Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyjątkowy przywilej

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny obchodzone na kalwarii w Praszce 24 października będzie kolejnym niezwykłym wydarzeniem dla tego miejsca.

Niedziela częstochowska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Praszka

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny

Foto Fax

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Tego dnia zostaną wmurowane i poświęcone tablice informujące o papieskich odpustach zupełnych in perpetuo, mających wieczystą moc, których Ojciec Święty Franciszek udzielił Archidiecezjalnemu Sanktuarium Pasyjno-Maryjnemu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Wielki dar

Tablice zostaną wmurowane na dróżkach kalwaryjskich i w kościele Świętej Rodziny. Uroczystości będzie przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie. 15 sierpnia, na zakończenie odpustu ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, podkreślił on, że udzielenie przez Stolicę Apostolską „odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają, (...) to wielki dar Ojca Świętego oraz powód do radości serca, do dziękczynienia, do wyśpiewania i wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum”.

Jedyna w Europie

24 października jest również świętem Patronki Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dlatego tego dnia przy Jej kaplicy na kalwarii w Praszce, jedynej pod tym wezwaniem w Europie, przedstawiciele zwierzchnictwa tego zakonu w Polsce odmówią modlitwę rycerza.

Uroczystość wmurowania i poświęcenia tablic odbędzie się 24 października o godz. 11. Do udziału w niej zapraszają: ks. prał. Stanisław Gasiński, komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz sanktuarium w Praszce, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej i wspólnota parafii Świętej Rodziny na kalwarii w Praszce.

Lista dni, w których można uzyskać odpusty

obchód dróżek pasyjnych: poniedziałek po IV Niedzieli Wielkiego Postu i święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września)

obchód dróżek paschalnych: II Niedziela Wielkanocna i uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

obchód dróżek Matki Bożej i św. Józefa:

uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) i święto Narodzenia NMP (8 września)

Reklama

h czas od Niedzieli Palmowej do II Niedzieli Wielkanocnej

h wspomnienie NMP z Fatimy (13 maja) i każdy 13. dzień miesiąca od maja do października

h czas od II do III niedzieli sierpnia – odpust sanktuaryjny Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP

h wspomnienie św. Jana Pawła II – 22 października

h święto Matki Bożej Królowej Palestyny – ostatnia niedziela października

h święto Świętej Rodziny – ostatni tydzień grudnia

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję