Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Magazyn Caritas

Teren jest przygotowany. Fundamenty już stoją. Za chwilę rozpoczną się kolejne prace budowlane przy nowym magazynie Caritas. I choć zakończenie prac zaplanowane jest na czerwiec 2021 r. to obiekt może powstać wcześniej.

Niedziela sosnowiecka 29/2020, str. V

Wizualizacja magazynu Caritas

Wizualizacja magazynu Caritas

Budowa magazynu Caritas w Będzinie przy ul. Stawowej jest przedsięwzięciem realizowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach projektu racjonalnej gospodarki odpadami i selektywnemu zbieraniu i zapobieganiu powstawania odpadów. Koszt inwestycji wynosi 3 mln zł.

Dlatego też obiekt będzie spełniał wyśrubowane normy ekologiczne. Oprócz tego, będzie wyposażony w instalacje fotowoltaiczną i pompę ciepła. Wszystko w myśl zasady: ekologia to ekonomia.

Reklama

Magazyn będzie parterowym budynkiem na planie prostokąta o powierzchni 491 m2 i kubaturze 3857 m3 wraz z zapleczem technicznym i wyposażeniem. Służyć będzie przechowywaniu i dystrybucji żywności krótkoterminowej przekazywanej ze sklepów wielkopowierzchniowych na mocy umów dotyczących ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. W budynku znajdą się pomieszczenia: magazynowe, pomieszczenia chłodni i mroźni, komunikacyjne, socjalne, biuro.

– Zasadniczy cel budowy magazynu to pomoc najbardziej potrzebującym, ograniczenie ilości odpadów pochodzenia spożywczego i ograniczenie w ten sposób marnowania żywności przydatnej do spożycia. Po prostu będziemy się starali zagospodarować artykuły spożywcze z upływającą, lecz wciąż umożliwiającą spożycie, datą ważności; artykuły z uszkodzonym mechanicznie opakowaniem, nie wpływającym na jakość produktu czy z magazynowymi nadwyżkami produktu – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Ktoś zapyta dlaczego Caritas podejmuje się tak trudnego logistycznie zadania. Otóż, Caritas od 28 lat prowadzi działania na rzecz najbardziej potrzebujących. W ramach tych działań realizuje dwa projekty: Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa i Śpiżarnia Caritas. W Programie Pomocy Żywnościowej Caritas uczestniczy od 10 lat. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W Śpiżarni Caritas uczestniczy od 3 lat. W ramach współpracy odbiera żywność ze sklepów wielkopowierzchniowych. Do grupy głównych dostawców należy sieci sklepów: Biedronka – 35 obiektów, Aldi – 8 marketów, Kaufland – 4 markety, Tesco i Żabka oraz mniejsze sklepy spożywcze.

Reklama

Dość powiedzieć i niech liczby same się bronią, że nasza Caritas od października 2018 r. do czerwca 2019 zorganizowała pomoc w postaci paczek żywnościowych dla 7 986 osób, przekazała 394 tony żywności, co się przełożyło na 43 203 paczki żywnościowe i 45 230 posiłków. Żywność wydawano w 14 punktach dystrybucji na terenie diecezji sosnowieckiej. W ramach działań towarzyszących Caritas przeprowadziła 40 warsztatów kulinarno-ekonomicznych, w których uczestniczyło 976 osób. W sumie co roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej przekazuje żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 mln zł, z której korzysta w sposób ciągły 13 tys. osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Powstanie magazynu Caritas wiąże się nie tylko z dystrybucją żywności – choć taki jest cel zasadniczy – ale także zakupem środków transportu umożliwiających odbiór oraz dostarczanie żywności do punktów dystrybucji, zakupem wyposażania oraz stworzeniem 3 nowych stanowisk pracy, a także wzmocnieniem wolontariatu.

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

W parafii w Toporowie

2021-08-01 17:50

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

parafia Przemienienia Pańskiego

sakrament bierzmowania

Toporów

Beata Pieczykura/Niedziela

– Jeżeli chcecie przeżyć przemienienie, jeżeli chcecie być tu, w Toporowie, na górze Tabor, bo wróćcie do swoich domów z głosem z nieba, głosem Boga, który mówi: Jezus jest moim Synem umiłowanym, słuchajcie Jezusa. Tak Go odrzucicie, to stracicie największy skarb w życiu. Niech Duch Święty uświęca nas i umacnia w szukaniu tego, co najcenniejsze – mówił bp Andrzej Przybylski 1 sierpnia w parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie z racji odpustu ku czci Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję