Reklama

Wiadomości

Duże partie nie traktują katolików poważnie

Z Andrzejem Dubielem, rzecznikiem Prawicy Rzeczypospolitej rozmawia Tomasz Rowiński

[ TEMATY ]

wywiad

życie

rozmowa

pro‑life

Archiwum Andrzeja Dubiela

Czy jest dzisiaj zgoda wśród polityków prawicy, że życie nie jest w Polsce chronione w wystarczającym stopniu?

W czwartek w Sejmie będzie miało miejsce pierwsze czytanie projektów ustaw dotyczących ochrony życia, więc najbliższe tygodnie, miesiące będą prawdziwym papierkiem lakmusowym dla tego tematu. W moim przekonaniu życie w Polsce nie jest wystarczająco chronione. Gdyby tak było wszystkie siły polityczne powinny potępić tę okropną zbrodnię do jakiej doszło na początku roku w szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie. Wtedy po nieudanej aborcji pozwolono umrzeć dziecku. Osobiście jestem za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednak są politycy, nawet prawicy, którzy w swej działalności korzystają z sondaży, jako drogowskazów do realizacji swoich ambicji politycznych i oni obawiam się mogą czasami być przeciwnego zdania.

Reklama

Dlaczego trzeba zmienić obowiązującą ustawę chroniącą życie?

Potrzeba całkowitej ochrony życia. Prawo do życia nie jest kwestią światopoglądu jak niektórzy próbują to przedstawiać. To jest prawo podstawowe. Każdy z nas ma prawo do życia. Obecna ustawa dopuszcza np. aborcję dzieci z zespołem Downa. Nikt, żaden człowiek, nie ma prawa decydować o życiu innej istoty ludzkiej. Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości - mówił Jan Paweł II. Mam nadzieję, że przed Polską jest przyszłość. Musimy, Europa musi wrócić do korzeni i budować na mocnym fundamencie cywilizacji chrześcijańskiej.

Proponujecie jako Prawica Rzeczypospolitej uszczegółowienie zapisów w ustawie o in vitro. O co chodzi?

Reklama

Chodzi o obronę życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych metodą in vitro. Po prostu uzupełniamy luki powstałe po wejściu w życie ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o leczeniu niepłodności. Proponowane przez nas zmiany tworzą system spójny z obecnym ustawodawstwem, podkreślając konieczność respektowania godności człowieka od poczęcia. Odwołujemy się np. do art 2 Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, który jasno definiuje, iż „…dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.

Jaka będzie przyszłość Prawicy Rzeczypospolitej? Ostatnie lata pracowaliście ramię w ramię z Prawem i Sprawiedliwością.

Hmm… Ramię w ramię to dość mocno powiedziane (śmiech). Na pewno ramię Prawicy Rzeczypospolitej było i jest gotowe do współpracy z różnymi środowiskami, partiami politycznymi, które budują w oparciu o wartości chrześcijańskie, pracują na rzecz dobra wspólnego. Prawica Rzeczypospolitej jest ugrupowaniem, które ma posła do Parlamentu Europejskiego (Marek Jurek), Posła do Sejmu RP (Jan Klawiter), a także dość mocną reprezentacje na szczeblu samorządowym. Podejmujemy różne inicjatywy, jak chociażby wsparcie dofinansowania naprotechnologii na poziomie województwa podkarpackiego, mazowieckiego i miasta Warszawy, czy województwa śląskiego. Pracujemy nad projektami ustaw i optymistycznie patrzymy w przyszłość.

Czy jest szansa na odbudowanie samodzielnej reprezentacji politycznej, która nie będzie się ociągała w pracy na rzecz postulatów katolickich?

Oczywiście! Jest Prawica Rzeczypospolitej. Jak już wspominałem mamy swoich przedstawicieli na wszystkich szczeblach. Może nie jest to bardzo silna reprezentacja, ale… kropla drąży skałę. Dla zbudowania siły politycznej, o której Pan wspomina trzeba konsolidacji, mobilizacji katolickich środowisk. Potrzebna jest budowa silnej opinii chrześcijańskiej w Polsce i pokazywanie, że żadna z dużych partii politycznych nie traktuje katolików poważnie.

2016-09-21 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciom poczętym przysługują prawa pacjenta

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Artur Stelmasiak

W historii nauk medycznych w Polsce takich trudności debata naukowa jeszcze nie miała. Mimo tego konferencja o "prawach pacjenta poczętego" odbyła się w instytucji należącej do Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję