Reklama

Niedziela Łódzka

Porozmawiajmy o Kościele

Już od dłuższego czasu papież Franciszek zapowiadał konieczność zwołania Synodu Powszechnego, który zająłby się sprawami ważnymi dla współczesnego człowieka i Kościoła.

Niedziela łódzka 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Ks. Paweł Kłys

Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego

Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego

Świadomie nie użyłem w powyższym zdaniu określenia „współczesnych katolików”, ponieważ w zamyśle papieża, każdy człowiek ma prawo wypowiedzenia się w tematach rozpoczętego synodu. Zapowiadane przez Ojca Świętego wydarzenie stało się faktem, ponieważ 9 października oficjalnie rozpoczęły się prace synodalne. Nowością w przeprowadzeniu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów – wszak tak brzmi pełna nazwa synodu – nie jest tylko jego temat: Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja, lecz także jego forma. Zwyczajowo zwoływane synody odbywały się w Watykanie i uczestniczyli w nich zaproszeni z różnych stron świata goście, przedstawiciele różnych wspólnot. Tym razem, ze względu na cel, czyli przyjrzenie się temu, jak wygląda nasze „podążanie razem”, papież chce, by dyskusja nad Kościołem odbywała się na różnych płaszczyznach jego funkcjonowania. Stąd prace synodalne mają odbywać się w parafiach, diecezjach, episkopatach, by na koniec zebrane w wymienionych wspólnotach wypowiedzi zostały przedstawione w Watykanie.

Ta nowa formuła dyskusji Kościoła hierarchicznego z człowiekiem już spotkała się z krytyką. Oponenci dostrzegają niebezpieczeństwo w tym, że uczestnicy synodu zmienią nauczanie Kościoła, choćby w temacie małżeństwa i rodziny. Osobiście uważam, że takich zagrożeń nie ma, ponieważ nikt nie odważy się zmieniać treści Objawienia, które stoi u podstaw nauczania Kościoła, a już zapewne nikt nie odważy się wprowadzać zmian w treść przykazań, których autorem jest sam Bóg. Biorąc natomiast pod uwagę obecną sytuację Kościoła, otwarta i szczera dyskusja wiernych świeckich, tych osób, którzy z różnych powodów czują się na zewnątrz Kościoła oraz duchownych i osób konsekrowanych, jest wszystkim niebywale potrzebna.

W odpowiedzi na oczekiwania Synodu Powszechnego abp Grzegorz Ryś powołał w diecezji łódzkiej kilka zespołów, które swoim zasięgiem obejmują wszystkie środowiska i zlecił ich liderowanie osobom świeckim, zakonnym i duchownym, by pracując nad zagadnieniami synodalnymi zechcieli wspólnie zastanowić się nad obecną i przyszłą działalnością Kościoła. – Droga synodalna, którą możemy pójść podczas prac Synodu Powszechnego jest dla naszego łódzkiego Kościoła okazją do nawrócenia duszpasterskiego i jeszcze głębszego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji, które jest fundamentalną misją Kościoła na dziś – mówił abp Ryś do przedstawicieli diecezjalnych zespołów synodalnych. – Synod Powszechny wpisuje się w prace naszego synodu diecezjalnego, który przecież poświęcony jest ożywieniu duszpasterstwa w naszych parafiach – podkreślił metropolita łódzki. Papież w przemówieniu rozpoczynającym prace synodalne wyraził nadzieję, że: „Synod będzie czasem pełnym Ducha Świętego! Bo to Ducha potrzebujemy, nieustannie nowego tchnienia Boga, który uwalnia nas od wszelkiego zamknięcia, ożywia to, co martwe, rozluźnia kajdany i rozsiewa radość”.

Osoby zainteresowane włączeniem się w prace Synodu Powszechnego mogą zgłosić swój udział lub wyrazić swoją opinie w tematach synodalnych przez stronę internetową synodu w Łodzi.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o owocach i wskazaniach synodu biskupów o rodzinie

[ TEMATY ]

synod

Synod o rodzinie

Bożena Sztajner

„Mam wrażenie, że nadmierne wyakcentowanie kwestii komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach przysłoniło fakt, że droga sakramentalna nie jest jedyną drogą uświęcania w Kościele. Jest nią także słuchanie Słowa Bożego, głoszenie Ewangelii, dawanie świadectwa wiary, katolickie wychowanie dzieci, twórcza obecność we wspólnocie” – mówi w rozmowie z KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Abp Wojciech Polak: Niewątpliwie najpierw wdzięczność za te trzy tygodnie intensywnej i solidnej pracy podejmowanej zarówno w czasie kongregacji generalnych jak i w grupach circuli minores.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję