Reklama

Polska

Na Jasnej Górze biskupi otrzymali świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski

Podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze, 25 listopada, biskupi polscy uczestniczący w rekolekcjach otrzymali od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego świece jubileuszowe 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przekazanie świec biskupom diecezjalnym jest elementem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się wraz z nowym rokiem liturgicznym w ostatnią niedzielę listopada.

[ TEMATY ]

biskupi

Chrzest Polski

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Podczas Apelu Jasnogórskiego rozważanie poprowadził bp Łukasz Buzun biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Bp Buzun podkreślił m. in., że „przez ołtarz i konfesjonał rozwijamy dar nowego życia w Chrystusie” i przypomniał znaczenie 1050 rocznicy Chrztu Polski - Nasz naród stał się narodem o nowych perspektywach doczesnych i wiecznych. Chrzest był u podstaw zmiany tej ziemi, naszej Ojczyzny – mówił bp Buzun.

Biskup wskazał na to jak ważne jest życie wiarą i nadzieja nieśmiertelności. Podkreślił również, że wielu naszych rodaków zniweczyło łaskę Chrztu, zerwało więź z Bogiem – Łaska Chrztu jest dynamiczna – mówił biskup i dodał, że należy „odnowić w sobie gotowość zainteresowania życiem w bliskości z Bogiem”.

Reklama

„Chodzi o pełnię komunii z Bogiem, uporządkowanie życia, jego przemianę” – kontynuował biskup pomocniczy z Kalisza i podkreślił znaczenie „doświadczenia ciągle odradzającego się życia”.

Następnie abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że „Chrzest Polski był wprowadzeniem w nowy świat” – To wydarzenie niesie ze sobą doświadczenie wiary, która przekłada się na postawy moralne widoczne także w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym – mówił abp Gądecki i dodał, że „świeca jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie rozświetlała wymiary społeczne i indywidualne naszego życia”.

Zgromadzeni w kaplicy Matki Bożej biskupi polscy wraz z wiernymi odmówili wspólnie Modlitwę Jubileuszową. Następnie abp Gądecki przekazał świece na ręce abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego i o. Arnolda Chrapkowskiego generała zakonu ojców paulinów.

Reklama

Podczas Apelu Jasnogórskiego biskupi polscy modlili się m. in. o pokój i zaprzestanie prześladowań chrześcijan na świecie.

W modlitwie wzięli udział m. in. Ojcowie Paulini z o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry, również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, którzy trzymali świece jubileuszowe, przekazane następnie biskupom diecezjalnym.

Na zakończenie modlitwy wszyscy biskupi udzielili błogosławieństwa narodowi polskiemu od tronu Jasnogórskiej Królowej Polski.

W sobotę wieczorem 28 listopada, podczas modlitwy w kościołach katedralnych, kiedy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050-lecia Chrztu Polski, nastąpi zapalenie i błogosławieństwo płomienia świec. Hierarchowie przekażą świece delegacjom z poszczególnych parafii. Znajdą się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu – informuje Biuro Prasowe KEP.

2015-11-25 22:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do biskupów europejskich: miłość jest najlepszym lekarstwem na dzisiejsze niepokoje

[ TEMATY ]

papież

Europa

Santiago de Compostela

biskupi

papież Franciszek

CCEE

Grzegorz Gałązka

Miłość jest „główną drogą chrześcijanina” i „najlepszym antidotum przeciw tendencjom naszych czasów, pełnych udręk i sprzeczności” – napisał Franciszek do uczestników zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Rozpoczęło się ono 3 października w Santiago de Compostela i potrwa do 6 bm., a towarzyszy mu hasło „Europa, czas przebudzenia? Znaki nadziei”.

W swym orędziu, noszącym datę 23 września, Ojciec Święty wskazał, że właśnie miłość ma być znakiem zaangażowania i zadaniem biskupów naszego kontynentu. Przywołując wypowiedź Pana Jezusa z ewangelii św. Mateusza o tym, że „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnie uczyniliście”, papież podkreślił, że „owa darmowość stanowi namacalny znak nadziei, prowadzi nas bowiem do widzenia innego jako osoby”.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję