Reklama

Niedziela Legnicka

Legniczanie uczcili 1050. rocznicę Chrztu Polski

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Monika Łukaszów

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 9 kwietnia na pl. Orląt Lwowskich, przy pomniku 1000-lecia Chrztu Polski, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

To właśnie tam, przy pomniku, zebrali się rekonstruktorzy historyczni, którzy na legnickie uroczystości przyjechali niemalże z całej Polski. Byli obecni m.in. Joannici ze Strzegomia, Krąg Rycerski z Nowej Soli, Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej, Bractwo Rycerskie zamku Chojnów, Chorągiew Husarska z Bydgoszczy, Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego z siedzibą na zamku Gniew, Legion Irlandzki oraz II Pułk Piechoty i Artylerii Pieszej Księstwa Warszawskiego.

Obecni byli także rekonstruktorzy wcielający się w żołnierzy mongolskich, którzy właśnie 9 kwietnia 1241r. stoczyli bitwę pod Legnickim Polem. Następnie barwny korowód grup rekonstrukcyjnych reprezentujących niemalże wszystkie epoki historyczne przemaszerował przed legnicką katedrę, gdzie odbyła się inscenizacja chrztu księcia Mieszka I.

Reklama

Przy śpiewie łacińskich pieśni wykonanym przez kleryków legnickiego Seminarium Duchownego oraz odczytywanej przez narratora historii tego wydarzenia, dokonał się chrzest księcia, oczywiście w języku łacińskim.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Jak mówi Marek Mojecki herbu Brodzic, rycerz pasowany, namiestnik rycerstwa śląskiego, członek kapituły rycerstwa polskiego i jeden ze współorganizatorów uroczystości rocznicowych: „W obecnych czasach 966 rok - Chrzest Polski, to bardzo ważna data. Niestety, możemy dziś obserwować w naszym kraju oraz wśród innych narodów na naszym kontynencie, że Europa odchodzi od swojego chrztu. Będąc dzisiaj na konferencji historycznej w Wyższym Seminarium Duchownym usłyszałem jak jeden z prelegentów powiedział, i to niestety jest prawda, że my, Polacy, zostaliśmy ostatnim przedmurzem chrześcijaństwa w Europie. Dzisiejszą inscenizacją chcieliśmy przypomnieć i pokazać, jak to ważne dla naszej historii wydarzenie wyglądało”.

Bezpośrednio po inscenizacji w legnickiej katedrze rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który wraz z licznie przybyłym duchowieństwem modlił się w intencji naszej Ojczyzny oraz wszystkich tych, którzy oddali za nią życie. Warto dodać, że podczas Eucharystii jedna z dorosłych osób, Joanna ze Zgorzelca, przyjęła sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrzest, bierzmowanie i Komunię św.

2016-04-11 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo o znaczeniu 1050. rocznicy Chrztu Polski

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Chrzest Polski

Marian Sztajner

Na znaczenie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz na konkretne zadania Roku Miłosierdzia wskazuje metropolita częstochowski abp Wacław Depo w liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia Bożego. List ten zostanie odczytany 3 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach i kaplicach w archidiecezji częstochowskiej.

„W błogosławieństwie Chrystusa Zmartwychwstałego możemy się odnaleźć jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego przez czas i granice geograficzne. Zwłaszcza w tym roku, gdy dziękujemy Bogu za łaskę Chrztu Narodu Polskiego od 1050 lat” – pisze abp Depo i podkreśla, że rocznica Chrztu Polski „nie tylko przypomina o odwadze wiary Mieszka I, który najprawdopodobniej przyjął chrzest w samą Wigilię Wielkanocną 966 roku”. - Skłania nas także do dziękczynienia za wszystkie „zanurzenia chrzcielne w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa” naszych przodków, a na końcu i nas samych – dodaje abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję