Reklama

Świat

W Rio de Janeiro rozpoczęły się seminaria o ewangelizacji metropolii

Pod hasłem „Wielkie miasta: wyzwania dla jedności i pokoju” rozpoczął się 27 sierpnia w Rio de Janeiro cykl seminariów. W trwających kilkanaście dni spotkaniach wezmą udział m.in. liczni biskupi z największych brazylijskich miast. Wśród specjalnych gości są także kardynałowie: Lluís Martínez Sistach z Barcelony, Peter Kodwo Appiah Turkson - przewodniczący Papieskiej Rady Justitia i Kurt Koch, stojący na czele Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Brazylia

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Organizatorem wspomnianego cyklu jest archidiecezja Rio de Janeiro. Wielkie brazylijskie miasta żyją w obliczu wyzwań dotyczących jedności i pokoju. Na przykład samo to miasto zajmuje drugie miejsce wśród metropolii tego kraju i liczy 6 mln 450 tys. mieszkańców. Tymczasem miasto São Paulo jest największą metropolią brazylijską i mieszka tam 11 mln 890 tys. ludzi. Według Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki (IBGE) ocenia się, że kraj zamieszkuje ponad 202 mln osób.

Program wydarzenia przewiduje, że od 23 sierpnia do 5 września w Rio odbędzie się wiele akcji formacyjnych i duszpasterskich. Miejscem spotkania „Wielkie miasta: wyzwania dla jedności i pokoju” jest archidiecezjalne Centrum Studiów i Formacji. W programie znalazły się też konferencje dla duchowieństwa, osób zakonnych i liderów świeckich.

Reklama

Złożona problematyka wielkich miast brazylijskich jest wielkim wyzwaniem dla Kościoła w tym kraju. Podejmuje on je w ramach akcji ewangelizacyjnej wpisanej w czteroletni program duszpasterski.

Przez pierwsze trzy dni kard. Ll. Martínez Sistach prowadził cykl wykładów, w których podkreślał, że misją Kościoła jest ewangelizacja i głoszenie Jezusa aż po krańce świata jako „istotny aspekt” życia chrześcijańskiego. Mówił też o doświadczeniu ewangelizacyjnym swojej metropolii. Podkreślił potrzebę zmiany mentalności duszpasterskiej, przemiany spojrzenia na Kościół, który jest w mieście, co nie jest rzeczą łatwą. Wspomniał o Papieżu Franciszku, który proponuje Kościołowi to, co Konferencja biskupów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie w 2007 wskazała już wcześniej krajom tego kontynentu. Kościół ma kochać wszędzie, zarówno w wielkich miastach, jak i miasteczkach czy wioskach. Misją Kościoła jest ewangelizacja – podkreślił arcybiskup Barcelony.

W ciągu trzech dni hiszpański kardynał miał możność poznać z bliska pracę Kościoła w Rio de Janeiro, prowadzoną w trudnych i delikatnych realiach skrajnej biedy, wielkiej przestępczości czy zaangażowania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Brazylijscy pasterze z wielkich miast: São Paulo, Rio de Janeiro, Florianópolis, Brasílii i Salvadoru de Bahia w trakcie spotkania dzielili się doświadczeniami i wyzwaniami, na jakie napotykają w prowadzonej ewangelizacji. „Kardynał z Barcelony przybył tu, aby wskazać nam nie rozwiązania praktyczne, ale wyzwania. Ponadto podkreślił, że wszyscy mamy być kreatywni, aby dotrzeć do dzisiejszego człowieka, zawsze niespokojnego, pełnego problemów i zaabsorbowanego w wielu zabiegach. Przybył nam przypomnieć, że przesłanie Ewangelii posiada swoją siłę. To Chrystus, który pragnie zagościć w każdym sercu. Nigdy nam nie zabraknie łaski, kiedy oddajemy się pracy dla Królestwa Bożego” – podkreślił prymas Brazylii abp Murilo Ramos Krieger z São Salvador da Bahia.

2015-08-27 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: episkopat zachęca wiernych do publicznej obrony życia

[ TEMATY ]

ochrona życia

Brazylia

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Decyzja trzech sędziów Najwyższego Trybunału Federalnego (STF) Brazylii (zwanych tu ministrami) o liberalizacji aborcji do 3. miesiąca ciąży sprowokowała liczne protesty, tak oficjalne, jak też ze strony osób indywidualnych za pośrednictwem portali społecznościowych. Również wielu polityków krytykuje to orzeczenie brazylijskiego Sądu Najwyższego i wypowiada się zdecydowanie przeciw depenalizacji przerywania ciąży.

Sędziowie Najwyższego Trybunału Federalnego analizowali wniosek habeas corpus pięciu funkcjonariuszy nielegalnej kliniki aborcyjnej w Duque de Caxias w stanie Rio de Janeiro. Trzech sędziów podczas głosowania w Najwyższym Trybunale Federalnym stwierdziło, że aborcja nie jest przestępstwem. W ten sposób otworzyli furtkę dla innych brazylijskich sędziów.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję