Reklama

Niedziela Kielecka

Wiara w Zmartwychwstałego Pana jest drogą do miłosierdzia

Niedziela kielecka 16/2018, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Miłosierdzia

WD

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski

Biskup Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. podczas uroczystości w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach 8 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia. Dzień ten otworzył 74. Tydzień Miłosierdzia. Wraz z biskupem przy ołtarzu zgromadziło się kilkudziesięciu kapłanów, księża profesorowie seminarium, księża dyrektorzy kieleckiej Caritas, pracownicy Kurii w Kielcach. W sanktuarium modlili się licznie zgromadzeni wierni, pielgrzymi, przybyłe siostry zakonne posługujące w parafii oraz w diecezji. Oprawę muzyczną tworzyły chóry.

W homilii bp Piotrowski zachęcał zebranych do tego, by otwarli swoje serca na dar Bożego miłosierdzia. – Potrzebujemy stać się „nowym człowiekiem” zrodzonym z łaski i miłosierdzia – mówił. Podkreślał, że każdy ochrzczony ma „zaszczepioną tęsknotę za Bogiem i pragnienie czystego serca, które wiąże się z odrzuceniem «starego człowieka» oraz wolnością od grzechu i zła”. Takie serce było przymiotem s. Faustyny – zaznaczył. – Bóg Miłosierny patrzy na nas – razem zgromadzonych i każdego z osobna, ogarnia nas osobową miłością, niepowtarzalną i jedyną, której potrzebujemy i oczekujemy – mówił.

Reklama

Wyjaśniał, że miłosierdzie rodzi się ze zjednoczenia z Bogiem. Wiara w zmartwychwstałego Pana jest drogą do miłosierdzia. (…) Kto nie wierzy w zmartwychwstanie, nie odkryje prawdy o miłosierdziu – dodał. Zachęcał do przyjęcia daru Bożego Miłosierdzia. Jednocześnie zauważył, że dziś naszą słabością jest sceptycyzm, który ukazuje w ewangelii św. Tomasz Apostoł. To on nie pozwala przyjąć daru miłosierdzia Boga pozostawionego w sakramencie pokuty i pojednania. Tłumaczył, że Słowo Boże i Eucharystia przybliża nas do miłości Boga. Bez niej będziemy obumierać od wewnątrz.

Wyjaśniając postawę miłosierdzia wobec bliźnich, zauważył, że to Duch Święty inspiruje nas do czynów miłosierdzia i „dzięki Jego mocy możemy przynosić owoce miłości: jak pokój, cierpliwość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie – jak pisał św. Paweł w Liście do Galatów. – Te owoce służą dobru wspólnemu i osobistemu. Dostrzeżemy je w życiu wierzących, którzy posłuszni natchnieniom Ducha Świętego kierują się zasadą chrześcijańskiej miłości – caritas – mówił.

Niedziela Miłosierdzia Bożego to także święto patronalne Caritas. W czasie uroczystości bp Jan wyróżnił szczególnie zaangażowanych w pomoc potrzebującym, przyznając im medal Beati Misericodies. W tym roku uhonorowani zostali nim: Andrzej Kobiałka – nauczyciel i katecheta w kieleckim „Mechaniku”, który założył jedno z pierwszych Szkolnych Kół Caritas. Od kilkunastu lat angażuje uczniów w wolontariat na rzecz potrzebujących, włączając młodzież w zbiórki żywności, kwesty. Pan Andrzej organizuje pomoc na rzecz uczniów chorych i w trudnej sytuacji materialnej; kieleckie siostry nazaretanki pracujące od ponad dwudziestu lat dla Caritas kieleckiej. Zajmują się prowadzeniem pomocy doraźnej, administracją i organizacją usług leczniczych. Pracują w Biurze Zarządu Caritas oraz w kieleckim hospicjum. Wyróżnienie otrzymały także siostry służebniczki prowadzące od 2000 r. Ognisko Wychowawcze Caritas w Jędrzejowie, gdzie odbywają się zajęcia wychowawcze, edukacyjne, profilaktyczne dla wielu dzieci z terenu powiatu jędrzejowskiego. – Niech w tym odznaczeniu odnajdą się wszyscy, którzy tworzą wielką rodzinę Caritas i niech wiedzą, że to nasze ludzkie miłosierdzie czyni Boga obecnym wśród nas – powiedział biskup Jan, gratulując odznaczonym.

Uroczystość w sanktuarium Miłosierdzia Bożego zakończyła procesja wokół kościoła. Po niej wierni ucałowali relikwie.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: świat nie jest w stanie wyrwać z ludzkich serc wiary w Zmartwychwstałego

Nasza ufna modlitwa i w cichości znoszone cierpienia, jeśli złączone są z Chrystusem, mogą przyczynić się do przemiany tego świata i do jego zbawienia – mówił w niedzielę abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. W centralnej Mszy św. w święto Bożego Miłosierdzia przy ołtarzu polowym uczestniczyło ok. 50 tys. wiernych z całego świata.

W homilii metropolita krakowski mówił, że odpowiedzią Kościoła na zmartwychwstanie Jezusa jest rozważanie prawdy o Bogu, który jest miłością, zesłał swojego Syna i wydał do światu na Golgocie. „Te gesty Bożej miłości wobec świata są po to, by ludzie zechcieli uwierzyć, że taki jest Bóg, który kocha. Stawka tej wiary jest przeogromna: kto uwierzy, będzie zbawiony” – podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.

Czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Marka zawiera dwa obrazy królestwa Bożego. Pierwszy z nich to nasienie wrzucone w rolę, które kiełkuje i rośnie niezależnie od siewcy, następnie wydaje źdźbło, kłos i pełne ziarno w kłosie, po czym jest gotowe do żniwa. Głosząc Ewangelię, często polegamy tylko na sobie, chcielibyśmy rychło oglądać rezultaty swej pracy i brak nam cierpliwości, kiedy są niewidoczne. Jezus zaleca czekanie aż „do żniwa”, bo chociaż naszą powinnością jest ponawianie siewu słowa Bożego, to jego wzrost i plony są przede wszystkim dziełem Boga. Drugi obraz to ziarnko gorczycy, „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi”, ale gdy wyrośnie „staje się większe od innych jarzyn”. W zestawieniu z tym, co dzieje się w świecie, zasiew słowa Bożego wydaje się mało znaczący. Nie jest to jednak powód do przygnębienia, apatii czy utraty nadziei wtedy, kiedy się zważy, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga. Włączając się w wielowiekowe dzieło ewangelizacji, trzeba więc nieustannie czynić swoimi słowa psalmisty: „Dobrze jest dziękować Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję