Reklama

Między parafią a Jasną Górą – świadectwo abp. Wacława Depo

Do osoby i życia ks. Stanisława pasują słowa Benedykta XVI: „Kapłaństwo opiera się na odwadze mówienia Bogu «tak» ze świadomością, że dostosowując się do woli Boga, nie przekreślamy naszej oryginalności, lecz wkraczamy w prawdę”.

Reklama

Jeśli dzisiaj patrzę na świadectwo jego życia, to z pewnością trzeba w nim dostrzegać świadka prawdy. W życiu ks. Stanisława widoczna była przede wszystkim troska o sakramenty święte. Wspominam naszą wspólną Eucharystię w kościele św. Wojciecha, która zawsze była gromadzeniem ludzi we wspólnocie. Tam się zawsze odczuwało, że jest to wspólnota Boga z ludźmi i ludzi między sobą. Szczególnie ważne było gromadzenie wspólnoty księży. Zawsze był otwarty. Zawsze miał otwarte serce i gotowość przyjęcia do siebie kolejnego kapłana, żeby pomóc swojemu arcybiskupowi.

To był także budowniczy gmachu seminarium. Jednak wspomnieć tutaj trzeba jego pracę w Niższym Seminarium Duchownym, a także wszelkie dzieła w kościele św. Wojciecha. Szczególna była u niego otwartość na ludzi chorych.

Osobiście dziękuję mu za odwagę wiary. W ostatnim okresie właściwie sam był ofiarodawcą koron dla obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele św. Wojciecha. To jest jakby zwieńczenie jego codziennej i wiernej modlitwy na Jasnej Górze. To była jego ciągła droga między Jasna Górą a własną parafią. To był człowiek oddany Bogu również przez zawierzenie Maryi.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek modlitwy i czynu

Niedziela częstochowska 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

pogrzeb ks. prał Stanisława Iłczyka

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prał. Stanisław Iłczyk

Ks. prał. Stanisław Iłczyk

W nocy z 1 na 2 września zmarł ks. prał. Stanisław Iłczyk, budowniczy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie.

Ksiądz Stanisław Iłczyk urodził się 31 maja 1952 r. w Wilgoszczy (parafia św. Wacława w Irządzach w diecezji kieleckiej). W latach 1971–78 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W tym czasie odbył również służbę wojskową. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1978 r. w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny z rąk bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję