Reklama

Polska

Przemyśl: ingres abp. Adama Szala do archikatedry

Abp Adam Szal odbył dzisiaj ingres do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. Uroczystość zgromadziła liczne grono biskupów, księży oraz wiernych świeckich. Nowy metropolita przemyski ma 62 lata i zastąpi na tym urzędzie abp. Józefa Michalika, który przeszedł na emeryturę.

[ TEMATY ]

ingres

abp Adam Szal

Rafał Czepiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ingres rozpoczął się procesją, która zgodnie z wielowiekową tradycją, wyruszyła z kościoła ojców franciszkanów. W drodze do swojej katedry abp Szal wszedł również do archikatedry Kościoła greckokatolickiego, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej.

W drzwiach archikatedry obrządku łacińskiego nowego metropolitę przyjął proboszcz ks. prałat Mieczysław Rusin, który podał arcybiskupowi do ucałowania krzyż, a potem kropidło zanurzone w błogosławionej wodzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Mszy św. przybyłych na uroczystość powitał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. W tym miejscu słowa podziękowań skierował do przechodzącego na emeryturę abp. Józefa Michalika. Zwrócił się także do nowego ordynariusza, mówiąc, że obejmuje on diecezję, która ma bogatą historię i na której żyło wielu świętych i błogosławionych. – Wszyscy chcemy otaczać Cię naszą modlitwą i zapewnić o naszej duchowej bliskości – powiedział.

Następnie nuncjusz apostolski odczytał bullę papieża Franciszka mianującą abp. Adama Szala metropolitą przemyskim. Po tym akcie wręczył nowemu arcybiskupowi pastorał, który jest znakiem władzy biskupiej, a abp Szal zajął miejsce na tronie biskupim.

Później nastąpiło homagium, a więc oddanie czci, szacunku i posłuszeństwa nowemu ordynariuszowi. Złożyli je bp Stanisław Jamrozek, abp senior Józef Michalik oraz księża, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

W homilii nowy metropolita przemyski zwrócił uwagę, że ingres, czyli uroczyste wejście biskupa diecezjalnego do katedry, w trwającym obecnie Roku Miłosierdzia wiązał się z przejściem przez trzy bramy miłosierdzia.

Pierwsza była w kościele ojców franciszkanów, skąd wyruszyła procesja do archikatedry. Tam abp Szal modlił się, aby - wzorem swoich poprzedników - miał odwagę kroczyć na czele owiec. W drugiej, jaką była archikatedra greckokatolicka, prosił „o dar czułości, aby umiał być w środku owczarni, dając jej pełne miłości serce”. Trzecią były drzwi archikatedry rzymskokatolickiej. - Dla mnie, podobnie jak zapewne dla każdego z moich poprzedników, szczególnie ważna, zainspirowała mnie do modlitwy o ducha pokory, abym potrafił kroczyć na końcu owczarni, czyli być razem z tymi, którzy cierpią na duchu i ciele, z tymi, którzy zmagają się z pokusą buntu i opuszczenia owczarni – powiedział abp Szal.

Reklama

Metropolita przemyski stwierdził, że ważnym wyzwaniem stojącym przed archidiecezją jest konieczność prowadzenia nowej akcji ewangelizacyjnej w poszczególnych parafiach. – Oby nowe inicjatywy przyciągnęły do Kościoła ludzi obojętnych, czy nawet niechętnie nastawionych do wiary – wyraził nadzieję. Zachęcał, aby zwrócić szczególną uwagę na dzieci i młodzież, którzy powinni pogłębiać swoją wiarę w grupach duszpasterskich oraz aby nie zapominać o ubogich, bezrobotnych, niepełnosprawnych i nieść im konkretną pomoc. Dodał, że ewangelizacyjnym oddziaływaniem chciałby objąć rodziny, „które winny być pierwszą szkołą życia chrześcijańskiego”.

Nowy metropolita przemyski podziękował swojemu poprzednikowi abp. Józefowi Michalikowi za „ofiarne posługiwanie”, a biskupa pomocniczego Stanisława Jamrozka zaprosił „do dalszego wysiłku w dobrych zawodach w Bożych sprawach”. Zwracając się do kapłanów, metropolita przemyski uznał, że ich szczególnie ważnym zadaniem jest modlitwa.

Abp Szal przywołał również biblijny obraz pasterza. – Pasterz poświęcał stadu cały swój czas, stąd też znał każdą owcę, one go także znały i szły za nim – zauważył. Po czym dodał: - Z woli Ojca Świętego Franciszka dziś z pokorą przyjmuję tę wyznaczoną mi rolę pasterza.

Na zakończenie Mszy św. abp senior Józef Michalik dziękował swojemu następcy „za świadectwo wiary i ofiarnej miłości w służbie Panu Bogu, w miłości pielgrzymiej okazywanej wobec Matki Najświętszej i w gorliwości pasterskiej, świadczonej ludziom”. - To dzięki tej wielorakiej posłudze, znanej także poza granicami archidiecezji, skutecznie realizował nasz arcypasterz najtrudniejsze zadania – powiedział. Wyraził również zadowolenie, że papież Franciszek i abp Celestino Migliore „potrafili rozeznać walory umysłu i ducha” w skromnym człowieku, jakim jest abp Szal.

Reklama

Gratulacje nowemu metropolicie przemyskiemu złożyli osobiście przedstawiciele duchowieństwa oraz władz rządowych i samorządowych wszystkich szczebli, w tym pochodzący z Przemyśla marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Abp. Szalowi gratulowali i zapewniali o swojej modlitwie także przedstawiciele jego rodziny i rodaków z Wysokiej koło Łańcuta.

Odczytano też listy od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. „To nie moc zbawia lecz miłość – niech te słowa towarzyszą Księdzu Arcybiskupowi w codziennym, pasterskim trudzie, dla dobra powierzonego sobie Ludu Bożego” – napisał abp Gądecki.

Na zakończenie liturgii abp Szal udzielił zebranym błogosławieństwa połączonego z odpustem zupełnym. Wraz z nowym ordynariuszem archidiecezji przemyskiej Mszę św. sprawowało wielu biskupów z Polski. Wśród nich byli m.in.: abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Michalik – senior archidiecezji przemyskiej, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – prymas Polski i metropolita gnieźnieński, abp Jan Martyniak – senior metropolii przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego, abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, abp Edward Nowak z Rzymu, bp Artur Miziński – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp rzeszowski Jan Wątroba, bp zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, bp senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan.

Reklama

Obecni byli także parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, a także liczne grono duchowieństwa i świeckich.

Nowy metropolita przemyski wyraził życzenie, by uczestnicy ingresu planujący zakup kwiatów przeznaczyli przewidziane na ten cel środki na wsparcie uczestników ŚDM w Krakowie, Caritas Archidiecezji Przemyskiej lub misji.

Abp Adam Szal ma 62 lata. Urodził się 24 grudnia 1953 r. w Wysokiej koło Łańcuta (archidiecezja przemyska). Po egzaminie maturalnym, w 1972 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1979 r. W 1980 r. ukończył magisterskie studia teologiczne na KUL, zaś w 1990 obronił na tej uczelni doktorat. Był m.in. wykładowcą historii Kościoła w Instytucie Teologicznym w Przemyślu, prefektem a następnie rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 16 listopada 2000 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej.

W ramach KEP jest członkiem Komisji Misyjnej oraz delegatem ds. Ruchu Światło Życie. W latach 2008-2014 był członkiem Komisji ds. Młodzieży. Interesuje się historią Kościoła katolickiego i dziejami archidiecezji przemyskiej. Od wielu lat pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę i sanktuariów maryjnych na Podkarpaciu.

30 kwietnia 2016 r. papież Franciszek mianował go metropolitą przemyskim. Kanoniczne objęcie archidiecezji przemyskiej przez abp. Szala odbyło się 11 maja. Zastąpił on abp. Józefa Michalika, który przeszedł na emeryturę.

2016-05-21 14:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: aby zło się rozwijało, wystarczy nie czynić dobra

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

BP KEP

Bezczynność czy poprzestawanie na małym jest okazją do tego, aby zło weszło między nas. I to niestety obserwujemy we współczesnym świecie – powiedział abp Adam Szal, który przewodniczył mszy św. odpustowej w kościele pw. Chrystusa Króla w Przeworsku. Tego dnia parafia świętowała także 20-lecie istnienia.

Rozpoczynając eucharystię metropolita przemyski zwrócił uwagę, że Pan Jezus przyrównał Królestwo Niebieskie do małego ziarnka gorczycy, które wsiane w ziemię jest jednym z najmniejszych, a gdy wyrasta staje się dużym drzewem. Podobnie – jak stwierdził – było z parafią Chrystusa Króla w Przeworsku, której wierni podjęli się wraz z proboszczem wielkiego wyzwania budowy kościoła i stworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję