Reklama

Polska

„Amen”

[ TEMATY ]

Lednica

www.flickr.com/photos/episkopatnews

Ponad 60 tysięcy młodych uczestniczyło w dwudziestym jubileuszowym spotkaniu młodych na Lednicy. W tym roku motywem przewodnim były słowa „Amen”, będące zwieńczeniem poprzednich spotkań „W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”. Było to także pierwsze spotkanie po śmierci ojca Jana Góry, twórcy i pomysłodawcy Lednicy. Lednica to także kolejny przystanek na drodze jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, 800-lecia Zakonu Dominikanów oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

Poprzez dekret Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka na czas Lednicy, Lednicy Malucha, Lednicy Seniora i Lednicy Motocyklisty, brama – ryba stała się Bramą Miłosierdzia, której przekroczenie daje możliwość uzyskania odpustu jubileuszowego.

Młodych zgromadzonych na Polach Lednickich powitali następcy ojca Jana – o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński. Nawiązywali do postaci twórcy Lednicy. - Moi kochani! Dziś chcemy z wielką radością wypowiedzieć Bogu nasze Amen! Bardzo serdecznie pragnę powitać każdą i każdego z was u źródeł chrzcielnych Polski – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Z kolei Prymas Czech kard. Dominik Duka poprowadził obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W trakcie najważniejszego momentu spotkania – Eucharystii sprawowanej przez abpa Wojciecha Polaka i koncelebrowanej przez tysiące duszpasterzy przybyłych z młodzieżą, bp Edward Dajczak zachęcił młodych, by nie odkładali życia duchowego na później i zaczęli korzystać z Bożego Miłosierdzia. - Rok Miłosierdzia. Tyle gadamy. A ty bądź miłosierny i idź z tym w dzień. Niech twój język nie krzywdzi, niech twoje ręce będą pomocne. Idź! Wystarczy! – mówił bp Dajczak. Poprosił także zebranych, by otworzyli egzemplarze Pisma Świętego, które otrzymali podczas spotkania i wpisali na pierwszej stronie słowa: „Twój sługa/służebnica słucha”. Po mszy św. odbyło się posłanie salezjańskich wolontariuszy misyjnych, procesja zakonu Dominikanów, podczas której zakonnicy i zakonnice przekazali światło młodzieży na całym polu. Swoje słowa do młodych skierował także papież Franciszek. Ostatnim akcentem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu – moment każdego spotkania lednickiego, ukochany przez ojca Jana. Po niej młodzi przeszli przez Bramę Miłosierdzia, pod którą dominikanie każdego sowicie kropili woda święconą.

Jako pamiątki spotkania młodzi otrzymali krzyżyk z napisem „Amen”, kieszonkowe wydanie Nowego Testamentu z dedykacją papieża Franciszka – było to ostatnie marzenie śp. ojca Jana Góry, zaś kapłani wino oraz hostię, a siostry zakonne - butelkę na wodę święconą. Kolejna Lednica odbędzie się 3 czerwca 2017 r.

2016-06-05 17:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już w najbliższą sobotę Lednica Motocyklisty!

[ TEMATY ]

Lednica

motocykliści

.lednica2000.pl

Już w najbliższą sobotę - 15 września 2018 - święto wszystkich miłośników jednośladów na Polach Lednickich! Po raz dziesiąty zgromadzą się tam uczestnicy Lednicy Motocyklisty, która w tym roku będzie wybrzmiewała hasłem JESTEM.

„Jestem” to synteza ukochanego przez o. Jana W. Górę OP i powtarzanego za świętym Janem Pawłem II zdania: ,,Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję