Reklama

Niedziela w Warszawie

Apostołki Zmartwychwstania

„Nie bójcie się, idźcie i powiedzcie moim braciom, żeby szli do Galilei, tam mnie zobaczą”. Taką misję zlecił Chrystus pierwszym Apostołkom Zmartwychwstania. Ich rola od tamtych czasów nie zmieniła się.

Niedziela warszawska 44/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wspólnota

Archiwum SAZ

Duchowa łączność ze Zgromadzeniem Sióstr Zmartwychwstanek podtrzymuje paschalny charyzmat Apostołek

Duchowa łączność ze Zgromadzeniem Sióstr Zmartwychwstanek podtrzymuje paschalny charyzmat Apostołek

Te współczesne można spotkać np. na Żoliborzu albo raczej to one mogą odnaleźć kogoś z nas, słowem bądź czynem przekonując, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał, że żyje i ciągle na nas czeka.

Charyzmat paschalny

Pierwszą Apostołką była Gabriela Wrotnowska, zaprzyjaźniona z założycielką Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, matką Celiną Borzęcką. Swoje przyrzeczenia złożyła w 1893 r. zapoczątkowując świecką gałąź zgromadzenia.

Jak wyjaśnia s. Beata Sikorska, moderatorka warszawskiej grupy Stowarzyszenia Apostołek, znaczenie takiej wspólnoty jest dziś wyjątkowe. – Jest bardzo dużo kobiet, które uczestniczą w życiu Kościoła w swoich parafiach, w swojej pracy zawodowej, jednak czują się w tym osamotnione. Potrzebują formacji, wspólnoty, chcą wzrastać duchowo i poznać kobiety, które żyją podobnie jak one – mówi s. Sikorska.

Reklama

Wśród Apostołek spotkać można zarówno panie żyjące w małżeństwie, jak również wdowy czy kobiety niezamężne. Mają one do przekazania współczesnemu światu bardzo ważną wiadomość. – W chaosie informacyjnym, narzucającej się technice, niosą wieść, że Jezus zmartwychwstał i żyje a bliska więź z Nim daje szczęście, świadomość, że nie jestem sam, że nie zakrzyczy mnie ten świat – wskazuje s. Beata.

Ku światu

Życie sakramentalne stawia na pierwszym miejscu. Nawet jej mąż, gdy zauważa, że jest bardziej nerwowa, pyta: „kiedy byłaś ostatnio u spowiedzi”? – Pilnuje mnie. Razem się modlimy, przystępujemy do sakramentów, odmawiamy modlitwę brewiarzową – opowiada Urszula Pawlak, która Apostołką jest od 28 lat.

Przez dwadzieścia lat była pielęgniarką. Pacjenci p. Urszuli nigdy nie umierali bez sakramentu chorych. Później w parafii pojawiła się potrzeba pracy w katechezie. Ukończyła zatem studia i od 17 lat prowadzi lekcje religii, aktualnie w klasach 1-3.

– Tłumaczę dzieciom, że zawsze się za nich modlę, bo choć nie wiem, jak im się życie ułoży, to wszyscy musimy się spotkać w niebie. Nie wyobrażam sobie podejmowania tej misji bez wspólnoty – przekonuje Apostołka.

Co do aktualności charyzmatu Zmartwychwstanek i Apostołek nie ma wątpliwości Anna Teodorczyk. W XIX wieku, kiedy powstało Zgromadzenie, konieczne było wsparcie i pomoc w pracy nad odrodzeniem moralnym narodu, doświadczającego zaborów i trudów emigracji. – Wówczas Polacy starali się pracować nad sobą, doskonalić się, łączyć we wspólnoty i w ten sposób przybliżać zmartwychwstanie, budzić nadzieję na powstanie narodu przez wypracowywanie cnót, czyli zaczynając od siebie – podkreśla Apostołka, historyk z wykształcenia. – Dziś są różne inne niewole, niebezpieczeństwo świata wirtualnego. Nasz charyzmat ma budzić ludzi do prawdziwej rzeczywistości, do tego, aby teraz zmartwychwstawać, aby każdego dnia zaczynać od nowa – podkreśla p. Anna.

Kobiety zainteresowane dołączeniem do Stowarzyszenia Apostołek Zmartwychwstania proszone są o kontakt: ul. Krasińskiego 31, 01-784 Warszawa, tel. (0-22) 663-68-73; email: apostolkicr@gmail.com .

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota „Sychar”

Plaga rozwodów, separacji i rozstań ciągle zbiera swoje żniwo. Dzieje się tak również i z tego względu, że małżonkowie pozostawieni są sami sobie. Zaistniała sytuacja nie podoba się członkom katolickiej wspólnoty „Sychar”, które usiłuje temu negatywnemu zjawisku przeciwdziałać, bo, jak wierzą, każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania

Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar” działa już w kilku diecezjach na terenie naszego kraju i poza jego granicami. Zawsze rozpoczyna współpracę z daną diecezją od listu do biskupa miejsca z prośbą o możliwość utworzenia ogniska. W ubiegłym roku propozycję współpracy ze wspólnotą „Sychar” otrzymał biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję