Reklama

Wiadomości

Włączenie do „sieci szpitali” jest warunkiem bezpieczeństwa i rozwoju

Z dr. Markiem Krochmalskim – szefem Medical Magnus Clinic w Łodzi – rozmawia Anna Janowska

Niedziela Ogólnopolska 25/2017, str. 48-49

[ TEMATY ]

lekarz

Medical Magnus Clinic

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ANNA JANOWSKA: – U pacjentów dotkniętych przewlekłymi schorzeniami informacje o innowacyjności w medycynie i nowych metodach terapii budzą nadzieję na powrót do zdrowia. Medical Magnus Clinic (MMC) w Łodzi to nowoczesne, wyspecjalizowane centrum medyczne, które daje nadzieję i skutecznie leczy. Jaka była Wasza droga do sukcesu?

DR MAREK KROCHMALSKI: – Medical Magnus Clinic istnieje od 1987 r. Specjalizujemy się w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządów ruchu i rehabilitacji. Ważną częścią naszej działalności jest leczenie sportowców – wśród naszych pacjentów są olimpijczycy i mistrzowie świata. Świadczymy też usługi z zakresu neurochirurgii, neurologii, chirurgii plastycznej, geriatrii, kardiologii i medycyny pracy. Leczymy nie tylko mieszkańców Łodzi i województwa, ale też pacjentów z całego kraju. Mamy zarejestrowanych ponad 100 tys. pacjentów, ok. 60 tys. z nich korzysta z naszej opieki na bieżąco. Od 30 lat placówka dynamicznie się rozwija – zainwestowaliśmy w nią pokaźne środki, kupując coraz lepszy sprzęt medyczny oraz rozwijając bazę lokalową. Naszą zasadą jest, by wypracowane nadwyżki finansowe przeznaczać w całości na rozwój, na kolejne inwestycje wspierane kredytami oraz pozyskanymi środkami unijnymi.

– Które projekty były kamieniami milowymi w rozwoju MMC?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W 2004 r. otworzyliśmy pierwszy oddział szpitalny z dwiema salami operacyjnymi oraz ambulatorium przyszpitalne. W 2011 r. zbudowaliśmy nowoczesny oddział szpitalny medycyny regeneracyjnej, a w 2015 r. – ultranowoczesny drugi blok operacyjny, tzw. inteligentny blok operacyjny – Smart OR. Kolejne milionowe wydatki przeznaczyliśmy na zakup aparatury i sprzętu diagnostycznego, ponieważ wiemy, że szybka i odpowiednia diagnostyka to połowa sukcesu medycznego. Dysponujemy m.in. najnowocześniejszym rentgenem cyfrowym oraz zaawansowanym technologicznie aparatem do wykonywania rezonansu magnetycznego AIRIS VENTO LT. Jest to aparat otwarty, beztubowy, a zastosowane w nim jasne, lekkie materiały zmniejszają poczucie dyskomfortu i pozwalają pacjentom zrelaksować się podczas badania.

– Opiekując się naszymi sportowcami, którzy są narażeni na urazy i przeciążenia, zwłaszcza narządów ruchu, są Państwo współtwórcami ich sukcesów.

– Specjalizujemy się w leczeniu sportowców od wielu lat. Naszymi pacjentami są zarówno mistrzowie świata i olimpijczycy, jak i zawodnicy tzw. zaplecza oraz młodzież z różnych klubów i związków sportowych, przed którą kariera sportowa dopiero się otwiera. Dla wielu małych klubów sportowych nasz ośrodek, leczący niekomercyjnie specyficzne urazy sportowe, to często jedyna możliwość skorzystania z fachowej pomocy. Kontuzje sportowców wymagają bardzo szybkiej interwencji i specjalistycznego postępowania, często wdrażania niestandardowych działań medycznych. Musimy też uwzględniać przepisy antydopingowe, by nie narazić dobrego imienia sportowca i prestiżu naszego kraju – to jest możliwie tylko w wyspecjalizowanej placówce, mającej, tak jak my, wieloletnie doświadczenie. MMC ściśle współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej w Warszawie, Polskim Komitetem Olimpijskim, konsultantem krajowym ds. medycyny sportowej i wieloma związkami sportowymi. Bezcennego doświadczenia dostarcza opieka nad sportowcami w czasie zawodów. Kilkakrotnie miałem możliwość uczestniczenia, jako członek polskiej misji medycznej, w igrzyskach olimpijskich, m.in. letnich w Rio de Janeiro w 2016 r., w lekkoatletycznych mistrzostwach świata – m.in. w Pekinie w 2015 r., oraz w lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie w 2017 r. Jako jedyny lekarz traumatologii sportowej reprezentowałem Polskę na międzynarodowych szkoleniach organizowanych przez FIFA i UEFA, które zakończyły się egzaminem. Uzyskane certyfikaty dały mi uprawnienia do prowadzenia szkoleń lekarzy sportowych w Polsce w zakresie problematyki postępowania w urazach sportowych i stanach zagrożenia życia.

Reklama

– Jeden z przełomów we współczesnej medycynie to odkrycie komórek macierzystych i zastosowanie ich w leczeniu różnych schorzeń. Jak one działają?

– Komórki macierzyste to nie tylko komórki z krwi pępowinowej, można je pozyskać także z krwi obwodowej. Znajdują się tam komórki macierzyste o nazwie CD 34+. Komórki te mają pewnego rodzaju inteligencję i specyficzną zdolność naprawiania uszkodzeń powstałych w tkankach. Podane do konkretnej tkanki przybierają jej postać. Jeśli zostaną podane do tkanki kostnej, to przybierają postać komórek kostnych, a jeśli do tkanki mięśniowej – mięśniowych. Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy unikalną metodę leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej pacjenta.

– Jaki jest zakres zastosowania komórek macierzystych w traumatologii i ortopedii?

– Ten rodzaj terapii stosujemy m.in. w urazach mięśni i więzadeł, w objawach dystrofii mięśniowej, schorzeniach stawów kolanowych, biodrowych, skokowych i stopy, urazach stawu barkowego i łokciowego. Podanie komórek u ponad 800 pacjentów naszej kliniki dało w większości oczekiwane rezultaty kliniczne. Szczególnie dobre efekty przyniosło zastosowanie komórek w leczeniu zmian zwyrodnieniowych kolan i bioder. Terapia w znaczący sposób zmniejszyła dolegliwości bólowe, przywróciła zwiększony zakres ruchu w stawie, co poprawiło aktywność i komfort życia pacjentów, a niejednokrotnie była alternatywą dla wstawienia protezy. Przykładem skuteczności leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych są terapie zastosowane u naszych znakomitych sportowców, m.in. u sztangistów.

– Na łamach „Niedzieli” ogłaszaliśmy apele charytatywne rodziców proszących o pomoc dla dzieci z dystrofią mięśniową, dla których ratunkiem było leczenie za granicą. Czytelnicy chętnie wspierali takie rodziny i z pewnością zainteresują się możliwością leczenia dystrofii mięśniowej z wykorzystaniem komórek macierzystych w Polsce.

– Również jako pierwsi w Polsce podjęliśmy terapię komórkami macierzystymi w dystrofii mięśniowej. Podczas zabiegu pobieramy od pacjentów ich własne komórki macierzyste, a następnie podajemy do mięśni zmienionych dystroficznie, a zaraz po zabiegu rozpoczynamy proces rehabilitacji. Dzięki tej kompleksowej opiece zaobserwowaliśmy u naszych pacjentów poprawę siły mięśniowej oraz poprawę sprawności w poruszaniu się, nawet bez kul. Bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że jesteśmy pionierami w leczeniu komórkami macierzystymi schorzeń ortopedycznych i dystrofii mięśniowych.

– Wasza innowacyjność jest dostrzegana i doceniana.

– W 2012 r. otrzymaliśmy Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w kategorii „Innowacyjni i Kreatywni” – Innowacyjna Usługa, w 2014 r. – Certyfikat Zaufania Pacjentów, w 2015 r. – Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie” w kategorii: Medycyna, Zdrowie, Farmacja – za wdrożenie unikalnych metod leczenia narządów ruchu przy wykorzystaniu umiejętności organizmu do odbudowy uszkodzonych tkanek, w 2016 r. – certyfikat „Firma godna zaufania”. Otrzymaliśmy też zaszczytny tytuł „Hipokrates Ziemi Łódzkiej”, certyfikat „Szpital bez bólu” oraz inne. Najważniejszymi nagrodami są dla nas jednak podziękowania pacjentów. Cały nasz potencjał jest zawsze do dyspozycji zarówno sportowców – wyczynowców i amatorów, jak i każdego innego pacjenta.

– Klinika ubiega się o umieszczenie w Systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, nazywanym w skrócie „siecią szpitali”...

– Przedstawiliśmy taki wniosek ministrowi zdrowia, zaprezentowaliśmy naszą placówkę i jej bogaty dorobek leczniczy w przestrzeni ogólnopolskiej i lokalnej. Mimo że MMC nie wpisuje się bezpośrednio z ustawy do jednego z sześciu poziomów zabezpieczenia, to jednak w pełni wpisuje się w kryteria przewidziane w art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. i może być wpisana do „sieci” w drodze przewidzianego przez ustawę wyjątku. Powołujemy się również na rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w którym w par. 2 pkt. 2 pojęcie hospitalizacji jest zdefiniowane jako: „Całodobowe udzielanie świadczeń gwarantowanych w trybie planowym albo nagłym, obejmujące proces diagnostyczno-terapeutyczny oraz proces pielęgnowania i rehabilitacji (...) świadczeniobiorcy”. Pojęcie hospitalizacji należy rozumieć jako obejmujące hospitalizację zarówno planową, jak i nagłą, a ustawodawca nie wykluczył hospitalizacji planowej – realizowanej przez Medical Magnus Clinic – z możliwości korzystania z trybu wyjątkowego, przewidzianego w art. 95n ust 3. ustawy zmieniającej. Przesłanki, które pozwalają zakwalifikować szpital Medical Magnus w poczet „szpitali sieciowych” w trybie nadzwyczajnym, to: wyjątkowy, ogólnopolski charakter działalności naszej placówki w ochronie zdrowia i liczne rekomendacje społeczne kierowane bezpośrednio do ministra zdrowia, w tym przez: ministra sportu, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dyrektora Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, konsultanta krajowego ds. medycyny sportowej oraz prezesów licznych polskich związków sportowych i samych sportowców. Specyfika świadczonych usług medycznych sportowcom reprezentującym barwy narodowe oraz analiza przepisów prawa art. 95n ust. 3 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. w połączeniu z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 22 listopada 2013 r. par. 2 pkt. 2 dają pełne podstawy do wpisania MMC do „sieci szpitali”.

2017-06-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarz człowiekiem sumienia

[ TEMATY ]

lekarz

Beata Pieczykura

- Sumienie lekarza, tym bardziej katolickiego lekarza, zmaga się często ze swoim napięciem pomiędzy prawem moralnym odczytywanym w sumieniu a prawem stanowionym, egzekwowanym przez państwo, związanym z koniecznością realizacji świadczenia medycznego - mówił ks. prof. dr hab. Arkadiusz Olczyk (teolog moralista, były duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej) podczas Walnego Zgromadzenia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Częstochowie w wykładzie na temat „Lekarz człowiekiem sumienia” wygłoszonym 21 maja w gmachu Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Triduum Paschalnego w diecezji

2024-03-27 17:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

sulechów

Nowa Sól

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Najważniejsze dni w ciągu roku liturgicznego są poświęcone obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. W wybranych parafiach diecezji posługę będą sprawowali biskupi.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o namaszczeniu podczas Mszy Krzyżma

2024-03-28 12:34

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Czas naszego życia, działania, aktywności w Kościele jest czasem łaski Boga, ciągłego Bożego działania, miłości, miłosierdzia - mówił kard. Ryś podczas Mszy Krzyżma.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję