Reklama

Niedziela Legnicka

Duchowy ojciec przesiedleńców

W tym roku mija 140. rocznica urodzin ks. Adama Szczepana Łańcuckiego, proboszcza z Brzeżan na Kresach, pierwszego powojennego proboszcza w Chojnowie. O jego życiu i działalności duszpasterskiej mówiono podczas cyklu konferencji, które odbyły się w Chojnowie w związku z rocznicą urodzin, 75. rocznicą przybycia Polaków z Kresów do Chojnowa i 25-leciem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Niedziela legnicka 29/2020, str. VI-VII

Archiwum parafii z okolicznościowej wystawy

Z parafianami

Z parafianami

Postaci ks. Łańcuckiego poświęcono 3 prelekcje, które wygłosili: prof. Kazimiera Jaworska, ks. prof. Grzegorz Sokołowski oraz ks. Łukasz Świerniak. Specjalnie na tę okazję młodzież Powiatowego Zespołu Szkół przygotowała wystawę, przypominającą postać pierwszego polskiego proboszcza, którego nazwała „Lokalnym Bohaterem. Można ją było oglądać w chojnowskiej farze.

Kresowe lata ks. Adama

Reklama

Kresy były pierwszą ojczyzną ks. Adama. Urodził się w 1880 r. w powiecie Jarosław. We Lwowie ukończył seminarium i w 1904 r. został kapłanem (podobnie jak jego brat Władysław). To był czas zaborów, czas wojenny. Podczas I wojny światowej był proboszczem w powiecie brzeżańskim. Za działalność patriotyczną był skazany na śmierć przez Ukraińców, cudem ocalał. W 1930 r. objął parafię w Brzeżanach. Dał się poznać jako dobry pasterz, otwarty na inne wyznania, współpracował także z gminą żydowską. – Angażował się w życie społeczno-polityczne, był członkiem rady gminy i powiatu, był kapelanem wojskowym Strzelców Kresowych – wspomina prof. Kazimiera Jaworska. Podczas okupacji radzieckiej, po wybuchu II wojny, angażował się w sprawy niepodległościowe. – W tych czasach dwa razy skazywano ks. Adama na śmierć. Był więziony przez NKWD, prześladowany przez Ukraińców – podkreślała prof. Jaworska. Był min. kapelanem Armii Krajowej, współpracował z WiN, organizował pomoc Żydom z getta brzeżańskiego. Na plebanii ukrywał Żydów, którzy przedostawali się do Rumunii i na Węgry. Podczas czystek dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich pomagał uciekającym Polakom. – To m.in. dzięki ks. Łańcuckiemu zachował się obraz Matki Bożej Buszczeckiej, czczony przez Polaków, który po wojnie został przywieziony do Polski – wspominał ks. Łukasz Świerniak.

Chojnów – czas budowy nowej Ojczyzny

O wkładzie ks. Adama w budowanie Kościoła na Dolnym Śląsku mówił ks. prof. Grzegorz Sokołowski. Ta część życia na Ziemiach Odzyskanych rozpoczęła się 11 października 1945 r. – Zaczął organizować życie parafialne, przygotował kościół do sprawowaniu kultu, organizował naukę religii – mówił prelegent. W tym czasie w mieście był jeszcze proboszcz niemiecki ze swoimi wiernymi. Początkowo życie toczyło się przy kościele Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po kilku latach przejęto także kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. W czasach stalinowskich był prześladowany przez UB. Przypomniano sobie o jego działalności patriotycznej na Kresach. Był więziony we Wrocławiu. Zwolniono go dzięki amnestii. Czasy chojnowskie nie były łatwe. Z jednej strony donosy ludzi, z drugiej – bohaterskie wręcz postawy wiernych stających w obronie proboszcza. – Dla mnie to wzór umiłowania Boga i Ojczyzny. Jego praca duszpasterska owocuje do dziś – wspominał ks. Świerniak. Wielkim wydarzeniem był jubileusz 50-lecia kapłaństwa, które obchodził w 1954 r. Zmarł w 1961 r., jego pogrzeb był wielką manifestacją wiary, której przewodniczył bp Bolesław Kominek.

Młodzież pamięta o bohaterach

Z okazji jubileuszy młodzież z PSZ przygotowała wystawę o  ks. Łańcuckim. To nie jedyna inicjatywa. Już wcześniej młodzi brali udział w projekcie pod nazwą: „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw”. On swoją pracą i działaniami przyczynił się do ratowania drugiego człowieka, pomagał Żydom w brzeżańskim getcie, ukrywał prześladowanych. Młodzież zorganizowała także konkurs plastyczny dla uczniów PZS pod tym samym tytułem, a także zrealizowała krótki film o ks. Adamie. Pamięć o Duchowym ojcu Chojnowa jest zatem żywa.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję