Reklama

Wiara

Orędzie fatimskie – Orędzie wieku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Fatima

orędzie

Grażyna Kołek/Niedziela

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Orędzie fatimskie przekazane nam za pośrednictwem trojga fatimskich dzieci: 10-letniej Łucji dos Santos oraz jej kuzynów – 7-letniej Hiacynty i 9-letniego Franciszka Marto nakłania ludzkość do nawrócenia, aby w ten sposób uchronić świat przed katastrofą, a dusze grzeszników przed potępieniem wiecznym.

13 lipca 1917 r. Maryja pokazała dzieciom wizję piekła i powiedziała, że dużo dusz tam idzie. Jako ratunek dla grzeszników Maryja wskazała na: 1. Poświęcenie Rosji – z powodu szerzenia ideologii komunistycznej – Niepokalanemu Sercu Maryi; 2. Wprowadzenie w Kościele nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca; 3. Codzienny Różaniec św. i 4. Czynienie pokuty. Spełnienie próśb Maryi otwiera przed nami perspektywę ery pokoju i jedności.

Prośby Maryi

Reklama

Pierwszą prośbę spełnił papież Jan Paweł II 25 marca 1984 r. w Rzymie podczas Roku Maryjnego i na zakończenie Roku Odkupienia. W łączności z biskupami całego świata wobec figury Pani Fatimskiej, specjalnie przywiezionej na tę uroczystość do Wiecznego Miasta, wypowiedział m.in. te słowa: „I dlatego, o Matko ludzi i ludów (...) – przyjmij nasze wołanie skierowane w Duchu Przenajświętszym wprost do Twojego Serca i ogarnij miłością Matki i Służebnicy Pańskiej nasz ludzki świat, który Tobie zawierzamy i poświęcamy, pełni niepokoju o doczesny i wieczny los ludzi i narodów. Zawierzamy Ci i poświęcamy zwłaszcza tych ludzi i te narody, które tego zwierzenia i poświęcenia szczególnie potrzebują (...)”.

Papież Pius XII w encyklice „Ad caeli Reginam” (Do Królowej niebios) z 11 października 1954 r. (ogłoszonej w 100. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi) prosił nas, abyśmy każdego roku – 31 maja (dzisiaj po reformie kalendarza liturgicznego 22 sierpnia) odnawiali poświęcenie rodzaju ludzkiego i siebie Niepokalanemu Sercu Maryi.

Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca – kolejna prośba Maryi – to nabożeństwo wynagradzające pięć różnych zniewag i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi, a są to: 1. bluźnierstwa przeciwko Jej Niepokalanemu Poczęciu; 2. bluźnierstwa przeciw Jej Dziewictwu; 3. bluźnierstwa przeciw Jej Boskiemu Macierzyństwu i nieuznawanie w Niej Matki ludzi; 4. znieważanie czynione przez tych, którzy wpajają w serca dzieci obojętność, pogardę, a nawet odrazę do Niepokalanej Matki i 5. obrazę czynioną przez tych, którzy znieważają Ją w Jej świętych wizerunkach.

Reklama

10 grudnia 1925 r. w Pontevedra Najświętsza Maryja Panna wraz z Dzieciątkiem Jezus ponownie ukazała się Łucji i powiedziała: „Córko, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że w godzinę śmierci obiecuję przyjść z pomocą z wszystkimi łaskami tym, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

Zatem warunki tego nabożeństwa to: spowiedź św. wynagradzająca (należy przystąpić do spowiedzi św. w sobotę lub nawet 8 dni wcześniej czy też 8 dni później, ale w tym drugim przypadku należy być w łasce uświęcającej), Komunia św. wynagradzająca, modlitwa różańcowa (jedna cześć), 15-minutowa medytacja maryjna (należy rozmyślać o tajemnicach różańcowych), a przede wszystkim zawierzenie siebie Bogu przez Maryję. Gdybyśmy to nabożeństwo praktykowali, to oblicze świata zmieniłoby się diametralnie, ponieważ to nowe nabożeństwo pozwala nam żyć w łasce uświęcającej – a życie w łasce uświęcającej to królowanie Boga w nas.

Maryja objawiając się dzieciom fatimskim, każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października 1917 r. prosiła ludzi o codzienne odmawianie Różańca św.

Modlitwa różańcowa zakłada: żywą wiarę, znajomość prawd wiary, umiejętność skupiania się i medytacji, czyli umiejętność, jaką jest połączenie medytacji z odmawianiem werbalnym. I kiedy Różaniec św. – jako skrócona lub praktyczna Ewangelia – da nam tę mądrość przełożenia kontemplowania Dobrej Nowiny na codzienne życie, wówczas stanie się on dla nas skałą ocalenia.

W Fatimie Bóg ostrzegał ludzkość przez Królową Pokoju: „Grzechy świata są zbyt wielkie, ludzie muszą przestać obrażać Boga i prosić o wybaczenie za swe grzechy, jeśli świat ma odnaleźć jedność i pokój”.

Siostra Łucja początek III tajemnicy fatimskiej tak opisała: „Po dwóch częściach, które już przedstawiłam, zobaczyliśmy po lewej stronie naszej Pani nieco wyżej Anioła trzymającego w lewej ręce ognisty miecz; iskrząc się, wyrzucał języki ognia, które zdawało się, że podpalą świat; ale gasły one w zetknięciu z blaskiem, jaki promieniował z prawej ręki Naszej Pani w jego kierunku. Anioł, wskazując prawą ręką ziemię, powiedział mocnym głosem: «Pokuta, Pokuta, Pokuta»!”.

Jak mamy pokutować? Otóż na pytanie Łucji, jak należy się umartwiać, Anioł Portugalii w drugiej swojej wizji z 1916 r. odparł: „Z wszystkiego, co możecie, zróbcie ofiarę Bogu jako akt zadośćuczynienia za grzechy, którymi jest obrażany, i jako uproszenie nawrócenia grzeszników. W ten sposób sprowadzicie pokój na waszą Ojczyznę. (…) Przede wszystkim przyjmijcie i znoście z pokorą i poddaniem cierpienia, które Bóg wam ześle”.

Cierpienie wpisane jest w nasze życie. Przyjęcie go zgodnie z wolą Bożą, prowadzi nas przede wszystkim do nawrócenia, ale także ubogaca nasze życie mocą łaski Bożej.

Tryumf Maryi

Orędzie fatimskie nie mówi jedynie o karach, lecz ukazuje nam ponadto wspaniałą perspektywę, jaką jest następujący po tym wszystkim tryumf Niepokalanego Serca Maryi. Maryja, kończąc przekaz II tajemnicy fatimskiej, wypowiedziała słynne słowa: „W końcu moje niepokalane Serce zatriumfuje”.

Na czym polegać będzie tryumf Niepokalanego Serca Maryi? Opisał to profetycznie św. Ludwik Maria Grignion de Montfort w swoim przesławnym „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”: „Kiedyż nadejdzie ów czas szczęśliwy, gdy boska Maryja ustanowiona zostanie Panią i Władczynią serc, by je całkowicie poddać władzy swego wielkiego i jedynego Jezusa? Kiedyż dusze będą tak oddychały Maryją, jak ciało oddycha powietrzem? Przedziwne doprawdy rzeczy będą się działy wówczas na tym padole, gdy Duch Święty, znajdując w duszach niejako odzwierciedlenie swej umiłowanej Oblubienicy, pospieszy skwapliwie, by napełnić je obfitością swych darów, zwłaszcza daru mądrości, by dokonywać cudów łaski (...). Ut adveniam regnum tuum, adveniat regnum Mariae. Aby przyszło królestwo Twoje, Panie, niech przyjdzie królestwo Maryi” (op. cit., Warszawa 1996, s. 177).

Wszystko to zaszczepia w nas wielką nadzieję, że nastanie nowa era, rozjaśniona chrześcijańskim pokojem i tryumfem religii. Chodzi, oczywiście, o nową erę pod egidą Maryi.

Jan Paweł II w Szczecinie koronował figurę Pani Fatimskiej papieskim koronami. Niech ten znak papieski rozpali w nas jeszcze większą troskę dotyczącą podjęcia orędzia fatimskiego w ramach przygotowania się na 100. rocznicę objawień.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: Rok 966 to najważniejsza cezura w naszych dziejach!

[ TEMATY ]

orędzie

twitter/prezydentpl

Chrzest Mieszka jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu polskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda w swym dzisiejszym przemówieniu na forum Zgromadzenia Narodowego. Prezydent podkreślił, że "1050 lat temu Polska przystąpiła dobrowolnie do chrześcijańskiej wspólnoty europejskie, a chrystianizacja dała Polsce potężny impuls rozwojowy".

Publikujemy Orędzie Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: restrykcje podczas uroczystości związanych z dniem imigranta

2021-08-04 17:14

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Obchodzone 13 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie uroczystości związane z dniem imigranta odbędą się dla masowej liczby pielgrzymów, ale wciąż będą obowiązywały restrykcje sanitarne, podały władze tego portugalskiego ośrodka kultu.

Wydarzenie to poprowadzi arcybiskup Luksemburga, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Władze rektoratu w Fatimie sprecyzowały, że na wydarzenie zbiegające się w czasie ze 104. rocznicą sierpniowego objawienia fatimskiego, powinno dotrzeć wielu Portugalczyków, którzy na co dzień mieszkają w innych krajach Europy, głównie we Francji i Szwajcarii. Restrykcje na terenie sanktuarium, m.in. nakaz korzystania z masek ochronnych i zachowania dystansu społecznego, będą wciąż obowiązywać pomimo ogłoszenia pod koniec lipca przez rząd Portugalii stopniowej eliminacji do września restrykcji sanitarnych. Utrzymany też zostanie limit wejścia na główny plac sanktuarium do 7500 pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję