Reklama

Niedziela Świdnicka

Przyjaciele Oblubieńca na szkoleniu

Liderzy parafialnych wspólnot „Przyjaciół Oblubieńca” spotkali się w Bielawie na drugiej sesji Szkoły Animatora.

Niedziela świdnicka 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wspólnota

Przyjaciele Oblubieńca

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Na szkoleniu reprezentowane było 7 duszpasterstw z prowincji świdnickiej i jedna z archidiecezji wrocławskiej

Na szkoleniu reprezentowane było 7 duszpasterstw z prowincji świdnickiej i jedna z archidiecezji wrocławskiej

Przybyli otrzymali nie tylko cenne wskazówki jak prowadzić wspólnotę, ale także duchowe wsparcie. Pierwsza sesja szkolenia odbyła się 26 lutego w parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Tym razem 23 kwietnia gościnność okazała parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Program Szkoły Animatora obejmuje trzy jednodniowe sesje. W ramach spotkań prowadzone są konferencje, indywidualne warsztaty, integracja oraz praca w grupach. Każda z sesji kończy się Mszą św.

Nieustanny rozwój

Sobotnia sesja poświęcona była zagadnieniom wzrastania w posłudze. Całość podzielona została na trzy części. Celem pierwszego wykładu o drogach duchowego wzrostu w posłudze i towarzyszeniu innym, było ukazanie etapów rozwoju życia duchowego dla zrozumienia własnej perspektywy rozwoju i owocnego towarzyszenia innym. – Ważne, abyś podczas Szkoły Animatora i potem w czasie swojej posługi pamiętał, że to Pan Bóg zaprasza cię do tej posługi, a jeśli On zaprasza, to również daje łaskę i uzdalnia do danej posługi. Dlatego nie trzeba się obawiać, bo to On sam będzie ciebie prowadził, ale ważne, żebyś dał się Jemu poprowadzić. Widzimy już pewien wzrost, ale Bóg ma o wiele więcej łask dla każdego z nas. On pragnie, abyśmy wzrastali, dojrzewali w wierze, zbliżali się do Niego – mówiła prelegentka Małgorzata Przybylska, podkreślając, że życie duchowe w Bożej perspektywie zakłada nieustanny rozwój. Następnie zostały przedstawione obrazy drogi duchowego rozwoju autorstwa św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, a także obraz larwy motyla i trzy etapy Pseudo-Dionizego Areopagity.

W podsumowaniu liderzy usłyszeli, że ważną rolę w rozwoju i wzrastaniu odgrywają: sakramenty, adoracja, modlitwa Pismem Świętym, modlitwa osobista, wspólnota, kierownik duchowy, towarzysz duchowy, stały spowiednik, troska o stały rozwój, rekolekcje ignacjańskie, uwielbienie, lektura duchowa i środowisko wiary.

Reklama

Samoświadomość

W drugiej części podkreślona została samoświadomość w zarządzaniu sobą w czasie. – Najprościej ujmując, samoświadomość możemy uznać za świadomość tego, kim jestem oraz jaki/jaka jestem. Na ogół każdy z nas jest w stanie wymienić kilka swoich zalet i wad oraz cech, które posiada. Wie, jakie zachowania sprawiają, że bardziej się zamyka, a jakie motywują do podejmowania działania. Niektórzy znają też swój temperament i to, jakie reakcje emocjonalne się z nim wiążą – usłyszeli zebrani od Anny Lubańskiej.

Komunikacja

Celem trzeciego wykładu było nauczenie się właściwej komunikacji i wykorzystanie jej w życiu codziennym, w posłudze animatora i budowaniu zdrowych relacji. Liderzy zapoznali się z nauką budowania komunikatów typu „ja”, poznali bariery w komunikacji, które przeszkadzają usłyszeć konkretny komunikat oraz usłyszeli o technice „wchodzenia w cudze buty”, jako pomocy w lepszym zrozumieniu drugiej osoby, szczególnie w sytuacji konfliktowej. Całość zakończyła się Mszą św. którą sprawował ks. Łukasz Kowalczuk, miejscowy wikariusz.

2022-05-02 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję