Reklama

Niedziela Małopolska

Płatki pięknego kwiatu

Obecność wszystkich kapłanów, którzy tu przybyli, aby się modlić, jest szczególnym znakiem, jak bardzo potrzebujemy waszej modlitwy – powiedział bp Robert Chrząszcz do uczestników VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Margaretka.

Niedziela małopolska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Apostolat Margaretka

MFS/ Niedziela

W pielgrzymce uczestniczyło blisko 5 tys. osób z różnych stron Polski. Niektórzy przyjechali ze swymi sztandarami

W pielgrzymce uczestniczyło blisko 5 tys. osób z różnych stron Polski. Niektórzy przyjechali ze swymi sztandarami

Blisko 5 tys. osób, reprezentujących prawie wszystkie diecezje, przybyło w sobotę 9 października do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, aby modlić się za kapłanów. Pielgrzymi wspólnie odmówili Różaniec, a następnie wysłuchali konferencji Święty Józef – patron Kościoła, wygłoszonej przez ks. dr. Bogusława Nagela – krajowego duszpasterza Apostolatu Margaretka.

Reklama

W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz, a pośród licznie zgromadzonych kapłanów, przybyłych z różnych stron Polski, był również bp Jan Zając. Zebranych przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zwracając się do pielgrzymów, powiedział m.in.: – Witam wszystkich was siostry i bracia, którzy jesteście płatkami tego pięknego kwiatu – margaretki i otaczacie nas kapłanów codzienną modlitwą. Wyrażamy wam wdzięczność i w czasie tej Mszy św. chcemy wam za to dziękować.

Także bp Chrząszcz w homilii podkreślił rolę Apostolatu Margaretka w Kościele. Przywołał m.in. rozmowę ze starszą kobietą – margaretką, która nawiązując do medialnych przekazów, ukazujących często kapłanów w złym świetle, zauważyła, że to jej przypomina przysłowie, iż: „Więcej hałasu robi jedno upadające drzewo niż cały las, który cicho rośnie”. Biskup mówił też o podobieństwie pomiędzy różami różańcowymi i margaretkami. – To przede wszystkim wierne trwanie w podjętym zobowiązaniu modlitwy, która w praktyce na ogół jest indywidualna, ale nie samotna, gdyż modlący się pozostaje w duchowej łączności z grupą osób w ramach czy to róży różańcowej, czy właśnie margaretki – podkreślił i zachęcał, by te wspólnoty wzajemnie się wspierały. Zwrócił też uwagę na udział księży w pielgrzymce i przekonywał: – Obecność wszystkich kapłanów, którzy tu przybyli, aby się modlić, jest szczególnym znakiem, jak bardzo potrzebujemy waszej modlitwy. Dodał: – Niech dobry Bóg wam wynagrodzi obfitością swego błogosławieństwa tę waszą miłość, wasze wyrzeczenia, waszą modlitwę, którą ofiarujecie za nas – kapłanów.

Biskup otrzymał margaretkę – siedem osób, które zdecydowały się otoczyć go modlitwą, złożyło przyrzeczenie. Liturgiczny obrzęd przyjęcia tej margaretki poprowadził ks. Nagel, który również podziękował wszystkim za udział w pielgrzymce, za zaangażowanie w jej przygotowanie i uświetnienie. Na zakończenie bp Chrząszcz zawierzył apostolat modlitwy za kapłanów św. Józefowi. A o godz. 15 pielgrzymi uczestniczyli w Godzinie Miłosierdzia.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U św. Józefa Kaliskiego

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Apostolat Margaretka

TZ

Na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem

Na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem

W 1. sobotę marca odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” do narodowego sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Z naszej diecezji przybyła największa grupa pątników.

Z diecezji sosnowieckiej przybyło 150 osób wraz z duszpasterzami: ks. Przemysławem Długajem z Wolbromia, ks. Danielem Bunią z Siewierza i ks. Tomaszem Zmarzłym z Dąbrowy Górniczej. W pielgrzymce do Kalisza wzięły dział wspólnoty „Margaretek” z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, Wolbromia, Siewierza i Tagoszyc.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wykład George'a Weigla na Angelicum

2022-05-17 21:39

[ TEMATY ]

Wykłady Janopawłowe

Teologia Polityczna

„Rozważania wokół watykańskiej Ostpolitik. Święty jako głowa państwa” – to tytuł kolejnego wykładu Janopawłowego, który odbędzie się już 18 maja, a którego organizatorem jest Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

Jaki wpływ wywarła na Kościół w Europie Środkowo-Wschodniej watykańska Ostpolitik lat 60. i 70. XX wieku? Jak rozumieć relacje Watykanu z Chinami i sytuację tamtejszych chrześcijan? Na czym opiera się dyplomacja Stolicy Apostolskiej i czy mamy szansę uzyskać choć minimalny wgląd w jej meandry?

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję