Reklama

Niedziela Przemyska

Aby wzbudzić pragnienie Boga

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów na stałe wpisała się już w koloryt ewangelizacyjnej mapy Polski. Przez jeden wakacyjny tydzień okolice Jeziora Solińskiego zamieniają się w strefę głoszenia Dobrej Nowiny

Niedziela przemyska 34/2018, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum organizatorów

Z całej Polski dla całej Polski

Tego roku Wakacyjna Ewangelizacji Bieszczadów zgromadziła uczestników z całej Polski. Od Gdyni, przez Łódź, Białystok, Warszawę aż do Cisnej. Z tych okolic przyjechali ewangelizatorzy, z pragnieniem, by dzielić się swoim doświadczeniem Chrystusa. Przyjechali w większości pierwszy raz w Bieszczady, z wieloma niewiadomymi, ale z sercem pałającym miłością do Boga. Ich historie życia są przeróżne, wiek, status, zawód, to wszystko budowało różnorodną mozaikę doświadczeń, które łączyło jedno – spotkanie żywego Chrystusa w życiu i pragnienie, aby dzielić się Nim z innymi.

Przygotowanie

„To nie jest tak, że my ewangelizujemy kogoś, to całe przygotowanie do ewangelizacji jest też spotkaniem dla nas, sprawdzeniem siebie samych, na jakim poziomie wiary jesteśmy. A to, że wychodzimy do ludzi, to jest dzielenie się Jezusem, ale też bardzo często inni ludzie ubogacają nas” – mówi Anna z okolic Rzeszowa, która już drugi raz przyjechała na WEB całą rodziną, aby świadczyć wśród rodzin o swoim doświadczeniu Chrystusa w życiu rodzinnym. Wspomniane przygotowanie do ewangelizacji to trzydniowe rekolekcje. W tym roku postacią przewodnią tych dni był Jan Chrzciciel, który pokazuje na Jezusa i odsuwa się w cień. Takie jest właśnie zadanie ewangelizatora: pokazać osobę Jezusa, podprowadzić do momentu spotkania z Nim i odsunąć się w cień.

#WEB2018

Reklama

Na przebieg Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów składają się różnorodne aktywności ewangelizatorów. Najbardziej charakterystycznym jest wyjście na Tamę Solińską. Tam można zobaczyć tzw. strefę ciemności – miejsce obrazujące symbolicznym pomnikiem z udziałem ewangelizatorów, jakie konsekwencje w życiu człowieka przynosi grzech. Kilka metrów dalej wznosi się krzyż, u stóp którego leżą połamane tablice z napisami grzechów głównych, a w cieniu krzyża konfesjonał z obliczem Jezusa Miłosiernego. Również tam, przez cały czas ewangelizacji czekał kapłan, aby porozmawiać, pomodlić się wspólnie z przechodniami, a czasami także służyć sakramentem pokuty i pojednania. Takie zestawienie może budzić zastanowienie, czasami nawet bunt, ale temu ma służyć ewangelizacja, aby unaocznić pustkę Boga w sercu człowieka.

Inny obraz ewangelizacji to tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Polańczyka. Przygotowana przez młodzież z KSM Besko pokazuje, jak droga krzyżowa dzieje się dziś na ulicach miast, w zatłoczonych barach, restauracjach, dyskotekach i domowych zaciszach. Ta droga krzyżowa celebrowana często przy odgłosach zabawy dochodzących z pobliskich dyskotek i barów pokazuje, jak potrzebna jest obecność Ewangelii w przestrzeni publicznej.

W końcu Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów to Kościół wychodzący z radością, uśmiechem i optymizmem do wypoczywających nad jeziorem. To pokazanie Kościoła jako wspólnoty ludzi wierzących codziennie, swoim życiem, swoją radością, swoją normalnością. To pokazanie Kościoła wielbiącego Boga tańcem, śpiewem, byciem razem, to pokazanie, że naprawdę można żyć inaczej.

Ewangelizacja to...

„Ewangelizację można porównać z takim obrazem, kiedy jeden głodny mówi drugiemu głodnemu, gdzie można znaleźć chleb” – mówi ks. Grzegorz Szczygieł, saletyn, rekolekcjonista oraz uczestnik tegorocznej edycji Ewangelizacji Bieszczadów. Ewangelizatorzy nie idą mówić innym o Chrystusie dlatego, że są lepsi, ale dlatego że wiedzą, gdzie Go mogą znaleźć.

2018-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzielić się radością życia wiarą

O potrzebie ewangelizacji w świecie współczesnym z biskupem pomocniczym diecezji świdnickiej Adamem Bałabuchem, przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Julia A. Lewandowska

JULIA A. LEWANDOWSKA: – Co to znaczy ewangelizować?

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję