Reklama

Homilie

Papież: chrześcijanie winni służyć bezinteresownie, nie dla złudnych bogactw

Droga, służba, darmowość – to trzy słowa, na których oparł Franciszek swe kazanie podczas dzisiejszej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie. Podkreślił, że uczeń Chrystusa jest powołany do wędrowania, aby bezinteresownie służyć i głosić Ewangelię, przezwyciężając w sobie złudne przekonanie, jakoby „zbawienie pochodziło z bogactw”.

[ TEMATY ]

papież

chrześcijaństwo

Franciszek

chrześcijanin

Grzegorz Gałązka

Nawiązując do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii, w którym Jezus wysyła swych uczniów do głoszenia Dobrej Nowiny, papież zwrócił uwagę, że jest to polecenie udania się w drogę a nie odbycia „przechadzki”, jest to posłanie „z orędziem: głoszenia Ewangelii, niesienia Ewangelii Zbawienia”. „Jest to zadanie, jakie Jezus pozostawia swym uczniom” – dodał Ojciec Święty. Wyjaśnił, że „jeśli uczeń pozostaje uparty i nie wychodzi, nie daje innym tego, co sam otrzymał na chrzcie, wówczas nie jest prawdziwym uczniem Jezusa, brakuje mu ducha misyjności, wyjścia poza samego siebie, aby zanieść cokolwiek dobrego innym”.

Szlak ucznia Jezusa prowadzi do niesienia tej dobrej nowiny – mówił dalej kaznodzieja. Ale, jak zaznaczył, istnieje też drugi szlak: droga wewnętrzna, do środka samego siebie, droga ucznia, który szuka Pana przez wszystkie dni, w modlitwie i medytacjach. Także tę drogę uczeń winien pokonać, gdyż jeśli nie poszukuje stale Boga, Ewangelia, którą niesie innym, będzie słaba, rozmyta, bez mocy – ostrzegł papież.

Reklama

Drugim słowem, wokół którego osnuł swe rozważania Franciszek, była służba. Zaznaczył, że uczeń, który nie służy innym, nie jest chrześcijaninem. Uczeń winien robić to, co głosił Jezus w tych dwóch filarach chrześcijaństwa, jakimi są Błogosławieństwa i „dodatek”, na którego podstawie będziemy sądzeni, jak o tym pisze Mateusz w 25. rozdziale swej Ewangelii. Te dwa filary „są właściwymi ramami posługi ewangelicznej” – skomentował Ojciec Święty.

Zaznaczył, że „jeśli uczeń nie wędruje, aby służyć, nie warto, aby wędrował, a jeśli jego życie nie jest dla służby, to nie służy mu, aby żył jako chrześcijanin”. I tu tkwi pokusa egoizmu, bo ktoś może powiedzieć: „Tak, jestem chrześcijaninem, spowiadam się, chodzę na Mszę, wypełniam przykazania” – mówił dalej kaznodzieja. I zaraz dodał: „A służba innym? Chodzi o służenie Jezusowi w chorym, więźniu, głodnym, nagim, o to wszystko, co Jezus polecił nam czynić, gdyż On jest tam!”.

I wreszcie ostatni element rozważań papieskich: darmowość, bezinteresowność, przeciwstawianie się pokusie bogactwa. Franciszek przypomniał słowa Jezusa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Droga służby jest darmowa, ponieważ otrzymaliśmy zbawienie za darmo, dzięki samej tylko łasce Ojca w Jezusie Chrystusie, w ofierze Jezusa – podkreślił papież. Wyraził przy tym żal, że niektórzy chrześcijanie zapominają o tych Jego słowach: „Darmo otrzymaliście, darmo dajecie”. Zauważył, że zapominają o tym nawet wspólnoty chrześcijańskie, parafie, zgromadzenia zakonne, diecezje, gdyż za i pod tym wszystkim kryje się złudzenie, jakoby „zbawienie pochodziło z bogactw, z mocy ludzkiej”.

Reklama

Podsumowując swe rozważania papież przypomniał trzy słowa-klucze, o których mówił: droga, czyli wysłanie, aby głosić [Ewangelię], służba, bo chrześcijanin żyje nie dla siebie, ale dla innych, tak jak żył Jezus, i darmowość, bo naszą nadzieją jest Jezus Chrystus, który w ten sposób przesyła nam nadzieję, która nigdy nie zawodzi.

Jednocześnie Franciszek przestrzegł, że gdy nadzieję pokładamy w naszej własnej wygodzie w czasie wędrowania, w egoizmie poszukiwania rzeczy dla siebie lub aby nie służyć innym, w bogactwie lub w małym poczuciu doczesnego bezpieczeństwa, to wszystko to upada. „Sam Pan sprawia, że to się wali” – dodał Ojciec Święty na zakończenie swego kazania.

2015-06-11 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Chrześcijanin głosi Ewangelię w pracy” – czwarty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Krzysztof Świderski

Kolejny dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego był czasem wizyty dwóch biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej: JE. ks. bpa Stanisława Salaterskiego i JE. ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Pośród grup pielgrzymkowych przybyli m. in. nauczyciele i pracownicy oświaty, rolnicy, pszczelarze, Dziewczęca Służba Maryjna, schole i Liturgiczna Służba Ołtarza. Po odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej o godz. 6.00 odbyła się pierwsza w tym dniu Msza Święta.

Głównym celebransem Eucharystii o godz. 7.00 był o. Tomasz Jarosz CSsR, natomiast homilię wygłosił o. prof. Stanisław Bafia CSsR. Słowo skierowane do wiernych oparł on na biblijnym opisie stworzenia świata. Czytamy w nim: „Uczyńmy człowieka na nasz obraz”. Kaznodzieja rozważał zagadnienie, na czy polega nasze podobieństwo do Boga. Pismo Święte pokazuje najpierw Boga, który pracuje. Człowiek na podobieństwo Boga jest więc człowiekiem pracującym. Jednym z grzechów głównych jest lenistwo, ponieważ sprzeciwia się nakazowi: „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Pan Bóg nie chciał, by ziemia była zaniedbana, by człowiek był istotą budzącą lęk. Pierwsze Boże wezwanie: „pracujcie” jest wezwaniem, by odkrywać Boga, który jest stwórcą świata. Boskie dawanie jest inne od naszego dawania – mówił kaznodzieja. Gdy dajemy coś innym, my się tego pozbywamy. Bóg się niczego nie pozbywa. Pozostaje dalej Panem świata i Panem człowieka. Dotykamy Pana Boga, bo dotykając ziemi dotykamy Jego planów, zamiarów, dobroci.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję