Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chmielnik

Ku czci Pośredniczki wszelkich łask

Niedziela rzeszowska 22/2019, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum parafii

Procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej

Procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej

Łaskawa Panno Niepokalana,
Tyś najpiękniejsza z Adama cór
Tyś nam za Matkę od Boga dana,
Tyś nasza Pani, nasz skarb i wzór

Tę piękną pieśń wyśpiewujemy w naszym sanktuarium bardzo często, zwłaszcza w sobotnie wieczory, kiedy przeżywamy cotygodniowe nabożeństwa ku czci Matki Bożej Łaskawej. Jednak w miesiącu maju słowa tej pieśni wybrzmiewają szczególnie wdzięcznie. Nie tylko dlatego, że codziennie gromadzimy się na Eucharystii i nabożeństwach majowych, ale również dlatego, że każdego roku właśnie w maju przeżywamy wzniosłe i uroczyste dla nas wydarzenie, czyli odpust parafialny ku czci Tej, która jest Matką i pośredniczką wszelkich łask – Maryi. Podobnie było i w tym roku.

Reklama

Główną uroczystość odpustową, która miała miejsce 12 maja, poprzedziło kilka istotnych i ciekawych wydarzeń, jak choćby dzień modlitwy o trzeźwość Ojczyzny, w trakcie którego wraz z parafianami i przybyłymi pielgrzymami modliliśmy się o trzeźwość w naszym narodzie i dziękowaliśmy za tych, którzy pokonali nałóg alkoholowy i żyją w trzeźwości, ciesząc się wolnością. Przeżywaliśmy także dzień pokuty i nawrócenia, który był dla wielu młodszych i starszych parafian, i nie tylko, wspaniałą okazją do tego, by doświadczyć przebaczenia grzechów i ojcowskiego przytulenia Boga w sakramencie pokuty i pojednania. Kolejnym ważnym dniem był dzień modlitwy za zmarłych, podczas którego mogliśmy polecać Bogu Ojcu tych, którzy odeszli, ale również trochę się zatrzymać, popatrzeć na swoje życie i pomyśleć o przyszłości, tzn. o wieczności, niebie. Pięknym wydarzeniem, takim doświadczeniem nieba dla uszu i serca, był również koncert organowo-wokalny po hasłem „Ave Maria”, w wykonaniu prof. Marka Stefańskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie i naszej parafianki Magdaleny Dobrowolskiej, solistki Filharmonii Narodowej w Warszawie.

12 maja w sobotę przeżywaliśmy centralną uroczystość odpustową, a jej momentem kulminacyjnym była uroczysta Msza św. koncelebrowana o godz. 11. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla. Sobotnia uroczystość zgromadziła sporą liczbę kapłanów, rodaków, byłych wikariuszy, księży z dekanatu tyczyńskiego, zaproszonych gości oraz pielgrzymów. Po Eucharystii uczestniczyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem. Słowo Boże głosił nam w tym dniu ks. dr Jan Koc, emerytowany proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu.

Natomiast 13 maja w niedzielę, w drugim dniu głównych uroczystości odpustowych, swoją obecnością zaszczycili nas m.in. ks. inf. Stanisław Mac, który przewodniczył uroczystej Mszy św. o godz. 11.15, oraz ks. Kamil Sowa, wikariusz z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Tego dnia właśnie ks. Kamil był naszym odpustowym kaznodzieją. To był piękny i ważny czas, za który Panu Bogu i Maryi Pani łaskawej niech będą dzięki.

2019-05-28 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpusty na Rok Życia Konsekrowanego

[ TEMATY ]

odpust

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

Pentencjaria Apostolska ogłosiła odpusty udzielone przez Ojca Świętego Franciszka członkom instytutów życia konsekrowanego oraz innym wiernym z okazji rozpoczętego 30 listopada br. Roku Życia Konsekrowanego. Ogłoszone odpusty można zyskać pod zwykłymi warunkami aż do 2 lutego 2016 r., tj. do zakończenia Roku Życia Konsekrowanego.

Odpust mogą zyskać wszyscy, którzy w Rzymie pobożnie uczestniczyć będą w międzynarodowych spotkaniach i uroczystościach z okazji tego roku oraz przynajmniej przez odpowiedni okres czasu pobożnie rozważą prawdy wiary, co powinno być zakończone Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek uznanej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję