Reklama

Aktualności

Metropolita Hilarion u Papieża

Ojciec Święty przyjął na audiencji metropolitę wołokołamskiego Hilariona (Ałfiejewa) z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

[ TEMATY ]

metropolita Hilarion

wizyta

wikipedia.org

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego bywa często jako gość w Watykanie. M. in. brał tu udział w obradach Synodu Biskupów o rodzinie. W patriarchacie Moskwy Hilarion jest odpowiedzialny za kontakty z Kościołem katolickim.

2016-12-10 17:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krew braterstwa, która łączy dwa narody Polaków i Węgrów

[ TEMATY ]

wizyta

Krzysztof Sitkowski / KPRP

Prezydenci Polski i Węgier podczas obchodów 60. rocznicy węgierskiej rewolucji

Prezydenci Polski i Węgier podczas obchodów 60. rocznicy węgierskiej rewolucji

Prezydent Andrzej Duda w Budapeszcie wziął udział w obchodach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Aby pomóc rannym Węgrom w walkach z wojskiem sowieckim, które wkroczyło do Budapesztu Polacy w 1956 r. zebrali 800 litrów krwi. Prezydent przemawiając do tysięcy zgromadzonych przed parlamentem w Budapeszcie mówiąc o ”bratniej krwi” stwierdził: „…jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni za to, żeście wtedy tę naszą polską krew przyjęli. I jesteśmy ogromnie dumni, że dzisiaj choć w tym znaczeniu symbolicznym, wielu bohaterskich Węgrach, i ich wnukach i dzieciach, płynie kropelka polskiej krwi, która pieczętuje naszą przyjaźń.”

Prezydent był jedynym gościem z zagranicy zaproszony na państwowe uroczystości upamiętniające Rewolucję Węgierską 1956 r. Wystąpienie Andrzeja Dudy co chwile przerywane były owacją zgromadzonych: „Możecie liczyć na Polskę w najtrudniejszych chwilach. Idziemy razem, dwa państwa zbudowane na fundamencie chrześcijańskim. Dzisiaj wolne, niepodległe, będące razem w zjednoczonej Europie.” Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Węgrzy poszli dalej niż robotnicy Poznania w 1956 r.: „Zażądali opuszczenia Węgier przez wojska sowieckie, zażądali wolnego kraju, zażądali samostanowienia, zażądali pełnej niepodległości i pełnej suwerenności, zażądali systemu wielopartyjnego, a więc również i wolności politycznej”.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję