Reklama

Niedziela Lubelska

Powrót Matki

Do bazyliki mariackiej w Chełmie powróciła łaskami słynąca ikona Matki Bożej.

Niedziela lubelska 29/2020, str. I

Tadeusz Boniecki

Na powrót Matki wierni ziemi chełmskiej czekali 4 miesiące

Na powrót Matki wierni ziemi chełmskiej czekali 4 miesiące

Wizerunek Matki Bożej Chełmskiej to kopia jednego z ważniejszych dzieł sztuki bizantyjskiej z X wieku. Ukazuje postać Bogarodzicy wskazującej na Jezusa. Ikona związana jest z Chełmem od XIII wieku. Czcili ją prawosławni, unici i katolicy. Jej wstawiennictwu przypisywane jest zwycięstwo Jana Kazimierza nad wojskami Bohdana Chmielnickiego pod Beresteczkiem. Koronacja wizerunku odbyła się w 1765 r. W 1915 r. duchowni prawosławni ewakuujący się z Chełma wywieźli go w głąb Rosji. Wrócił do miasta w 1943 r., ale już dwa lata później ponownie został wywieziony za wschodnią granicę. Obecnie jest przechowywany w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie. W sanktuarium na Górze Chełmskiej znajduje się replika ikony wykonana przez Władysława Ukleję w 1938 r. Ten obraz koronował w 1946 r. bp Stefan Wyszyński. Po zuchwałej kradzieży koron, w 1957 r. nowymi koronami wizerunek ozdobił bp Piotr Kałwa.

255. rocznica koronacji stała się impulsem do podjęcia prac przy renowacji łaskami słynącej ikony. Jej konserwację przeprowadzili Andrzej Lasek i Monika Stachurska, a sukienki zostały odnowione przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Na powrót ikony czekała wnęka ołtarzowa, odrestaurowana przez chełmskiego złotnika Kazimierza Kaszubę. 2 lipca wizerunek na Górkę Chełmską przywiózł Andrzej Lasek. – Radość ogromna, że znowu mamy Matkę u siebie. Jak Ona teraz wspaniale lśni, wręcz promieniuje na wszystkich odnowionym obliczem – cieszył się kustosz sanktuarium ks. Andrzej Sternik. Dzień później wizerunek został zainstalowany we wnęce ołtarzowej, a 7 lipca poświęcił go ks. inf. Kazimierz Bownik, dokładnie w rocznicę koronacji dokonanej przez bp. Wyszyńskiego. Wówczas przed obrazem został wypowiedziany Akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zostanie on ponowiony w chełmskim sanktuarium podczas wrześniowych uroczystości odpustowych. Do tego wydarzenia parafia i mieszkańcy ziemi chełmskiej przygotowują się przez nowennę, która jest odprawiana we wtorki lipca i sierpnia pod hasłem: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję