Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin: Prymas Polski na sympozjum o kard. Glempie

Wielokrotnie odwiedzał Pomorze Zachodnie jako prymas i metropolita tych ziem. Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się naukowe sympozjum. "Józef Kardynał Glemp. Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim."

[ TEMATY ]

Szczecin

prymas Polski

kard. Józef Glemp

Bożena Sztajner

Wśród prelegentów był również obecny prymas abp Wojciech Polak, który podkreślił, że "prymas Glemp miał niesamowitą zdolność mówienia najprościej o najważniejszych sprawach".

- Potrafił w swoim przepowiadaniu wskazywać na najgłębsze ewangeliczne racje, które odsłaniały prawdę demaskując równocześnie to, co jest powierzchowne i nieprawdziwe, a w konsekwencji jakże zgubne dla wspólnego dobra. Wskazując nam ścieżki budowania wolności i społecznego ładu prymas Glemp nie wahał się nazywać po imieniu różnych prób manipulacji i złudnej pokusy pójścia na skróty. Wiedział doskonale, że taka postawa zagraża nie tylko wspólnocie Kościoła, ale właśnie społecznej tkance naszego narodu. Mówiąc o konieczności podejmowania otwartego dialogu przestrzegał przed uciekaniem do partykularnych powiązań, złudnych koalicji, pod którymi ukrywa się chęć realizacji własnych interesów - mówił prymas Wojciech Polak.

Reklama

Po zakończeniu sympozjum prymas przewodniczył Mszy św. w 125. rocznicę konsekracji Bazyliki Mniejszej w Szczecinie. Ks. Grzegorz Wejman, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przytoczył słowa papieża Piusa XI, który nazwał ten kościół Matką Pomorza Zachodniego.

- Ten kościół był w Szczecinie imponujący pod względem architektury, wyposażenia, ale też położony w centrum miasta, dlatego był matką dla wszystkich kościołów parafialnych, które były rozsiane na Ziemi Pomorskiej. Często był nazywany farą, a potem dzięki staraniom proboszczów i obecnego proboszcza ks. prałata Aleksandra Ziejewskiego Stolica Apostolska nadała mu zaszczytny tytuł Bazyliki Mniejszej - wspominał ks. Wejman.

Gdy odradzał się katolicyzm na Pomorzu Zachodnim, Szczecin należał do Niemiec a większość mieszkańców stanowili protestanci. W okresie międzywojennym Kościół katolicki odżywał w tym regionie.

Papież Benedykt XVI uhonorował kościół tytułem Bazyliki Mniejszej w 2008 roku.

2015-09-30 17:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wilenka” z Wilna w bazylice archikatedralnej

Zespół Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna, najstarszy polski zespół dziecięco-młodzieżowy na Litwie, modlił się w niedzielę 3 marca br. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Przyjechał do Szczecina i Polic na obchody jubileuszowego „Kaziuka Wileńskiego 2019”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź” obchodzącego w tym roku swoje 30-lecie.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 3

2021-08-03 23:42

Michalina Stopka

Czy na pielgrzymce tylko się modlimy i śpiewamy? Filmik z dzisiejszej trasy, gdzie pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, przeszli z Dobrosławic do Trzebnicy pokazuje, że tak.

Jednak nie można zapominać, że najważniejsze rzeczy Bóg działa w sercu człowieka. Zapraszamy na filmowe podsumowanie dnia. Dziś gr. XIV w komplecie. Eucharystia sprawowana była w kościele pw, św. Jakuba Apostoła w Prusicach. Przewodniczył jej ks. Łukasz Romańczuk, a homilię wygłosił przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję