Reklama

Czy COVID-19 sparaliżuje ekumenię?

Nic nie zastąpi wspólnej modlitwy i rozważania Pisma Świętego w gronie sióstr i braci z Kościołów chrześcijańskich różnych tradycji.

Program tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) ze względów sanitarnych we wszystkich diecezjach został bardzo okrojony. Niewielką pociechą jest fakt, że nieliczne nabożeństwa odbędą się w większych kościołach, a niektóre wydarzenia będą transmitowane on-line.

Nic nie zastąpi wspólnej modlitwy i rozważania Pisma Świętego w gronie sióstr i braci z Kościołów chrześcijańskich różnych tradycji. Tydzień ekumeniczny w dotychczasowej formie dawał niekiedy jedyną szansę na odwiedzenie świątyni innego wyznania, a zadeklarowanym ekumenistom stwarzał możliwość odnowienia znajomości i „dzielenia się braterską miłością”, jak mawiał o agapach organizowanych po nabożeństwach ksiądz mitrat Anatol Szydłowski, proboszcz stołecznej prawosławnej parafii katedralnej Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny.

Reklama

Właśnie w Warszawie ekumeniczne skutki pandemii COVID-19 widać najdotkliwiej. Od wielu lat styczniowe nabożeństwa wykraczały tam znacznie poza ramy tygodnia, praktycznie trwały przez cały miesiąc. Duchowny Kościoła ewangelicko-reformowanego śp. ks. Bogdan Tranda nazywał to „karnawałem ekumenicznym”. W tym roku karnawału jednak nie będzie.

Uwerturą do tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan była prezentacja na KUL dokumentu Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan pt. Biskup i jedność chrześcijan: Vademecum ekumeniczne. Jak stwierdził jej przewodniczący kard. Kurt Koch, dokument ma być przewodnikiem, „busolą” na ekumenicznej drodze biskupa wraz z jego diecezją.

Dokument opisuje, jaka powinna być ekumeniczna postawa katolików (zwłaszcza biskupów), charakteryzuje ekumeniczne struktury Kościoła i sposoby jego działalności: „ekumenizm duchowy”, „dialog miłości”, „dialog prawdy” i „dialog życia”, który zawiera w sobie „ekumenizm duszpasterski”, „ekumenizm praktyczny” i „ekumenizm kulturowy”. Niezwykle cenne w Vademecum... są jego zalecenia praktyczne, które w prosty i konkretny sposób przekładają wyłożoną wcześniej treść na język czynów. Ta część dokumentu sprawia, że może on być przydatny nie tylko dla biskupów, przypomina im bowiem o odpowiedzialności ekumenicznej, ale także może się stać pomocą i inspiracją dla księży oraz świeckich, pragnących wyjść poza kurtuazję oficjalnych spotkań.

Reklama

Vademecum... uświadamia, że postęp (albo regres) ekumenizmu w lokalnych Kościołach zależy przede wszystkim od biskupów, mimo że w oficjalnych dokumentach Kościoła rzymskokatolickiego jest mowa o tym, iż nieodwracalnie wstąpił on na drogę jedności, a Jan Paweł II podkreślał, że jest on „imperatywem chrześcijańskiego sumienia”. Nie do końca jest to prawda, bo nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejmować inicjatywy na poziomie parafii niewymagających zaangażowania autorytetu biskupa. Wystarczy dobra wola proboszcza i świeckich. Mogę to powiedzieć na przykładzie mojej parafii – bł. Edmunda Bojanowskiego na warszawskim Ursynowie, gdzie, z inicjatywy proboszcza ks. Adama Zelgi, 25 stycznia każdego roku od wielu lat odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne z homilią duchownego niekatolickiego. W tym roku będziemy się modlić za księży z różnych Kościołów, którzy zmarli na COVID-19.

Vademecum... to bardzo cenny dokument, który może pomóc w budzeniu ekumenicznych sumień. Jest ważny szczególnie teraz. Kościoły zaabsorbowane swoimi problemami, próbujące sobie radzić w trudnej sytuacji ograniczeń i wymogów sanitarnych, nie wyszły poza swoje „opłotki”. Niedługo minie rok zmagań z pandemią, a jeszcze nie powstał żaden skoordynowany ekumeniczny program duszpasterski, który dawałby możliwość wspólnych działań różnym Kościołom chrześcijańskim, abyśmy mogli – jak mawiał Jan Paweł II – „jak najszybciej wspólnie przygotowywać na ziemi ‹‹gościniec naszemu Bogu››” (por. Iz 40, 3).

Może styczniowy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan da impuls do powstania takiego programu albo przynajmniej kilku inicjatyw...

2021-01-12 18:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczny lek na COVID19?

[ TEMATY ]

rośliny

COVID‑19

COVID

newsletter.sinica.edu.tw

Academia Sinica, jedna z najlepszych instytucji naukowych na świecie, przebadała kilka tysięcy medycznych preparatów pod kątem COVID-19. Okazało się, że we wszystkich badaniach wysoką skuteczność wykazuje tradycyjne zioło pachnotka zwyczajna

Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens) rozpoczęła swą karierę ponad 1000 lat temu za czasów panowania chińskiej dynastii Song. Jej właściwości lecznicze od wieków są chwalone na dalekim Wschodzie m. in. w Chinach, Korei i w Japonii, ale te zioła także są sprzedawane w Ameryce, w Europie i nawet polski Herbapol ma je w swojej ofercie. Seria tajwańskich badań prowadzonych pod auspicjami Academia Sinica (jedna z najlepszych instytucji naukowych na świecie, z dorobkiem 7 noblistów) dowodzi, że wśród ziół pachnotka ma najlepszą skuteczność w zwalczaniu koronawirusa. Co więcej, jak dotychczas Tajwan jest najlepszy w walce z pandemią, w leczeniu COVID19 i ma doświadczenie z czasów epidemii SARS w 2003 roku. Wśród leków przez nich stosowanych jest m. in. pachnotka, z której wywar zalecają także do profilaktyki wzmacniania organizmu przeciw obecnemu koronawirusowi.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Powstaną pierwsze reaktory nuklearne w Polsce

2021-09-23 18:25

[ TEMATY ]

KGHM

NuScale

reaktor jądrowy

KGHM

KGHM wybuduje pierwsze w Polsce małe reaktory nuklearne (SMR). Dzięki nowoczesnej technologii już w 2029 roku ma być produkowana czysta i efektywna kosztowo energia.

KGHM – polski gigant miedziowy i NuScale Power – amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR. W ramach przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie nuklearnych źródeł energii, podpisało porozumienie z producentem reaktorów w technologii SMR. Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. – Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy krajowymi pionierami, bo przewidujemy, że pierwsza z naszych elektrowni nuklearnych zacznie pracować już w 2029 roku – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Technologia SMR nie tylko pomoże nam dbać o środowisko ale również znacząco obniży koszty prowadzenia biznesu. To jedno z zapowiadanych ostatnio działań rozwojowych spółki, planujemy komercyjnie produkować energię, by wesprzeć zieloną transformację Polski i obniżyć koszty zwykłym gospodarstwom domowym – dodał Chludziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję