Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 43/2021, str. 31

Ks. Daniel Marcinkiewicz

...najliczniej odwiedzanym sanktuarium maryjnym w Europie jest francuskie Lourdes? Do tego słynącego z wielu uzdrowień miejsca każdego roku pielgrzymuje ok. 6 mln wiernych. Lourdes jest zarazem jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego, a pod względem liczby pielgrzymów ustępuje jedynie sanktuariom w Ameryce Południowej: Guadalupe, które rokrocznie odwiedza blisko 20 mln wiernych, i Aparecidzie – 11 mln.

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes położone jest u stóp Pirenejów nad rzeką Gave de Pau. Tworzy gigantyczny kompleks, który składa się z dwudziestu dwóch miejsc kultu rozłożonych na powierzchni 51 ha. Pielgrzymi mogą zwiedzić m.in.: bazylikę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, grotę Massabielle, bazylikę św. Piusa X, kaplicę św. Józefa oraz bazylikę Różańcową. Początki sanktuarium sięgają 1858 r., gdy Matka Boża objawiła się w skalnej grocie Massabielle 14-letniej wiejskiej dziewczynie Bernadetcie Soubirous.

Grota Massabielle jest bardzo skromna. Jej surowość kontrastuje z wytworną i okazałą architekturą pozostałych miejsc znajdujących się w sanktuarium. W jednej ze skalnych wnęk od 4 kwietnia 1864 r. znajduje się figura Matki Bożej z Lourdes, wykonana przez mającego polskie korzenie rzeźbiarza Josepha-Huguesa Fabischa. W grocie bije cudowne źródło, które podczas objawień wskazała Maryja. Każdego roku tysiące chorych przybywają do Lourdes, aby napić się z tego źródła i obmyć w wodzie z niego schorowane części ciała, pokładając ufność w mocy Boga. Od 1858 r. odnotowano ponad 7 tys. niewytłumaczalnych medycznie uzdrowień, część z nich Kościół uznał za cudowne.

2021-10-19 13:47

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Spektakl w urodziny Papieża

2022-05-17 21:37

Teologia Polityczna

Już w środę 18 maja, w 102. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Instytut Kultury św. Jana Pawła II oraz Instytut Polski w Rzymie zapraszają na sztukę teatralną pt. „Hiob” w reżyserii Jarosława Kiliana.

Na podstawie biblijnej Księgi Hioba dwudziestoletni Karol Wojtyła stworzył poruszającą medytację nad ludzkim losem, reinterpretując historię człowieka z ziemi Uz w duchu chrześcijańskiej nadziei. Podczas kursu organizowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II studenci Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu analizowali ten dramat i przygotowywali się do jego wystawienia pod okiem prof. Kiliana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję