Reklama

Polska

Pielgrzymi wracają do domów, na krakowskim dworcu kolejowym tłok

Przejście podziemne prowadzące do dworca jest pełne pielgrzymów, wielu schroniło się tam przed deszczem; siedzą na ziemi, rozmawiają, wysyłają SMS-y. Część szybkim krokiem omija siedzących, spiesząc się na dworzec. Tworzą się zatory, trzeba się przeciskać. W związku z powrotem pielgrzymów przewoźnicy kolejowi zwiększyli liczbę pociągów.

Na placu przed budynkiem starego dworca gromadzi się coraz więcej pielgrzymów, prawie wszyscy w kolorowych pelerynach, bo po południu w Krakowie przez kilka godzin padł deszcz. Ustawiono tam barierki, przy których podróżni kierowani są dalej. Działają telebimy, na których wyświetlane są informacje o pociągach.

Reklama

Przy wejściu koło Galerii Krakowskiej przy barierkach jest tłum pielgrzymów. Ludzie pytają, jak wejść na dworzec. Informatorzy z PKP Intercity udzielają wskazówek.Co jakiś czas ogłaszane są komunikaty, że perony są przepełnione i nie można na nie wchodzić.

Rynek Główny powoli wraca do swojego zwykłego rytmu. Scena jest już zdemontowana, można zauważyć jeszcze wielu pielgrzymów, większość zmierza jednak już w stronę dworca. Kolejarze oceniają, że z Krakowa pociągami może wracać dwukrotnie więcej osób, niż wynikało to z wcześniejszych szacunków.

Specjalny, tymczasowy system odprawy pasażerów wprowadzony został na krakowskich dworcach w niedzielę od godziny 14. Wejście na perony odbywa się przez strefy buforowe. Kolejarze apelują, aby na stacji pojawić się godzinę przed odjazdem pociągu.

Reklama

Przy dworcu Kraków Główny zorganizowane zostały dwie strefy buforowe. Pierwsza zlokalizowana jest na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Odprawa podróżnych jest podzielona na etapy. Do stref podróżni wchodzą przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis - dla podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.

Przy bramkach są zamontowane maty zliczające, dzięki czemu wielkość grupy ma być dopasowana do liczby miejsc dostępnych w konkretnym pociągu.

Zmieniona organizacja ruchu pasażerów na krakowskich dworcach funkcjonować będzie przynajmniej do godz. 14 w poniedziałek. Jednak, jak wskazali kolejarze, w zależności od sytuacji na stacjach może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu obowiązywania tymczasowej organizacji odprawy podróżnych.

Przewoźnicy przygotowali także rezerwę taborową; Przewozy Regionalne - 22 elektryczne zespoły trakcyjne (EZT), PKP Intercity - dwa rezerwowe składy wagonowe i jeden EZT serii FLIRT, Koleje Wielkopolskie – 2 EZT. PKP Cargo zapewniło 36 rezerwowych lokomotyw.(PAP)

krm/ hp/ akw/ je/

2016-07-31 20:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: nie wiem, czy będę w Panamie na ŚDM, ale Piotr tam będzie

Podczas spotkania z wolontariuszami w Tauron Arenie Ojciec Święty powiedział:

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz dolnośląskiego rzemiosła

2021-09-27 09:32

Marek Zygmunt

W katedrze wrocławskiej oraz w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego obchodzono 75. rocznicę działalności rzemiosła dolnośląskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ks. abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. 

Na Eucharystii obecni byli m.in. ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny, ks. Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemiosła, ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Andrzej Tomko. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wicemarszałek naszego województwa Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, reprezentanci instytucji, organizacji i stowarzyszeń współpracujących z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję