Reklama

Audiencje Ogólne

Papież wezwał Polaków do podejmowania dzieł miłosierdzia

O ochotne podejmowanie dzieł miłosierdzia zaapelował Franciszek pozdrawiając Polaków, licznie dziś przybyłych na audiencję ogólną w Watykanie.

[ TEMATY ]

Franciszek

Oto słowa Franciszka skierowane do pielgrzymów polskich:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i Siostry, w dniach trwającego Jubileuszu, Pan Jezus mówi do nas: ”Idź i czyń miłosierdzie”. Jesteśmy wezwani, by pójść do dotkniętych cierpieniem i potrzebujących, by leczyć ich zranienia, które odbierają chęć do życia. Spójrzmy na nasze rodziny, środowisko pracy, parafie, a usłyszymy raz jeszcze słowa Pana: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40). Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Reklama

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry! Uczony w prawie, o którym usłyszeliśmy dzisiaj, pytając Pana Jezusa o to, jak osiągnąć życie wieczne, dobrze wie, że trzeba zachować przykazanie miłości Boga i bliźniego. Chcąc zapewne usprawiedliwić siebie, zadaje kolejne pytanie, które być może rodzi się także w naszych sercach: „A kto jest moim bliźnim? Czy moi krewni? Rodacy? Ci, którzy wyznają tę samą religię? Jaka jest reguła, by powiedzieć: to jest mój bliźni? Wyjaśniając tę kwestię, Pan Jezus opowiada przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Oto obok człowieka, pobitego, obrabowanego, pozostawionego bez pomocy, przechodzą: kapłan, lewita, Samarytanin. Pierwsi dwaj obojętnie mijają umierającego. Uczęszczają do świątyni, znają przykazania, ale ich serca są zamknięte, zimne. Nie pamiętają, że lekceważenie człowieka, ludzkiego cierpienia jest lekceważeniem Boga! Samarytanin – cudzoziemiec, uważany za wroga i nieczystego, widząc rannego okazuje mu współczucie i miłosierdzie: opatruje jego rany, zawozi do gospody, pielęgnuje, zapewnia mu opiekę. Kto więc jest bliźnim? Ten, który okazał miłosierdzie. W perspektywie myśli o życiu wiecznym, Pan Jezus powtarza każdemu z nas to, co powiedział uczonemu w Prawie: „Idź, i ty czyń podobnie!” (Łk 10, 37). Spotykając ludzi, którzy cierpią z powodu głodu, braku środków do życia, przemocy, niesprawiedliwości nie możemy pozostawać jedynie widzami, przechodzić wobec nich obojętnie. Ich sytuacja jest dla nas wyzwaniem.

W dzisiejszej audiencji udział wzięła między innymi grupy kleryków i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach z biskupem Janem Piotrowskim i biskupem pomocniczym, Marianem Florczykiem, pielgrzymi z parafii Św. Rodziny z Wyszkowa, par. św. Marcina w Radziechowach (diec. bieslko-żywiecka), par. Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach, par. św. Bartłomieja i Jadwigi Śląskiej z Trzebnicy, grupa księży z Domu Księdza Seniora w Łomiankach (arch. warszawska) wraz z Siostrami Albertynkami pracującymi w tym domu, krakowskie hospicjum dla dzieci im. Ks. Józefa Tischnera, młodzież i wychowawcy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego nr 4 w Krakowie, grupa młodzieży z nauczycielami Liceum im. Gen. Stanisława Maczka w Warszawy, Bractwo Kurkowe z Krakowa, młodzież i nauczyciele Gimnazjum im. św. Jana Pawła II z Dobczyc (arch. krakowska) , młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera z Dobczyc, gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Cięcinie (diec. bielsko-żywiecka), gimnazjum im. Świętego Jana Pawła II z Raby Wyżnej (arch. Krakowska), zawodnicy i trenerzy z lekkoatletycznych klubów województwa łódzkiego: MKS Aleksandrów Łódzki, RKS Łódź, BKL Bełchatów, MKLA Łęczyca i LUKS Strzałków, pielgrzymi z dekanatu dobczyckiego z archidiecezji krakowskiej.

2016-04-27 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież ochrzcił dziecko zbieracza makulatury

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek ochrzcił syna zbieracza makulatury z Buenos Aires. Urodzony 20 marca br. chłopiec otrzymał imię „Francisco”. „Do chrztu w kaplicy Domu św. Marty zamiast w białą szatę chrzcielną został ubrany tak, jak ubierają się robotnicy: w spodnie i białą koszulkę” - powiedział argentyńskiej agencji katolickiej AICA ojciec dziecka, Sergio Sanchez.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję