Reklama

Niedziela Przemyska

Eutanazja w belgijskich placówkach zakonnych

Życie jest darem Boga

Kuria Rzymska nakazała belgijskiej prowincji zakonu Braci Miłosierdzia, żeby do końca sierpnia 2017 roku zaprzestano proponować eutanazję w ich placówkach psychiatrycznych. Decyzję tę potwierdził papież Franciszek

Niedziela przemyska 43/2019, str. 7

[ TEMATY ]

eutanazja

stock.adobe.com

W Belgii istnieje kilka ośrodków psychiatrycznych prowadzonych przez Braci Miłosierdzia, korzysta z nich każdego roku średnio 5 tys. pacjentów. Zarząd tych szpitali składa się przede wszystkim z osób świeckich, które przekonują, iż eutanazja w ich ośrodku powinna być nadal dopuszczalna, ponieważ należy respektować zmiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie. Wobec tej praktyki wystąpił przełożony zakonu brat Stockman.

W wyniku decyzji Watykanu wszyscy zakonnicy belgijskiej prowincji muszą podpisać skierowany do nich list z deklaracją, że „w pełni popierają magisterium Kościoła katolickiego, który zawsze twierdził, iż ludzkie życie musi być szanowane i chronione w sposób absolutny, od chwili poczęcia aż po jego naturalny kres". Dla osób odmawiających podpisania listu przygotowane są reprymendy, nawet w postaci wyłączenia z Kościoła.

Pierwsze deklaracje dotyczące głosu Kościoła na temat eutanazji zawarte zostały w Dekrecie Świętego Oficjum z 27 listopada 1940 roku przez Papieża Piusa XII. Głowa Kościoła jednogłośnie odpowiada na pytanie dotyczące zabijania ułomnych, niewinnych istot twierdząc, że: „(…) jest to sprzeczne z prawem naturalnym i pozytywnym prawem Boskim”.

Reklama

Podczas pontyfikatu Jana Pawła II w Deklaracji Świętej Kongregacji Nauki i Wiary – „Iura et bona” z 5 maja 1980 roku zawarte zostały ustalenia: „Życie ludzkie jest podstawą wszystkich dóbr, źródłem oraz koniecznym warunkiem wszelkiej działalności ludzkiej, jak również współżycia społecznego (...) W związku z tym trzeba ponownie zdecydowanie oświadczyć, że bez względu na to, czy chodzi o płód lub embrion, o dziecko, osobę dorosłą czy starca, o osobę nieuleczalnie chorą czy znajdującą się w agonii, nie wolno dokonywać aktu aborcji czy eutanazji. Ponadto nikomu nie wolno prosić o taką śmiercionośną czynność: ani dla siebie, ani dla kogoś innego, powierzonego jego odpowiedzialności; co więcej, nikt nie może zgodzić się na to bezpośrednio lub pośrednio. Nie może również takiej czynności prawomocnie nakazać lub zezwolić na nią żadna władza. Chodzi w tym przypadku o naruszenie prawa Bożego, o znieważenie godności osoby ludzkiej”.

W encyklice Jana Pawła II „Evangelium vitae” z 25 marca 1995 roku klarownie zostało ujęte stanowisko, że jakiekolwiek zachowanie eutanazyjne jest zabiciem niewinnego człowieka, niezależnie od przypadku i woli osoby uśmiercanej, dlatego: „mocą Chrystusowej władzy udzielonej Piotrowi i jego Następcom w Komunii z Biskupami Kościoła Katolickiego potwierdzam, że bezpośrednie i umyślne zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze aktem głęboko niemoralnym”.

2019-10-22 13:00

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Zuppi: Kościół jest przeciw eutanazji, ale odprawi pogrzeb

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe.Stock.pl

Kościół jest przeciwny eutanazji, ale ktoś, kto zdecydował się na wspomagane samobójstwo, będzie mógł mieć kościelny pogrzeb. Zapewnił o tym nowy przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Matteo Zuppi w wywiadzie dla „Vanity Fair”.

Prowadząca rozmowę dziennikarka odniosła się do sprawy mężczyzny, który przez lata zmagał się z dystrofią mięśniową i był poddany mechanicznej wentylacji. Gdy zmarł w 2006 roku, wikariat diecezji rzymskiej odmówił katolickiego pogrzebu, tłumacząc, że „wielokrotnie i publicznie wyrażana wola Piergiorgio Welby’ego, dotycząca położenia kresu jego życiu, jest sprzeczna z katolick8im nauczaniem”. Jednocześnie komunikat wikariatu zapowiadał, że Kościół będzie modlił się o zbawienie wieczne dla zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję