Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kolęda w czasie pandemii

O nowej formie wizyty duszpasterskiej w czasie pandemii mówi ks. Krzysztof Kalamaszek, wikariusz parafii Chrystusa Króla w Jaśle w rozmowie z Natalią Janowiec.

Natalia Janowiec: Sytuacja związana z pandemią zmienia nasze dotychczasowe życie i przyzwyczajenia. W tym roku również tradycyjna kolęda wygląda inaczej niż zwykle.

Ks. Krzysztof Kalamaszek: Przyzwyczailiśmy się do wielu rzeczy w Kościele. Przyzwyczajenie jednak powoduje to, że człowiek przestaje nad daną rzeczą lub sytuacją rozmyślać, a nawet głębiej ją przeżywać. Naturalną konsekwencją wtedy jest, że to co ma być żywe, staje się martwe – bo tak zawsze było. Pan Bóg w całej historii zbawienia pokazuje, że gdy człowiek do czegoś się przywiązuje i przyzwyczaja, to wtedy dokonuje zmian. Nie czyni tego na złość człowiekowi, wręcz przeciwnie. Bóg chce, by człowiek się rozwijał, a w konsekwencji przybliżał do Niego i poznając prawdę, często zakrytą pod naleciałością przyzwyczajeń, doszedł do tego, że wszystko co Bóg mu proponuje, to czyni z miłości do człowieka i chce uratować jego duszę. Dlatego w tym duchu należy odczytywać też i obecną sytuację związaną z kolędą. Nikt nie twierdzi, że już nigdy wizyta duszpasterska nie odbędzie się według tradycyjnej formy, ale tegoroczny czas kolędowy jednak jest dla nas czasem refleksji nad jej głębszym sensem. Bo w końcu może w tym roku odczują wierni brak kapłana w swoim domu i Bożego błogosławieństwa przekazywanego przez niego. Czasami więc musi czegoś zabraknąć, by poznać tego wartość.

Biskup rzeszowski Jan Wątroba zalecił organizowanie nabożeństw w kościołach dla małej grupy parafian, np. z poszczególnych ulic lub mniejszych miejscowości. Jak dobrze przygotować się do przeżycia tegorocznej kolędy?

Trzeba mieć otwarte serce i dużo pokory. Tak w skrócie można odpowiedzieć na to pytanie. Dodam, że w wyznaczonym przez duszpasterzy dniu, należy zorganizować sobie czas i postarać się przybyć do kościoła na wspólną liturgię i następujące po niej spotkanie, według zaleceń wcześniej podanych podczas ogłoszeń parafialnych.

Jak będzie wyglądało spotkanie duszpasterza z wiernymi w kościele?

Na takie wspólne spotkanie w wyznaczonej części parafii składa się: Eucharystia, która to może być jako dodatkowa Msza św. w ciągu dnia. Podczas niej ma być wygłoszona okolicznościowa homilia, poświęcona woda do pokropienia domu oraz odmówiona modlitwa błogosławieństwa nad resztą domowników i chorymi, którzy pozostali w domach. Po Mszy św. powinno odbyć się wspólne kolędowanie oraz rozmowa duszpasterska. Rozdane też powinny być broszury, w których znajduje się tekst modlitw do liturgii rodzinnej, która powinna być odprawiona wspólnie z resztą rodziny w domu.

Według zaleceń po Mszy św. należy dokonać celebracji liturgii rodzinnej. Jaki jest jej cel i w jaki sposób należy ją przeprowadzić?

Celem liturgii rodzinnej jest umożliwienie wszystkim domownikom przyjęcia błogosławieństwa Bożego i uświadomienie sobie obecności Boga w codziennym życiu i miejscu zamieszkania. W broszurce jest wyraźnie ukazana forma tej modlitwy. Składa się na nią zapalenie świecy, odśpiewanie kolędy, wezwania pokutne, po których należy odczytać Ewangelię opisującą spotkanie Jezusa z Zacheuszem (Łk 19, 1-10). Po niej powinna nastąpić krótka modlitwa wiernych, po której wszyscy powinni ucałować krzyż postawiony na stole, obok świecy i wody święconej. Po tym powinno odmówić się tekst modlitwy błogosławieństwa domowników i domu. Następnie można pokropić wszystkie pomieszczenia. Na koniec odmawiamy modlitwę „Ojcze nasz” i czynimy znak krzyża. Dołączone są też teksty błogosławieństwa małżonków oraz dzieci.

2021-01-12 18:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych online

Niedziela przemyska 33/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

pandemia

on‑line

Dominika Mirko, Aleksandra Bednarz - Biuro prasowe FSM

Zaplanowano transmisje live z zaproszonym gośćmi

Zaplanowano transmisje live z zaproszonym gośćmi

Hasłem tegorocznego spotkania była „Tożsamość”. Termin o wielu znaczeniach. Rdzeniem tożsamości chrześcijańskiej jest przynależność do Chrystusa, zapoczątkowana łaską chrztu i przeżywana przez całe życie dzięki wierze, zarówno w skali indywidualnej jak i zbiorowej.

W tym roku Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej odbyło się w formie online, bez udziału stacjonarnego uczestników. Rozpoczęło się Mszą św. 29 lipca, a zakończyło w sobotę 1 sierpnia, Apelem Jasnogórskim.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję