Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt, który łączy i wspiera

Powoli dobiega końca trwający od września ub.r. Program Profilaktyki Depresji, realizowany na terenie Zagłębia Miedziowego przez lokalne organizacje pozarządowe, wspierane przez KGHM Polska Miedź.

Niedziela legnicka 28/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

depresja

projekt

archiwum własne

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Program zakładał udzielanie profesjonalnego wsparcia, w formie spotkań ze specjalistami, takimi jak psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, ale także przez prowadzenie działań profilaktycznych, poprzez wykłady, warsztaty i spotkania grup wsparcia.

Razem

To pierwszy tego typu program w Zagłębiu Miedziowym, który połączył tak wiele organizacji, na co dzień zajmujących się szeroko rozumianą pomocą rodzinie. Były to: Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie, będące głównym organizatorem i pomysłodawcą programu: Stowarzyszenie PAX (we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Rodzinną im. św. Joanny Beretta Molla w Lubinie), Legnickie Centrum Rodziny, Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie Pro Familia (Polkowice). Każda z wymienionych organizacji powołała i prowadziła Punkt Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, gdzie pomoc specjalisty mógł uzyskać każdy mieszkaniec Zagłębia Miedziowego.

Dla kogo

Pomoc ta adresowana była szczególnie do osób dorosłych, zarówno borykających się z depresją bądź z trudnościami emocjonalnymi, a także poszukujących pomocy w obliczu kryzysów psychologicznych w rodzinie i najbliższym otoczeniu. – W punktach udzielano także pomocy parom i małżeństwom, rodzicom i przyszłym rodzicom zmagającym się z obniżonym nastrojem i depresją, utratą sensu życia, poszukującym pomocy do zrozumienia i akceptacji przemian dorosłości, pokonywania trudności i doświadczający przeciążenia w podejmowaniu ról życiowych w dorosłym życiu – relacjonuje Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. – Naszym zamiarem było objęcie pomocą osób doświadczających trudności w wyniku zmagania się z akceptacją przemijania, depresją czy zaburzeniami nastroju o różnym typie, uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Nie pozostajemy także obojętni wobec tych, którzy towarzyszą osobie bliskiej w chorobie depresyjnej – dodaje.

Reklama

Zainteresowanie

Już od jego rozpoczęcia było bardzo duże. Szczególnie wielu chętnych zgłaszało się na indywidualne konsultacje. – Po tak trudnych wydarzeniach, jak pandemia czy wybuch wojny na Ukrainie, ale i codzienność, która staje się coraz bardziej wymagająca, dostęp do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego jest bardzo ważny – mówi Anna Migalska. – Mamy nadzieję, że kolejna edycja programu przyniesie ulgę oraz konkretne narzędzia do poradzenia sobie z przeżywanymi trudnościami.

Liczby

Jak podaje Centrum Formacji Rodziny, w ramach projektu, odbyło się ok. 800 konsultacji indywidualnych, natomiast w wykładach i warsztatach wzięło udział ok. 600 osób. – Zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie fakt, iż za porady nie trzeba było wnosić żadnej opłaty, wiele osób nie skorzystałoby z nich – mówi Agnieszka Mowińska, prezes Stowarzyszenia PAX

Warto dodać, że realizacja programu na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia KGHM Polska Miedź.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wotum wdzięczności za archidiecezję

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2019, str. I

[ TEMATY ]

misje

projekt

Paulina Fryszka

Te dzieci potrzebują naszej pomocy

Te dzieci potrzebują naszej pomocy

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy)

O szczegółach projektu rozmawiano na spotkaniu księży dziekanów z udziałem księży biskupów. Jak zaznaczył ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji, wspomożemy tym projektem ojców oblatów, którzy już od 30 lat posługują wśród ubogich w Afryce. Będzie to dar naszego serca, a jednocześnie przywrócenie godności dzieciom, którzy żyją w Kościele pierwszej ewangelizacji – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję