Reklama

Z Jasnej Góry

Apostolstwo Chorych z modlitwą

Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych, już po raz 55., odbyła się na Jasnej Górze 6 lipca. W tym roku miała ona inną niż zwykle formę. Wszystkich chorych, niepełnosprawnych i starszych zaproszono do duchowej łączności za pośrednictwem telewizyjnej transmisji. Taka forma pielgrzymki, jak podkreślał ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, nie sprawia, że modlitwa jest mniej intensywna.

Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, który w homilii zachęcił wszystkich członków Apostolstwa Chorych „do modlitwy i cichej posługi”, zwłaszcza w obecnym trudnym czasie epidemii. Podziękował za ich codzienną modlitwę i cierpienie, które ofiarowują za innych chorych i za służby medyczne.

Pamięć i przebaczenie

Reklama

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian trwały na Jasnej Górze 5 lipca. W spotkaniu uczestniczyli Kresowianie i ich potomkowie, sympatycy i przyjaciele ruchu kresowego, przedstawiciele organizacji kresowych oraz władz samorządowych.

Eucharystii przewodniczył biskup senior Ignacy Dec z diecezji świdnickiej. –  Historycy podają szacunkowo, że w Małopolsce Wschodniej wymordowano 100 tys. Polaków, na samym Wołyniu ok. 70 tys., w sumie na Kresach Wschodnich w latach 1939-47 zostało zamordowanych ponad 200 tys. osób narodowości polskiej – wspominał bp Dec. – Jeśli dzisiaj mówimy o tych bolesnych wydarzeniach, to nie po to, aby drażnić potomków osób odpowiedzialnych za te zbrodnie, nie po to, aby odnawiać dawne rany, ale po to, by nie zamazywać prawdy, gdyż ona jest warunkiem wzajemnego przebaczenia i pojednania.

Po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablic w hołdzie Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-47 oraz sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia. Tablice zostały umieszczone przy Kaplicy Pamięci na Jasnej Górze. Podczas uroczystości wręczono także medale Pro Patria osobom zasłużonym w kultywowaniu pamięci o ludobójstwie na Kresach. Medal otrzymali m.in. Danuta Skalska, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Kresowian, i Jan Skalski, jego prezes.

Ze św. Michałem Archaniołem u Pani Jasnogórskiej

Reklama

Pielgrzymka Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła już po raz 5. modliła się na Jasnej Górze 4 lipca. Pielgrzymom towarzyszyła wierna kopia figury św. Michała Archanioła z cudownej groty objawień na Monte Gargano, która już od 7 lat peregrynuje po Polsce. – Czciciele św. Michała Archanioła co roku przybywają do Matki Bożej. Jest to pielgrzymka, która pociąga za sobą wielu ludzi – powiedział ks. Piotr Prusakiewicz, michalita, redaktor naczelny dwumiesięcznika Któż jak Bóg.

Pielgrzymka zgromadziła wiernych z parafii noszących wezwanie św. Michała Archanioła w całej Polsce, ruchu Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła, osoby noszące jego szkaplerz, czytelników dwumiesięcznika Któż jak Bóg, tych, którzy uczestniczyli w Polsce w nawiedzeniu figury św. Michała Archanioła, oraz tych, którzy biorą udział w pielgrzymkach na górę Gargano.

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

2020-07-14 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję