Reklama

Polska

20-lecie Radia Emaus

Z apelem o głoszenie prawdy o Chrystusie, troskę o chrześcijańskie wychowanie naszego społeczeństwa, prowadzenie odbiorców do uczestnictwa w życiu Kościoła, rozpowszechnianie i obronę prawdy, zwrócił się do twórców środków przekazu abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył uroczystościom z okazji 20-lecia Radia Emaus.

[ TEMATY ]

media

radio

Bożena Sztajner / Niedziela

W Mszy św. w katedrze poznańskiej uczestniczyli kapłani, pracownicy, wolontariusze i słuchacze rozgłośni archidiecezji poznańskiej.

– Radio wtedy ewangelizuje, kiedy boską mocą tej Nowiny, jaką głosi, stara się przemienić sumienie poszczególnych ludzi i wszystkich razem, potem także ich działalność, a wreszcie ich życie i całe środowisko, w jakim się obracają – mówił abp Gądecki.

Reklama

Metropolita poznański zauważył, że działanie radia w swoich biblijnych analogiach przypomina scenę nawrócenia św. Pawła, kiedy ludzie oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo.

– Radio, podobnie jak cały Kościół, ma nie tylko głosić Ewangelię w coraz odleglejszych zakątkach ziemi i coraz większym rzeszom ludzi, ale także mocą Ewangelii ma dosięgnąć i jakby przewracać kryteria oceny, hierarchię dóbr, postawy i nawyki myślowe, bodźce postępowania i modele życiowe rodzaju ludzkiego, które stoją w sprzeczności ze słowem Bożym i planem zbawczym – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że dziś środki społecznego przekazu rozrosły się i stały się tak agresywne, że odłączają nas od nas samych, pozbawiają świadomości osobowej i czynią nas zwykłym ekranem, na który padają tysiące obrazów.

Reklama

– Potrzeba kogoś, kto ułatwi nam przejście z pozycji zwykłych obserwatorów na pozycje ludzi myślących, kto ułatwi ewangelijną refleksję nad otaczającą nas i oddziałującą na nas rzeczywistością, kto wspomoże nas w dostrzeżeniu Królestwa Bożego w jego tajemniczym działaniu, kto pomoże dostrzec zapowiedź lepszych czasów – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański wyraził podziękowanie nieżyjącemu już założycielowi rozgłośni, abp. Jerzemu Strobie, kolejnym redaktorom naczelnym, wszystkim pracownikom Radia Emaus, prezenterom, dziennikarzom, rozmówcom, realizatorom dźwięku, darczyńcom, praktykantom i woluntariuszom.

Abp Gądecki w uznaniu zasług w dziedzinie homiletyki i przepowiadania w środkach przekazu mianował ks. Macieja K. Kubiaka, redaktora naczelnego Radia Emaus i miesięcznika „Biblioteka Kaznodziejska” kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu.

Metropolita poznański odznaczył też wolontariuszy, Aleksandrę Wyganowską i Bronisława Łukaszyka, medalami „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” – w najwyższym stopniu zasłużonym dla archidiecezji poznańskiej.

Rozgłośnia radiowa archidiecezji poznańskiej zainaugurowała działalność 23 marca 1995 r. Działała pod nazwą Radio Refleks, Radio Poznań, Radio Plus Poznań, od 2003 r. nadaje jako Radio Emaus.

Radio Emaus emituje sygnał z czterech nadajników obejmując zasięgiem blisko milion odbiorców, głównie w archidiecezji poznańskiej. Od 2004 r. nadaje także w internecie.

Program rozgłośni ma charakter społeczno-religijny i preewangelizacyjny. Wyróżnia go troska o słuchowiska edukacyjne, wychowawcze i kulturalne, w tym programy dla dzieci i młodzieży.

2015-03-22 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Radia i rocznica założenia Radia Watykańskiego

13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia, który został proklamowany przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) w 2011 r. z inicjatywy Hiszpanii. Tego właśnie dnia upamiętniamy inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 r. Celem Dnia Radia jest promowanie radiofonii i podkreślenie jej znaczenia we współczesnej historii.

Historia radia zaczyna się w 1895, kiedy Guglielmo Marconi rozpoczął swe doświadczenia z łącznością bezprzewodową i udaje mu się przesłać sygnały na odległość ponad 3 km. W 1909 r. Marconi za osiągnięcia w dziedzinie radiotelegrafii otrzymał nagrodę Nobla.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję