Reklama

Niedziela w Warszawie

Z inicjatywy kobiet

Niezależna kobieta nie musi kryć się ze swoją wrażliwością. W końcu nie chodzi o to, by realizowała damski wzorzec „macho”. Grupa pań z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie patrzy na kobiecość wieloaspektowo.

Niedziela warszawska 48/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wspólnota

Betania

Archiwum WB

Betania stawia na parafialną aktywność. Na zdjęciu panie przygotowujące dywan z kwiatów na Boże Ciało

Betania stawia na parafialną aktywność. Na zdjęciu panie przygotowujące dywan z kwiatów na Boże Ciało

Mają od 40 do 80 lat i zgodnie przyznają, że Wspólnota Betania powstała z natchnienia Ducha Świętego, objawiającego się w pragnieniach kilku kobiecych serc. Działania wspiera ks. proboszcz Kazimierz Gniedziejko.

Rozwój

Świadoma siebie, nowoczesna, niepoddająca się naciskom i najlepiej zdystansowana wobec Kościoła – coraz częściej spotykamy się z takim paradygmatem kobiecości. Delikatność to uległość wpajana dziewczynkom przez wieki, więc lepiej nie pielęgnować tych wstecznych cech. A co jeśli ktoś nie zgadza się z taką narracją i w innych postawach upatruje szczęścia? Z pewnością nie jest to łatwe w konfrontacji z naszym otoczeniem, dlatego moje rozmówczynie zdecydowały się nie podawać nazwisk.

– Dzięki wspólnocie wzrastam duchowo. Przestaję koncentrować się wyłącznie na sobie i swoich lękach. Jest to miejsce, gdzie dojrzewam i rozwijam się – opowiada pani Justyna. – We wspólnocie doświadczam i uczę się różnorodności.

– Rozważając Słowo Boże, wpatruję się w twarz Boga i uczę się patrzeć na siebie tak jak On patrzy na mnie, czyli z szacunkiem i miłością. Poznaję również siebie, swój charakter i reakcje w relacjach z innymi kobietami – zauważa pani Halina. – Podejmując trud słuchania Słowa i wspólnego działania na rzecz parafii, mogę odkrywać swoje piękno, a przy tym odkrywać piękno i tajemnicę innych kobiecych serc – dodaje.

Maria i Marta

Od Marii uczą się konsekwentnego bycia przy Jezusie. Wspólne dzielą się Słowem Bożym, modlą się, uczestniczą w adoracjach Najświętszego Sakramentu. Za to Marta wskazuje im, jak mądrze działać i troszczyć się o najważniejsze wartości. Stawiają na parafialną aktywność m.in.: dekorując grób Pański w Wielkim Tygodniu, przygotowując dywan z kwiatów na Boże Ciało i adorując co czwartek Jezusa Eucharystycznego.

– Trwając u stóp Jezusa jak Maria, poznaję bardziej Mistrza, by potem jak Marta lepiej pracować – dzieli się spostrzeżeniem pani Halina. Dodaje jednocześnie, że w pielęgnowaniu więzi z Biegiem i byciu blisko najważniejszych wartości upatruje ideę „nowoczesności”.

Reklama

Prawda

Wyłuskanie prawdy z tylu sprzecznych komunikatów jest bodaj najtrudniejszym zadaniem. Wykrzyczane w mediach, na ulicach, w naszych domach – wymagają przemyślenia i uporządkowania. Ale kobiety z Betanii nie ma mają z tym najmniejszego problemu.

– Wspólnota daje prawdę – z naciskiem zaznacza pani Małgorzata. – Prawdę o tym, gdzie szukać wyzwolenia, jak rozumieć wolność i nowoczesność. Wspólnota daje też przestrzeń, by usłyszeć nie tylko to, o czym mówi świat.

Dlatego, analizując Słowo, słuchają siebie nawzajem i umacniają w tym, czym jest dla nich kobiecość na co dzień: w życiu rodzinnym, zawodowym, konsekrowanym.

– W czasie spotkań rozważamy fragmenty, w których Jezus spotyka kobiety w różnej sytuacji życiowej. W tych tekstach często znajdujemy siebie, kobiety z różnymi historiami – dodaje pani Małgorzata.

Podobne przemyślenia ma pani Justyna: – Dla mnie bez wątpienia wspólnota jest miejscem stawania w prawdzie. A więc miejscem poznawania siebie. Im trudniejsze jest to doświadczenie tym dla mnie cenniejsze – ocenia.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina pełna Ducha

Niedziela toruńska 41/2015, str. 1, 4

[ TEMATY ]

rodzina

wspólnota

Archiwum Domowego Kościoła

Święte rodziny są przyszłością Kościoła, ojczyzny i świata

Święte rodziny są przyszłością Kościoła, ojczyzny i świata

Franciszkański kościół pw. Świętych Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu 26 września wypełnił się aż po brzegi. To miejsce, u stóp Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin, wybrała diecezjalna wspólnota Domowego Kościoła (DK) – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie – na inaugurację kolejnego roku formacyjnego 2015/2016, przebiegającego pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję