Reklama

Niedziela Rzeszowska

W hołdzie dla Wandy Półtawskiej

Często słyszę pytanie, dlaczego moja książka nosi tytuł Wanda Półtawska – największa prorokini XX wieku. To określenie ma swoją historię.

Niedziela rzeszowska 3/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Wanda Półtawska

Anna Przewoźnik

Prof. Wanda Półtawska podczas jednego ze spotkań

Prof. Wanda Półtawska podczas jednego ze spotkań

Byłam kiedyś na spotkaniu z kard. Stanisławem Nagym, na którym opowiadałam o działalności Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach i kontaktach stowarzyszenia z prof. Wandą Półtawską. Ksiądz Kardynał powiedział wtedy: Wanda Półtawska to największa prorokini XX wieku.

Biorąc pod uwagę, że kard. Nagy był przyjacielem i bliskim współpracownikiem Jana Pawła II jestem przekonana, że podobnego określenia mógłby użyć Papież. Słuchacze wykładów Pani Profesor w Gorlicach są również przeświadczeni, że jest ona wielką prorokinią. Ale cóż znaczy nasze przekonanie wobec zdania kard. Nagyego? Odpowiedzmy sobie na pytanie, kim jest prorok. Powszechne jest uproszczone i nieprawdziwe rozumienie określenia prorok, jako osoby przepowiadającej przyszłość. Tymczasem prorok to człowiek przemawiający w imieniu Boga i z Jego polecenia. To człowiek przepowiadający Ewangelię, głoszący w imieniu Boga prawdy religijno-moralne, strzegący czystości wiary i obyczajów.

Profesor Wanda Półtawska, tak blisko współpracująca z Janem Pawłem II, przez około dwadzieścia lat przekazywała w Gorlicach naukę papieża. Głosiła wiernie, z odwagą i mocą, niewygodne dla współczesnego świata prawdy o małżeństwie i rodzinie. Mimo częstej krytyki, kierując się miłością do prawdy i Chrystusa, nigdy nie poszła na kompromis. Jej wykłady były zmaganiem o prawdę, a siłę dawało jej codzienne uczestnictwo w Eucharystii, czego byliśmy świadkami. Dzieliła się z nami doświadczeniem i szeroką wiedzą na temat: „Rodzina w służbie życiu i miłości”. Niestrudzona obrończyni życia, również w czasie Marszu dla Życia i Rodziny w Gorlicach, walczyła o zwycięstwo cywilizacji życia i miłości nad cywilizacją śmierci i nienawiści.

Dr Wanda Półtawska, lekarka, niestrudzona obrończyni życia i rodziny, wieloletnia współpracownica Karola Wojtyły. Mieszka w Krakowie. 2 listopada 2020 r. ukończyła 99 lat.

Podziel się cytatem

Przez ponad 20 lat obserwowaliśmy gorliwość, wierność i entuzjazm Pani Profesor w pełnieniu woli Bożej. Był to wielki wysiłek prowadzenia spotkań i wykładów dla licznej rzeszy słuchaczy, nie tylko zresztą w Gorlicach. Były to spotkania i wykłady dla młodzieży szkolnej, dla małżonków, rodziców i wychowawców. A Pani Profesor, nawet w sędziwym już wieku, mężnie znosiła trud pokonywania setek kilometrów, żeby dotrzeć do miejsca wykładów.

Reklama

Książka Największa prorokini XX wieku ukazuje się w czasie, gdy jesteśmy świadkami, jak w naszej ojczyźnie toczy się batalia w obronie życia i rodziny. W publikacji pragnę przedstawić skrót wykładów wygłoszonych przez prof. Wandę Półtawską w Gorlicach, poświęconych nauczaniu Jana Pawła II na ten temat.

Niedawna, setna rocznica urodzin Karola Wojtyły stanowi dodatkową okazję do przypominania jego życiowej drogi, a jeszcze bardziej jego nauczania. Mówimy, że kochamy św. Jana Pawła II – wyrazem tej miłości winna być znajomość i realizacja jego nauczania. Pragnę, by publikacja przyczyniła się do przypomnienia tego nauczania starszemu pokoleniu i zapoznania z nim młodszego, aby było ono nie tylko słuchane, ale słyszane i realizowane przez katolików.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dr Wanda Półtawska z Wielką Nagrodą Honorową im. Witolda Hulewicza

[ TEMATY ]

nagroda

Wanda Półtawska

YouTube

Dr Wanda Półtawska – lekarka, działaczka pro-life, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej - otrzymała Wielką Nagrodę Honorową w ramach corocznie przyznawanej Nagrody im. Witolda Hulewicza.

Dr Półtawską - dama Orderu Orła Białego, więźniarka Ravensbrück, została uhonorowana za służbę Polsce i Kościołowi. Nagrodę pośmiertnie przyznano również jej mężowi, prof. Andrzejowi Półtawskiemu.

CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję