Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień Podlasia – święto diecezji drohiczyńskiej

Drohiczyn jest prawdopodobnie jedynym miastem w Polsce, które rokrocznie uroczyście obchodzi rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. 10 czerwca nazwano Dniem Podlasia i na stałe wpisał się on w kalendarz diecezji drohiczyńskiej. Głównym punktem uroczystości w Drohiczynie była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa

Niedziela podlaska 26/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Drohiczyn

al. Bartosz Ojdana

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół Voci Cantati

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół Voci Cantati

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii celebrowanej w miejskim parku wzięli udział kapłani, klerycy i siostry zakonne, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne, harcerze, schole i chóry. Zebranych u stóp symbolicznego pękniętego krzyża powitali kanclerz kurii ks. Zbigniew Rostkowski oraz burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

W homilii Ksiądz Biskup, wspominając pobyt św. Jana Pawła II w Drohiczynie, apelował do wszystkich, byśmy byli ludźmi nowego serca i nowego ducha. Miłość jest jedyną siłą, która otwiera serca na słowa Jezusa i na łaskę odkupienia – mówił Biskup Drohiczyński i zachęcał do modlitwy, która toruje łasce Bożej drogę do serca człowieka. – Módlmy się przeto za wstawiennictwem Maryi, Matki Kościoła, która jest Patronką naszej diecezji, oraz św. Jana Pawła II do Boga w Trójcy Jedynego i prośmy Go o nowego ducha i o nowe serce dla nas, abyśmy mogli stać się jedną wspólnotą i aby świat dzięki nam poznał Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, i uwierzył w Jego zbawcze posłannictwo obejmujące wszystkich bez wyjątku ludzi. Podkreślał, że świadkiem miłości Boga i apostołem jedności był i jest św. Jan Paweł II. Na zakończenie Eucharystii Pasterz diecezji odmówił Akt Zawierzenia Diecezji Drohiczyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed błogosławieństwem wręczono Medale Zasługi Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. W tym roku odznaczeni zostali: Jadwiga i Szczepan Barbachowscy z bazyliki w Węgrowie, Ryszard Brzezik z bazyliki w Węgrowie, Bożena i Mieczysław Drągowscy z bazyliki w Bielsku Podlaskim, Edyta Hartman – redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Bożena Kaczmarek z parafii Grodzisk k. Sterdyni, Bożena Kosiorek z parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie, Zdzisława i Stanisław Kuryłkowie z bazyliki w Węgrowie, Marcin Łukaszewicz z bazyliki w Bielsku Podlaskim, Grzegorz Maleszewski z parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie, Zofia i Zdzisław Matusikowie z parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie, Wojciech Wietoszko z parafii Drohiczyn.

Reklama

Po raz pierwszy przyznano również Puchary im. Wiktora Węgrzyna. „Węgrzyny 2017” otrzymali: bp Tadeusz Pikus, bp Antoni Dydycz, Zdzisław Radziszewski, organizator wielu rajdów, właściciel motocykli prezentowanych w Muzeum Regionalnym w Drohiczynie, i Zbigniew Narojek, członek stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, wydawca książek i albumów o tematyce motocyklowej.

Z racji na przypadające 13 czerwca wspomnienie św. Antoniego podczas spotkania delegaci samorządowców złożyli też życzenia imieninowe bp. Antoniemu Dydyczowi.

Mszę św. poprzedziły działania inicjowane przez różne osoby i instytucje. W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę współczesnych ikon „Idźcie i głoście”, a w Muzeum Regionalnym wystawę poświęconą śp. Wiktorowi Węgrzynowi – komandorowi Rajdów Katyńskich. Młodzież już od godzin rannych przyjeżdżała do Drohiczyna, by wypłynąć w 2. Spływ Kajakowy ze Świętymi. Spływ był w tym roku częścią – zainicjowanego przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej – Młodzieżowego Portu nad Bugiem. Ministranci wzięli udział w finałowych rozgrywkach Diecezjalnego Turnieju Piłki Halowej. Motocykliści przyjechali do stolicy diecezji w 2. Motocyklowym Rajdzie Papieskim Siedlce – Sokołów Podlaski – Drohiczyn. O godz. 15.00 w miejscu, gdzie przed 18 laty było lądowisko papieskie, modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po południu w parku miejskim rozpoczęły się koncerty i występy, tu m.in. zaprezentowali się finaliści Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” .W Drohiczynie gościło też studio plenerowe Katolickiego Radia Podlasie, w którym na bieżąco relacjonowano przebieg uroczystości, a zaproszeni goście dzielili się swoimi wspomnieniami ze spotkania z Ojcem Świętym na drohickiej ziemi.

Reklama

Dzień Podlasia zakończyły wspólna agapa w parku miejskim i koncert w wykonaniu zespołu Voci Cantati z Sokołowa Podlaskiego z towarzyszeniem grupy Trochę Jazzu.

10 czerwca jest obchodzony jako Dzień Podlasia, upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. To ważny dzień dla diecezjan i wszystkich kochających Podlasie.

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drohiczyn: upamiętnienie 100. rocznicy urodzin ks. kard. Kazimierza Świątka

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Serge Serebro/wikipedia.pl

Kard. Kazimierz Świątek

Kard. Kazimierz Świątek

Wczoraj, 21 października, minęła 100. rocznica urodzin ks. kard Kazimierza Świątka, wielkiego świadka wiary z czasów komunizmu, kapłana diecezji pińskiej, z której powstała diecezja drohiczyńska. Jego następca, obecny biskup piński Antoni Dziemianko zaprasza na Eucharystię w intencji kard. Świątka w dziękczynieniu Bogu za jego posługę i świadectwo życia, która zostanie odprawiona w katedrze pińskiej 25 października o godz. 12.00. 8 listopada natomiast w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbędzie się sympozjum naukowe, poświęcone życiu ks. kard. Kazimierza Świątka z udziałem historyków oraz osób z nim związanych.

Kazimierz Świątek urodził się 21 października 1914 roku w Wałku, obecnie Estonia, w polskiej patriotycznej rodzinie. W 1917 r. wraz z rodzina zostaje zesłany na Sybir. Wraca w 1922 roku do Polski i osiedla się w Baranowiczach. W tym mieście kończy szkołę podstawowa i Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana. W 1933 r. wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku, które kończy w 1939 r. otrzymując święcenia kapłańskie, zostaje wysłany do pracy jako wikariusz do parafii Prużany.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Metropolita gnieźnieński modlił się wspólnie z pielgrzymami z diecezji bydgoskiej, przybyłymi 20 kwietnia do grobu i relikwii św. Wojciecha, by podziękować za 20-lecie diecezji bydgoskiej. Dziękczynnej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk, który rozpoczynając liturgię podkreślił, że w tym miejscu, przy św. Wojciechu, wielkim ewangelizatorze „chcemy prosić o potrzebne łaski ku odrodzeniu duchowemu, byśmy ciągle byli na drodze wiary i w Chrystusie pokładali całą nadzieję”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję