Reklama

Świat

Brazylia: pogróżki dla biskupa walczącego z seksualnym wykorzystywaniem dzieci

Nie w Syrii czy Iraku, lecz w najbardziej katolickim kraju świata - Brazylii grozi się śmiercią biskupowi, który walczy z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Pierwsze pogróżki ordynariusz prałatury Marajó, bp José Luiz Azcona zaczął otrzymywać po tym, jak w 2009 r. przed parlamentarną komisją śledczą ds. pedofilii ujawnił seksualne wykorzystywanie dzieci i młodzieży na wyspie Marajó.

[ TEMATY ]

Brazylia

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Pochodzący z Hiszpanii, 75-letni bp Azcona pracuje w Brazylii od 1983 r. Prałaturą Marajó, znajdującą się na wyspie o tej samej nazwie u ujścia Amazonki, kieruje od 28 lat. Na wyspie tej często dochodzi do łamania praw człowieka: seksualnego molestowania osób niepełnoletnich i handlu ludźmi.

Reklama

W tamtejszym mieście Melgaço notuje się najniższy w Brazylii wskaźnik rozwoju: połowa mieszkańców to analfabeci, również połowa kobiet w ciąży to nastolatki, zaś tylko 900 spośród 2400 mieszkańców posiada dokumenty potwierdzające zatrudnienie. Są tam rodziny żyjące za 35 reali (45 zł) miesięcznie, które otrzymują od państwa na każde dziecko w ramach programu Bolsa Família.

Dlatego rodzice posyłają swe dzieci nad brzeg Amazonki, skąd odpływają statki do Belém, Macapy, Santarém i Manaus, by sprzedawały podróżnym „co się da”, w tym także własne ciała. Skłaniają tym samym dzieci mające 10-12 lat, by prostytuowały się na pływających po rzece barkach. Państwo okazuje obojętność wobec tych przypadków, a Kościół katolicki jest jedyną instytucją, która walczy tam z tym zjawiskiem.

Pogróżki otrzymują także inni biskupi broniący praw człowieka, zwłaszcza Indian oraz bezrolnych chłopów, a także środowiska naturalnego Amazonii: Erwin Kräutler z prałatury terytorialnej Xingu i José González Alonso z diecezji Cajazeiras w stanie Paraíba.

2015-04-17 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: plaża będzie nosiła imię surfera - kandydata na ołtarze

[ TEMATY ]

Brazylia

proces beatyfikacyjny

YouTube

Jedna z plaż Rio de Janeiro zostanie nazwana imieniem Guido Schäffera - młodego surfera i seminarzysty, który zginął tragicznie 1 maja 2009 r., na rok przed święceniami kapłańskimi. Obecnie w Rzymie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Władze Rio de Janeiro upamiętnią sługę Bożego Guido Schäffera, nazywanego w Brazylii Aniołem-Surferem, nadając jego imię plaży o długości 140 m. "Praia do Guido" czyli: plaża Guido, to projekt, który od dawna był dyskutowany w tym mieście. 20 lipca decyzję w sprawie nadania tej nazwy odcinkowi wybrzeża ogłosiły władze Rio de Janeiro.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję