Reklama

Niedziela Podlaska

Docenieni za opiekę nad zabytkami

Ks. kan. Jan Henryk Bałdyga – proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach otrzymał Złotą Odznakę Zasługi ,,Za opiekę nad zabytkami”. Uroczystość wręczenia odznak przyznawanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się 16 kwietnia br. w Białymstoku

Niedziela podlaska 18/2019, str. 6

[ TEMATY ]

zabytki

Małgorzata Półtorak

Ks. Jan Bałdyga przyjmuje Złotą Odznakę Zasługi

Ks. Jan Bałdyga przyjmuje Złotą Odznakę Zasługi

Złote Odznaki Zasługi

Pięciu księży zasłużonych w opiece nad świątyniami – zabytkami z województwa podlaskiego – otrzymało w Białymstoku przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złote Odznaki Zasługi „Za opiekę nad zabytkami”. Wśród nich kapłan z diecezji drohiczyńskiej. Uroczystość odbyła się w siedzibie wojewódzkiego konserwatora zabytków, podczas której podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, powiedziała, że jest to wyróżnienie osób, które „w sposób szczególny dbają w ochronę naszego dziedzictwa historyczno-kulturowego, w skład którego wchodzą obiekty sakralne. Na uroczystości obecny byli metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, a także biskup diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus oraz biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

Troska o estetykę świątyni

Odnosząc się do nagrodzonego Złotą Odznaką Zasługi proboszcza parafii w Boćkach, bp Tadeusz Pikus wyraził opinię, że ks. Jan Bałdyga troszczy się o świątynię „swoimi staraniami fachowymi, zarówno jeśli chodzi o pomoc konserwatorów, ale i różnych instytucji, a dzięki temu odzyskuje blask świątynia, jak i jej otoczenie”.

Reklama

Sam ks. Bałdyga w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że kościół w Boćkach został ufundowany przez Sapiehów, a przez długie lata do czasów powstań opiekowali się nim franciszkanie reformaci. „To piękny barok pofranciszkański, ciemny, wytonowany, inny od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Ma wiele zabytków w środku. Musimy zadbać o estetykę świątyni wewnątrz i na zewnątrz i wtedy widać zaangażowanie ludzi, którzy dbają o to, by był piękny. Im się wtedy łatwiej, lepiej modli” – powiedział ks. Bałdyga. Kapłan podkreślił, że odznaka, którą otrzymał nie dotyczy tylko jego osoby. „Trzeba dostrzec parafian, którzy są zaangażowani, wspólnie ze mną pracują nad tym, aby ta świątynia była w pięknym blasku”.

W uzasadnieniu przyznania Złotej Odznaki „Opieki nad zabytkami” czytamy, że konsekwentnie działania ks. Bałdygi mają na celu przywrócenie dawnej świetności unikatowemu w skali kraju zabytkowi. W roku 2011 pozyskując unijne środki przeprowadzono remont zabytkowej dzwonnicy przy kościele. Zabezpieczono też w ramach środków własnych ogrodzenie wraz z kapliczkami. Ze środków pozyskanych w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji województwa podlaskiego oraz Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonano remontu elewacji kościoła. Wykonano także remont sygnaturki, która groziła zawaleniem oraz naprawę więźby dachowej. Izolacja pozioma niezbędna była do odwodnienia świątyni. Rok 2017 to już remont całego wnętrza świątyni. Ostatni rok to remont bramy głównej oraz renowacja elementów drewnianych wnętrza świątyni. Na kolejne lata proboszcz zakłada renowację muru wokół świątyni, gdzie kosztorysowa wartość inwestycji to 873 tys. zł.

Złote Odznaki otrzymali także proboszcz bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach ks. prał. Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Boćkach ks. Mirosław Niczyporuk, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak oraz proboszcz bazyliki mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku ks. prał. Tadeusz Żdanuk.

2019-04-30 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak u siebie

Niedziela toruńska 50/2019, str. V

[ TEMATY ]

Kościół

zabytki

Trzebce Szlacheckie

Zdjęcia: Renata Czerwińska

Parafianie zaangażowali się w obchody jubileuszu

Parafianie zaangażowali się w obchody jubileuszu

Szlak gotyckich kościołów ziemi chełmińskiej – to hasło pobudza wyobraźnię. Mijając małe, jednonawowe świątynie, chciałoby się zatrzymać, dotknąć omszałych kamieni, wejść do środka, by zobaczyć stare obrazy i rzeźby, poczuć atmosferę wielu wieków modlitwy

Dotych niezwykłych miejsc należy również ukryty wśród malowniczych pól między Unisławiem a Chełmnem kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebczu Szlacheckim, obchodzący w tym roku swoje 700-lecie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję