Reklama

Niedziela Legnicka

XVII Wrześniowe Kresowiana w Białej już za nami

15 września br. w Białej k. Chojnowa odbyły się XVII Wrześniowe Kresowiana. Jak co roku, w miejscowym parku spotkali się kresowiacy, ich rodziny i przyjaciele z całego Dolnego Śląska

Niedziela legnicka 39/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

kresy

Monika Łukaszów

Mszy św. w intencji Kresowian przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Mszy św. w intencji Kresowian przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

W tym roku, z racji przypadającej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, hasłem przewodnim były słowa: „Wrzesień 1939 – pamiętamy”. – Musimy pamiętać o swojej przeszłości. Pamiętamy o poległych, jak i ocalonych Kresowianach na dawnych terenach naszego kraju. Ten rok jest szczególny, bo przeżywamy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. My te wydarzenia przeżywamy i te wydarzenia stanowią źródło tego dzisiejszego spotkania – mówi ks. Tomasz Aszurkiewicz, proboszcz miejscowej parafii.

Eucharystii na rozpoczęcie spotkania przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Reklama

– Niezależnie od tego, gdzie byliśmy, gdzie jesteśmy, zawsze potrzebujemy gromadzenia się wokół przedziwnej tajemnicy, w której Bóg z Krzyża, a więc tego, co jest skutkiem ludzkiego zła, wyprowadza dobro i przebaczenie. Wy, drodzy Kresowianie i ich potomkowie, nosicie w sobie wiele skutków tego zła. Ale potrzebne jest, byście nie tylko rozpamiętywali to, co stało się złe, co jest niesprawiedliwością, ale umieli wchodzić w dawanie świadectwa o tym, że Bóg jest większy niż to nasze doświadczenie zła. I po to potrzebujemy tego przychodzenia do Krzyża, do tajemnicy Jezusa Chrystusa, żeby stawać się ludźmi, którzy się gromadzą, umieją przebaczać i żyją we wspólnocie – mówił podczas homilii biskup legnicki.

Po Mszy św. odbyła się druga – artystyczna cześć spotkania, którą rozpoczął występ Chóru „Skoranta” z Chojnowa. Tegoroczne spotkanie w sposób szczególny przypominało o przesiedleniu polskiej ludności ze Wschodu na nasze obecne tereny. Wyrazem tego były występy artystyczne, m.in. spektakl grupy teatralnej z Zimnej Wody pt. „Nowe korzenie”, który opowiadał o przesiedleniu Polaków na przykładzie pewnej rodziny, sąsiedztwa, miejscowości. Tradycyjnie już nie mogło zabraknąć sztuki teatralnej, w której zagrali mieszkańcy Białej. W tym roku odegrano „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry a ponadto można było obejrzeć spektakle pt. „Nowe korzenie” i „Zakazane piosenki”.

Podczas biesiady w parku w Białej jak zawsze można było posmakować bogactwa kresowych przysmaków. Były m.in. kołduny, pierogi z różnym nadzieniem oraz kibiny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmaite wypieki, które specjalnie na tę uroczystość przygotowały zarówno gospodynie, jak i gospodarze z Białej.

Reklama

– Tych, którzy pochodzą z kresów z roku na rok jest już coraz mniej. Ale przybywają kolejne pokolenia, w których to domach przekazuje się kulturę i tradycje Kresów. A to cieszy, że pamięć o Kresach trwa, że w tym wydarzeniu uczestniczą nie tylko starsze osoby, ale kolejne pokolenia – ich dzieci, wnuki i prawnuki. Patrząc na liczę osób, które co roku tu przyjeżdżają, to cieszy i buduje nas jako organizatorów. Utwierdza w tym, że warto realizować to dzieło, które 17 lat temu rozpoczął ks. Krzysztof Bojko – mówi Krystyna Romaniak z Bielskiego Stowarzyszenia Promocji i Kultury.

Warto tu przypomnieć, iż idea Wrześniowych Kresowian zrodziła się w 2002 r. w Stowarzyszeniu Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Natomiast jednym z twórców Kresowian był śp. ks. Krzysztof Bojko, proboszcz parafii w Białej. Przez pierwsze 3 lata Kresowiana odbywały się w pobliskiej Studnicy, natomiast już od roku 2006 Wrześniowe Kresowiana odbywają się w Białej. Ich organizatorami są parafia Przemienienia Pańskiego oraz Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury.

2019-09-25 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boruny sanktuarium w środku puszczy

Niedziela rzeszowska 36/2017, str. 4

[ TEMATY ]

kresy

Białoruś

Boruny

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Bazylika, w której znajduje się Cudowny Obraz

Bazylika, w której znajduje się
Cudowny Obraz

Co roku 29 sierpnia na północnej Białorusi jest obchodzone święto Matki Boskiej Boruńskiej. Ta niewielka miejscowość jest położona między Holszanami a zamkiem w Krewie (tym samym, gdzie w 1385 r. zawarto słynną polsko-litewską unię). Boruny w okresie międzywojennym znajdowały się w granicach Polski, w powiecie oszmiańskim województwa wileńskiego. Jeszcze do końca XVII wieku na miejscu osady rozciągała się dzika puszcza. Jak mówi ludowy przekaz, miejsce na budowę świątyni wśród ciemnego boru i nieprzebytych bagien miała wskazać Matka Boża, która ukazała się mieszkającemu w okolicy Mikołajowi Pieślakowi.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję