Reklama

Niedziela Przemyska

Ogólnopolski Festyn św. Krzysztofa w Łańcucie

Niedziela przemyska 32/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Łańcut

festyn

św. Krzysztof

Ks. Andrzej Bieniav

Abp senior Józef Michalik błogosławi pojazdy i kierowców

Abp senior Józef Michalik błogosławi pojazdy i kierowców

W dniach 23-30 lipca br. obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Niesiemy Dobrą Nowinę drogami świata”. MIVA Polska po raz kolejny zaprosiła wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz przyjaciół misji do udziału w „Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km” szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy.

Główne uroczystości w archidiecezji przemyskiej związane z tym tygodniem oraz połączone z festynem św. Krzysztofa miały miejsce w Łańcucie. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. o godz. 12, którą sprawowano w parafii pw. św. Michała Archanioła w intencji kierowców, podróżujących oraz dobrodziejów MIVA. Przewodniczył jej abp senior Józef Michalik.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup, odnosząc się do słów Ewangelii, wskazał na to, że zasiew ziarna ma w sobie moc. Można je zacienić, ale nie uda się zatrzymać wzrostu. Czcigodny Kaznodzieja postawił pytanie: – Skąd czerpać dobro? Potem podkreślił rolę Ducha Świętego, który przychodzi z pomocą naszej słabości. – Nasze zbawienie wypracujemy, siejąc dobro, przeciwstawiając się złu, a w tym wszystkim możemy liczyć na pomoc Bożą. Bóg rozliczy nas z tego, czy czyniliśmy dobro w sytuacjach, w których powinniśmy wypełniać swoje zadania, te proste i codzienne, które wynikają z naszego powołania – powiedział abp Michalik. To ciągła troska o kształtowanie sumienia – gleby serca ludzkiego. – Chrześcijanin nie może być człowiekiem naiwnym i nie może nie potrafić oceniać tego, co jest dobre, a co złe – dodał. Arcybiskup Józef wspomniał, że w tym roku, patrząc na Maryję, która objawia się w Fatimie, jesteśmy na nowo przynagleni do życia dla dobra, a unikania zła. Mamy być świadkami Boga.

Gromadząc się podczas uroczystości inaugurujących tydzień św. Krzysztofa, mamy pamiętać o modlitwie za misjonarzy, mamy również kształtować ducha misyjności, bo to odpowiedzialność za tych, którzy głoszą orędzie zbawienia w rożnych zakątkach świata.

Za włączanie się w promocję akcji św. Krzysztofa abp Józef Michalik i ks. Marek Blecharczyk, proboszcz parafii w Łańcucie i archidiecezjalny referent ds. duszpasterstwa misji, otrzymali Złotą Stułę św. Krzysztofa. Laureatem Złotej Kierownicy św. Krzysztofa została Polska Federacja Szkół Szkolenia Kierowców.

Po zakończonej Mszy św. odbyły się uroczyste poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców. Podczas festynu na scenie wystąpił Ricky Lion z zespołem Etno Libre. Ponadto organizatorzy przewidzieli w programie wiele licznych atrakcji.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królowa z Łańcuta

Niedziela przemyska 51/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Łańcut

Arkadiusz Bednarczyk

Nie zachował się średniowieczny łańcucki zamek, w którym mieszkała Elżbieta Granowska; nie istnieje także kościół św. Michała, w którym nasza królowa brała ślub w Sanoku. Jedyną materialną pamiątką po Elżbiecie może być górujący nad miastem sanocki zamek,

Nie zachował się średniowieczny łańcucki zamek, w którym mieszkała Elżbieta Granowska; nie istnieje także kościół św. Michała, w którym nasza królowa brała ślub w Sanoku. Jedyną materialną pamiątką po Elżbiecie może być górujący nad miastem sanocki zamek,

Niewiele jest miejscowości, które szczycą się mieszkańcami, którzy „swoją głowę pod królewską koronę dały”... Wśród takich właśnie miejscowości znajduje się Łańcut. Tu mieszkała i stąd wyjechała do stołecznego Krakowa Elżbieta Pilecka - trzecia żona króla polskiego Władysława Jagiełły.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję