Reklama

Niedziela Częstochowska

Pielgrzymkowe wyzwania

– Nie możemy być nieroztropni – powiedział abp Wacław Depo w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim, redaktorem naczelnym Niedzieli, w kontekście pielgrzymowania w czasie epidemii.

Niedziela częstochowska 29/2020, str. V

B.M. Sztajner/Niedziela

W tym roku musimy się odzwyczaić od takich obrazków

W tym roku musimy się odzwyczaić od takich obrazków

Metropolita częstochowski podkreślił, że podczas pielgrzymki najważniejsza jest obecność Jezusa: „Gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni są w imię moje, tam Ja jestem pośród nich”. Jak zauważył, w tym roku w pielgrzymkach nie pójdą tłumy, ale nawet w małej grupie pątników trzeba zadbać o tworzenie wspólnoty – przez modlitwę, post i wyrzeczenie. – Ona będzie wtedy, gdy każdy da coś z siebie – zaznaczył.

Arcybiskup Depo przyznał, że czas epidemii COVID-19 będzie dla polskiego fenomenu pielgrzymowania sprawdzianem, który zweryfikuje liczbę pątników oraz głębokie przeżycia, z którymi wracają do domów. Jako istotę pielgrzymki wymienił pogłębienie wiary i duchowości oraz weryfikację codziennego życia. W tym kontekście przytoczył słowa św. Jana Pawła II z homilii wygłoszonej na krakowskich Błoniach 10 czerwca 1979 r.:

Reklama

„Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”. – Pielgrzymka nie kończy się z chwilą, gdy przychodzimy na Jasną Górę, patrzymy w oczy Maryi i zawierzamy przez tajemnicę Jej Niepokalanego Serca nasze sprawy. Mamy odchodzić jako świadkowie doznanej łaski, nie tylko dla siebie, ale i dla wspólnoty, do której wracamy – przyznał metropolita częstochowski.

Podziękował również Niedzieli za liczne relacje z pątniczych tras oraz za to, że jeden z czerwcowych numerów tygodnik poświęcił właśnie pielgrzymkom. Przypomniał również o wadze duchowego wspierania pątników przez modlitwę, które dzisiaj na szeroką skalę umożliwiają również media społecznościowe.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na konieczność stosowania się do reżimu sanitarnego podczas pielgrzymek. – Nie możemy być nieroztropni i lekceważyć przepisy – podkreślił. Dziękował również za otwartość wszystkim, którzy do tej pory rokrocznie gościli pielgrzymów w domach i dzielili się tym, co mają. – To jest świadectwo wiary, z którym ubogaceni pątnicy wracają do domów. W tym roku elitarność pielgrzymek będzie na pewno kolejnym wyzwaniem, ale tym bardziej zobowiązaniem do świadectwa – dodał.

Reklama

Zaapelował również do rodziców, aby przychodzili z dziećmi do świątyń. – Nie izolujmy ich od kościołów i nie przygotowujmy tylko do wirtualnego przeżywania Eucharystii – powiedział i dodał, że Kościół domowy dopełnia spotkanie sakramentalne.

Na zakończenie rozmowy metropolita częstochowski zwrócił się z przesłaniem do pielgrzymów, którzy wyruszą w tym roku w drogę na Jasną Górę. Przywołał tu fragment zapisków rekolekcyjnych bp. Karola Wojtyły z 1962 r.: „Jestem bardzo w rękach Bożych”. – Uwierzmy, że jesteśmy bardzo w rękach Opatrzności Bożej, czyli miłosnej troski o każdego z nas – zachęcił. Przypomniał również wyznanie kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

– On uczył nas niezwykłego zawierzenia Bogu na wzór Maryi. To była wprost heroiczna wiara. My również postawmy wszystko, co składa się na nasze życie, na Maryję. Ona nas nigdy nie zawodzi. Jest Matką niezawodnej nadziei – podsumował abp Depo.

2020-07-14 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję