Reklama

Niedziela Częstochowska

O beatyfikację

W parafii św. Barbary odprawiono Eucharystię w intencji beatyfikacji sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Mszę św. w intencji beatyfikacji i w intencji członków Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Kierocińskiej oraz ich rodzin odprawił proboszcz ks. Jarosław Boral. Z wiernymi z parafii św. Barbary modliła się również s. Lucjusza, karmelitanka z pobliskich Popowic.

Reklama

W rozwój kultu Matki Teresy wpisane są Msze św. odprawiane 12. dnia każdego miesiąca o godz. 18 w kaplicy Domu Macierzystego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu i Msze św. w parafiach diecezji sosnowieckiej (każdego miesiąca w innej parafii). W modlitwę o beatyfikację przez comiesięczną Eucharystię włączyła się także parafia św. Barbary w Wieluniu. Na jej terenie znajdują się dom rodzinny Matki Teresy i krzyż postawiony przez jej ojca na granicy majątku – miejsca, gdzie rodziło się jej powołanie do służby Bogu. By Matka Teresa została błogosławioną, potrzebny jest cud za jej wstawiennictwem.

Matka Teresa Kierocińska urodziła się 14 czerwca 1885 r. w Wieluniu, zmarła 12 lipca 1946 r. w Sosnowcu. Już wtedy bp Stanisław Czajka powiedział: „Matka Teresa ma być w rzędzie kandydatek do beatyfikacji”. Od chwili śmierci i pogrzebu rodził się jej kult. Napływające do zgromadzenia podziękowania i wspomnienia świadków życia Matki Teresy od św. Józefa przynagliły siostry do rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego. Na terenie diecezji częstochowskiej odbył się on w latach 1983-88. Etap rzymski zakończył się 2 maja 2013 r. ogłoszeniem przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności jej cnót i nadaniem tytułu „Czcigodnej Sługi Bożej”.

Pośmiertnie, w 1992 r., Matka Teresa otrzymała medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1997 r. na Golgocie w Kałkowie w Martyrologium Narodu Polskiego poświęcono jej oratorium. Jej duchowość stanowiła temat sympozjów i konferencji popularnonaukowych zakończonych publikacjami. W 2002 r. Matka Teresa została ogłoszona w plebiscycie Sosnowiczanką Stulecia, a w 2014 r. otrzymała tytuł „Najwybitniejszej Zagłębianki w historii”.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o beatyfikację bp. Adolfa Piotra Szelążka

Każdego 9 dnia miesiąca mieszkańcy Torunia spotykają się w kościele pw. św. Jakuba, by wraz z siostrami terezjankami modlić się o beatyfikację bp. Adolfa Piotra Szelążka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję