Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu o wzywaniu imienia Pana Boga nadaremno

Drugie przykazanie nakazuje nam szanować imię Boże i czcić je, wymawiać je tylko po to, by je błogosławić, wychwalać i uwielbiać – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnia w katedrze poznańskiej poszczególne przykazania Dekalogu.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii nt. przykazania „Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego nadaremno” abp Gądecki poruszył zagadnienie wzywania imienia Bożego, czczenia go i znieważania. Podkreślił, że z biblijnego spojrzenia na Boga wypływał obowiązek szacunku dla Jego imienia, które określało Go jako istotę świętą, czyli doskonałą pod każdym względem, potężną, mądrą, wszystkowiedzącą, sprawiedliwą, życzliwą ludziom, miłującą Lud Boży i miłosierną.

Reklama

Metropolita poznański wyjaśnił, z czego wziął się zwyczaj zaprzestania wymawiania imienia Bożego przez Żydów i zauważył, iż dla chrześcijan bojaźń Boża nie zabrania wypowiadania imienia Boga, byleby tylko dokonywało się to z szacunkiem i miłością, dla osiągnięcia prawdziwego dobra. – Pozytywne wyjaśnienie treści drugiego przykazania znajdziemy w modlitwie Ojcze nasz. W Modlitwie Pańskiej mówimy: „Święć się imię Twoje” – zauważył abp Gądecki. – Święcić imię Boże oznacza tyle, co poznać i czcić Boga takim, jakim On jest w rzeczywistości, takim, jakim sam się nam objawił, a więc jako nieskończony, niepojęty, niewyrażalny, wieczny, większy niż ludzkie pragnienia, zdolny fascynować a jednocześnie nieskończenie bliski, drogi, pozostający w stanie zażyłości i przyjaźni z człowiekiem – mówił metropolita poznański. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnił słuchaczom, że używane w języku polskim słowo „nadaremno”, w języku Biblii oznacza „w celu uskuteczniania kłamstwa”. – Poprawniej można wyrazić tę samą myśl słowami: „Nie wzywaj imienia Pana, Boga twego bez potrzeby”, „Nie narażaj imienia Pana, twojego Boga, na znikomość” – mówił abp Gądecki. – Nie chodzi więc tu jedynie o lekkomyślne wypowiadanie na głos imienia Bożego, ile raczej o wskazanie, że każdy grzesznik obraża imię Boże – zaznaczył metropolita poznański. Zastanawiając się na przejawami nadużywania imienia Bożego, abp Gądecki wymienił grzech niepotrzebnego przysięgania, bluźnierstwa, przekleństwa, krzywoprzysięstwa i wiarołomstwa.

– W obecnych czasach drugie przykazanie jest najczęściej kojarzone z niepotrzebnym wzywaniem Boga w sprawach błahych, z codziennymi okrzykami „O Jezu!”, „O Boże!”. Chociaż te odezwania są świadectwem jakiejś więzi, być może nieuświadomionej, mechanicznie dziedziczonej z Bożym imieniem, to jednak lepiej ich unikać – mówił abp Gądecki. – Imię Boże jest wymawiane nadaremno, kiedy nie pragnie się przez to osiągnąć żadnego dobra. Takim nieodpowiednim posługiwaniem się byłoby wymawianie go bez szacunku i miłości, przyzywanie Boga do błahych spraw, bez pragnienia zmiany życia, bez pragnienia osiągnięcia jakiegoś dobra – zaznaczył metropolita poznański. Przewodniczący Episkopatu przekonywał także, iż politycy powinni oszczędniej odwoływać się do Boga i chrześcijaństwa, a w zamian za to żyć i działać po chrześcijańsku. – Odwiedzanie biskupów przed wyborami, jeśli nie towarzyszą temu chrześcijańskie decyzje, ma cechy „nabierania” wyborców wierzących. Sporo też samooszukiwania się w tym, gdy polityk nie widzi sprzeczności między podawaniem się za katolika, a dopuszcza się kwestionowania prawa Kościoła do moralnej oceny polityki – zauważył abp Gądecki. – Podobnie wygląda sprawa z wybiórczym powoływaniem się na naukę Kościoła. Lewica np. powołuje się na chrześcijaństwo w sprawach socjalnych, np. broniąc morderców przed karą śmierci, a przeczy chrześcijaństwu, sprzyjając aborcji bądź też osłabiając rodzinę – mówił abp Gądecki. – Drugiemu przykazaniu sprzeciwia się bluźnierstwo. Polega ono na wypowiadaniu, wewnętrznie lub zewnętrznie, słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań przeciwko Bogu, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego – mówił dalej abp Gądecki. – Częstym i oczywistym grzechem przeciw drugiemu przykazaniu jest lżenie Boga i wiary na różne sposoby. Celują w tym zlaicyzowane media, choć swój udział mają w tym także zawodowi ateiści i ludzie podający się za rzeczników opacznie rozumianej wolności słowa – zaznaczył metropolita poznański. Katechez abp. Gądeckiego na temat Dekalogu, głoszonych w poznańskiej katedrze, można słuchać na całym świecie przez Internet za pośrednictwem Radia Emaus.

2015-05-10 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrzest Polski – wdzięczność, tożsamość, zobowiązanie

Dziesiąty Kongres Nauczycieli i Wychowawców całego Podkarpacia odbył się 23 kwietnia. Do tej pory nauczyciele, katecheci i wychowawcy spotykali się w Miejscu Piastowym, ale tym razem zostali zaproszeni w gościnne progi Przemyśla, który przywitał ich wiosennym słońcem.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spadkobiercy św. Jerzego

2021-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Uroczysta Eucharystia w świątyni garnizonowej pw. św. Jerzego poprzedziła przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję