Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Abp Dzięga: kiedy dziękowałeś Bogu za to, że żyjesz?

Kiedy dziękowałeś, dziękowałaś Bogu za to, że żyjesz? – pytał abp Andrzej Dzięga wiernych, zgromadzonych w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie koło Sanoka. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył tam dziś Mszy św. w miejscu urodzenia patrona Polski. W kazaniu podkreślił, że w Polsce jest za dużo rozwodów, a zbyt mało ofiarnej miłości.

[ TEMATY ]

życie

B. M. Sztajnerowie

Abp Dzięga zwrócił uwagę, że od Chrztu Polski minęło 1050 lat, co daje – przyjmując, że jedno pokolenie trwa 25 lat – 42 pokolenia. A to tyle, ile minęło od Abrahama do Chrystusa w opisie Ewangelii wg św. Mateusza.

- Trzeba powrócić w naszym pokoleniu do podstawowych prawd, które wynikają z faktu, że jest Bóg na niebie i że prawo Boga obowiązuje na ziemi. I mężczyźni i kobiety mają dziękować za dar swojego życia. Kiedy dziękowałeś, dziękowałaś Bogu za to, że żyjesz? – pytał hierarcha. - A przecież specjalnie na czas tego pokolenia zachował ciebie i mnie Bóg, bo wie, że są w nas talenty i zdolności, wystarczające, abyśmy sprawy tego świata ogarnęli, poznali i po Bożemu poprowadzili – mówił hierarcha.

Reklama

Abp Dzięga podkreślał, że należy uszanować każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci. – Jak silnie się wcina pokusa, jak silnie się wcina agresja w mentalność dzisiejszego świata, że życie dzieci poczętych jeszcze przed narodzeniem jest zagrożeniem podobno. Nieprawda! Jest błogosławieństwem. Że życie człowieka starszego, schorowanego, cierpiącego podobno jest jednym wielkim nieszczęściem. Nieprawda. Może być błogosławieństwem – podkreślał.

Metropolita szczecińko-kamieński stwierdził, że za dużo w Polsce jest rozwodów, a za mało ofiarnej miłości, która kocha mimo wad, błędów i trudności. – Jeśli wspólnota małżeńska byłaby naprawdę zawarta w Chrystusie i Chrystusem żyła, to żaden wicher tej miłości nie obali i nie złamie. Przetrwają wszystko – mówił. Kaznodzieja wskazywał, że potrzeba w polskich domach zrobić rachunek sumienia, odprawić rekolekcje i modlić się, aby te sprawy odpowiednio poustawiać.

Metropolita szczecińsko-kamieński zaznaczył, że zbyt wiele wad usprawiedliwiamy trudnym charakterem. – Możesz pracować nad swoim charakterem, możesz opanować swoje wady, możesz rozwijać cnoty w sobie, możesz być lepszy, mocniejszy wewnętrznie. Na to czekają wszyscy w rodzinie, w sąsiedztwie, i ludzie i Bóg na to czekają. Każdy dzień jest nową szansą, by rozwijać swoje człowieczeństwo – podkreślał.

Reklama

Na zakończenie abp Dzięga zachęcał do modlitwy za Polskę, za prezydenta i ministrów, za wszystkich polityków i tych, od których zależą losy kraju oraz za kapłanów i biskupów. – Potrzebujemy tej modlitwy. Jest ona ochroną i zastrzykiem siły duchowej – powiedział.

Uroczystości w Strachocinie rozpoczęły się na tzw. Bobolówce, czyli miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny św. Andrzeja Boboli. Najpierw odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po Mszy św. wyruszyła procesja różańcowa do kościoła parafialnego, który jest Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Na zakończenie była możliwość ucałowania relikwii świętego.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik i wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.

Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. W maju 1657 roku został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany przez Kozaków.

Św. Andrzej Bobola jest współpatronem Polski, w archidiecezji przemyskiej patronuje ponadto Akcji Katolickiej.

2016-09-17 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: grupa międzyreligijna mówi „nie” dla eutanazji

[ TEMATY ]

życie

parlament

eutanazja

Portugalia

Vatican News

Możliwość legalnej eutanazji i wspomaganego samobójstwa jest równoważna ze wspieraniem kultury śmierci szczególnie wśród tych, którzy są samotni i rozbici i w śmierci widzą rozwiązanie – pisze międzyreligijna grupa robocza „Religie – zdrowie” w Portugalii.

20 lutego tamtejszy parlament po raz kolejny ma się zająć legalizacją eutanazji.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję