Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejsca kultu i kultury

Potrzeby religijne wyrażają się również w wartościach estetycznych.

Niedziela częstochowska 25/2020, str. VII

[ TEMATY ]

sztuka

sztuka sakralna

Michał Janik/TV Niedziela

Przemienienie Pańskie Jerzego Dudy-Gracza w głównym ołtarzu kościoła w Toporowie

Przemienienie Pańskie Jerzego Dudy-Gracza w głównym ołtarzu kościoła w Toporowie

Parafie to miejsca, jakby przedsionki nieba, w których świat nadprzyrodzony styka się z ludzką rzeczywistością. Świątynie parafialne, z ich z całym bogactwem duchowym i materialnym, są znakiem głębokiej tęsknoty człowieka, by w jakiś sposób uczestniczyć w Bożej rzeczywistości już tu na ziemi.

Parafia NMP Królowej Polski w Radomsku

Wielu znawców uznaje go za jeden z najpiękniejszych nowych kościołów w archidiecezji częstochowskiej. Wnętrze świątyni jest obszerne i rozświetlone jasnymi, ciepłymi kolorami. Pomimo sporej przestrzeni wierny czuje się tutaj bezpiecznie i przytulnie. W bocznej części świątyni znajduje się ściana poświęcona pamięci ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej z 2010 r. W dolnej części świątyni usytuowano efektowną salę pamięci poświęconą Janowi Pawłowi II z pamiątkami po papieżu i z rzeczami osobistymi. Nasza uwagę obok fotografii, medali, znaczków, książek, ornatu i welonu naramiennego zwróciły białe papieskie skarpety. Zawsze w ostatni piątek miesiąca organizowany jest w parafii wieczór poświęcony wielkiemu Polakowi. Obok sali jest przepiękna kaplica całodziennej adoracji.

– Bardzo się wspieramy – mówi ksiądz proboszcz i wymienia liczne grupy i stowarzyszenia, angażujące się na rzecz życia codziennego parafii. Zaznacza, że kościół jest przede wszystkim dziełem wiernych, którzy w różnoraki sposób wspierali budowę. Parafianie wiedzą, że świątynia ma służyć przede wszystkim w zdobywaniu nieba, ma służyć zbawieniu.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Toporowie

Reklama

Dla młodego wikarego ks. Mariana Morgi Toporów znajdował się na końcu świata. Jednak wolą biskupią został tutaj w parafii św. Franciszka z Asyżu proboszczem i trwa na tej placówce już od wielu lat, opiekując się kościołem parafialnym, w którym nad głównym ołtarzem wisi obraz Jerzego Dudy-Gracza.

Kiedy budowano świątynię, w pobliskiej miejscowości Kamion odbywały się plenery malarskie. Wybitny artysta, zaglądając na budowę, postanowił namalować obraz dla powstającego kościoła. Ksiądz Marian Morga może pochwalić się jeszcze kilkoma obrazami Dudy-Gracza, które są do obejrzenia na plebanii, m.in. obrazem przedstawiającym Częstochowską Madonnę, ze znamienną dedykacją: „Z prośbą o modlitwę – Jerzy Duda-Gracz”. A ponieważ ksiądz proboszcz jest niezwykle gościnny i towarzyski, szansa na ich obejrzenie jest spora.

Więcej na: www.tv.niedziela.pl

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuka, w której polski duch się tłumaczy

[ TEMATY ]

sztuka

Cyprian Kamil Norwid

Zofia Białas

Dr Wisława Jordan

Dr Wisława Jordan

W Muzeum Ziemi Wieluńskiej miłośnicy sztuki wysłuchali kolejnego wykładu dr Wisławy Jordan. Wykład zatytułowany „Sztuka, w której polski duch się tłumaczy” zbiegł się w czasie z finisażem wystawy „Polskie drogi do niepodległości”.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję