Reklama

Niedziela Świdnicka

Podsumowali pierwszy etap papieskiego Synodu

Biskup świdnicki i koordynatorzy grup synodalnych, na specjalnym spotkaniu, podsumowali pierwszy etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Niedziela świdnicka 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

synod

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powoli kończy się diecezjalny etap Synodu ogłoszonego przez papieża Franciszka. Przez kilka miesięcy zaangażowani w to dzieło, zarówno duchowni, jak i świeccy, mieli okazję poznawać problematykę dotyczącą życia i misji Kościoła. Podczas rozmów prowadzonych w poszczególnych zespołach uczestnicy Synodu mogli się poznać, posłuchać o problemach, z jakimi się spotykają, a także dzielić się pewnymi wizjami i pomysłami na przyszłość.

Siła w świeckich

Podsumowaniem tych działań było diecezjalne spotkanie w katedrze świdnickiej, na które 21 maja przybyło ponad pięciuset wiernych. W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa słowa Bożego bp Marek Mendyk przypominał, że w dzisiejszych czasach należy budzić posługi, charyzmaty, chęć do działania w ludziach świeckich, pomagać im rozeznawać to wszystko, co Duch Święty wkłada w ich serca i umysły. Osoby świeckie powinny współbudować Kościół, dlatego powinno się im towarzyszyć, pomagać i formować do posługi w Kościele. – Niech kapłani zajmą się tym, w czym nikt inny ich nie zastąpi, a to, co jest możliwe, do czego nas zaprasza Kościół, co nam podpowiada Duch Święty, w innych posługi spełnianych przez nas, niech świeccy będą pomocą – powiedział biskup, podkreślając, że w taki sposób będzie rozwijał się Kościół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Praca w grupach

Po wysłuchaniu słowa Bożego głos zabrała Anna Kośna, która wraz z mężem Markiem koordynowała drogę synodalną w diecezji świdnickiej. – Dla wielu z nas Synod był wyjątkowym doświadczeniem spotkania i dialogu. Dzieląc się tym doświadczeniem, ubogacimy innych, ale przede wszystkim staniemy się świadkami wielkich rzeczy, jakich Bóg dokonuje w naszym życiu – mówiła, zapraszając do składania świadectw przedstawicieli różnych grup synodalnych.

Jako pierwsza o swoim doświadczeniu pracy synodalnej z grupami młodzieży szkolnej opowiedziała Beata Wasiek, katechetka szkół średnich. – Słuchając młodych, podkreślali oni, że doświadczenie Boga jest bardzo ważne, zwłaszcza, gdy chodzi o przekaz od rodziców, powinno być ono w pierwszej kolejności. I choć nie zawsze tak jest, to my katecheci, próbujemy im towarzyszyć, szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania i pomóc im wybierać to, co jest związane z Panem Bogiem – relacjonowała wałbrzyska katechetka, dodając, że młodzież dostrzega misyjną rolę Kościoła i chętnie się angażuje w projekty o tej tematyce.

Reklama

Kolejną osobą, która podzieliła się świadectwem była Weronika Jadach, która koordynowała grupę synodalną dla młodzieży. – Była to dla mnie świetna okazja wymiany poglądów i wypowiedzi na temat Kościoła w duchu otwartości i szczerości. Jako młodzi ludzie chcemy budować wspólnotę Kościoła, formować go i zmieniać na lepsze, bo liczymy, że to będzie nasza przyszłość. Spotkania te pokazały mi, że można szczerze mówić o Kościele, o tym, co w nim uwielbiam, ale także o tym, co mnie w nim boli.

Aneta Białek z Dzierżoniowa reprezentowała synodalną grupę parafialną. Tego typu grup było najwięcej. – Od pierwszego spotkania koordynatorów w Świdnicy zaczęły się mnożyć różne dziwne sytuacje i przeszkody, którym trzeba było stawić czoła. Na szczęście Duch Święty czuwał nade mną i podpowiadał, co i jak mam robić, co i jak mówić. Zdarzenia te stanowiły wyraźny atak na synodalne dzieło. Ludzie, którzy zapisywali się do grupy, dzwonili do mnie lub rozmawiali ze mną osobiście, cały czas podważając dzieło. Na szczęście w takich sytuacjach Duch Święty podpowiadał, z kim i jak rozmawiać. Wszystkie te rozmowy i wątpliwości zakończyły się wraz z pierwszym zapaleniem świecy synodalnej na wspólnym spotkaniu, po którym widziałam wiele uśmiechniętych twarzy i słyszałam podziękowania za to, że tu jesteśmy i tworzymy tę grupę. Z każdym kolejnym spotkaniem radość była coraz większa. Na ostatnim, kiedy dziękowaliśmy sobie za udział w tym dziele i składaliśmy świadectwa, stało się dla mnie jednoznaczne, że warto było wysłuchać tych zastrzeżeń i obrywać, aby zobaczyć radość szczęśliwych ludzi – relacjonowała przedstawicielka parafii św. Jerzego.

Reklama

W drugiej części świadectw o swoich doświadczeniach mówili pozostali koordynatorzy. Andrzej Juszczyk z wałbrzyskiej kolegiaty zakomunikował, że owocem prac synodalnych będzie powstanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, wskrzeszenie kultu Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu czy powołanie religijnego klubu filmowego. W imieniu proboszczów głos zabrał ks. prał. Rafał Kozłowski, podkreślając, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół Jezusa Chrystusa, bowiem każdy z nas może wnieść w ten Kościół to, co otrzymał od Ducha Świętego. Ostatnim ze świadczących był Piotr Bałanda z Nowej Rudy, który podkreślił wielką potrzebę dalszego kontynuowania spotkań, cytując słowa jednego z uczestników: – Ja nie po to zapisałem się na Synod, żeby po tych czterech spotkaniach zakończyć, ja bym chciał się spotykać dalej.

Okiem duchownego

Wrażeniami podzielił się także z obecnymi ks. Krzysztof Ora, diecezjalny koordynator Synodu. – To był piękny czas, od października ubiegłego roku, kiedy został uruchomiony cały proces synodalny w naszej diecezji, gdzie powstało łącznie 221 grup. Z czego grup parafialnych powstało 137, na 190 parafii. Komplet wszystkich notatek, czyli czterech, otrzymaliśmy od 90 grup parafialnych. Czyli połowa pracowała bardzo sumiennie i konsekwentnie, od początku do końca, spotykając się w oparciu o przekazane konspekty – podkreślił duchowny. – To wszystko, co zostało przez was, drodzy, przekazane, wnikliwie analizowaliśmy i analizujemy i próbujemy to uśrednić, bo wypowiedzi są bardzo spolaryzowane. Będziemy próbowali wszystkie te głosy uwzględnić, by one faktycznie wybrzmiały – zapewnił ks. Ora.

Reklama

Swoimi planami i marzeniami uczestnicy wydarzenia mogli podzielić się podczas drugiej części spotkania presynodalnego, które przeniosło się do ogrodów seminaryjnych. Tam Caritas diecezjalna przygotowała ciepły posiłek. Na zakończenie wszyscy wspólnie pod figurą Matki Bożej odśpiewali Litanię Loretańską.

Co dalej?

Przypomnijmy, że wyniki prac na poziomie diecezjalnym zostaną przekazane do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie w formie syntetycznego opracowania dotyczącego Kościoła katolickiego w Polsce zostaną wysłane do sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie. Przekazany do wszystkich episkopatów świata materiał będzie stanowił podstawę do stworzenia dokumentów roboczych, które będą służyły pracom synodalnym na poziomie kontynentalnym, a po ich przedyskutowaniu w swej konkretnej formie na Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023 r.

2022-05-31 14:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół i rodzina ostatnim bastionem ludzkości

Niedziela Ogólnopolska 40/2015, str. 20-21

[ TEMATY ]

wywiad

biskup

synod

bp Jan Wątroba

Synod o rodzinie

Bożena Sztajner/Niedziela

O rozpoczynającym się synodzie na temat rodziny oraz palących problemach rodziny w Polsce i na świecie z bp. Janem Wątrobą – przewodniczącym Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Lidia Dudkiewicz

LIDIA DUDKIEWICZ: – W czerwcu br. podczas 369. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Rada ds. Rodziny przedstawiła przedsynodalne stanowisko dotyczące rodziny. Z tego, co dotarło do mediów, wiemy, że Polacy są wierni nauczaniu Jana Pawła II i doktrynie Kościoła w kwestii rodziny. Czy można powiedzieć, że polska rodzina utrzyma ten normalny model – zgodny z porządkiem stworzenia – w sytuacji, gdy zewsząd atakuje nas ideologia gender?

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję