Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak: W posypaniu głów popiołem jest ukryta głęboka prawda o człowieku

„Liturgia Środy Popielcowej mówi o tym, że czas nam do Boga” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 1 marca w Środę Popielcową przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. „W posypaniu głów popiołem jest ukryta głęboka prawda o człowieku. Trzeba się przybliżyć i nawrócić do Boga” – przypomniał abp Nowak.

W Mszy św. wzięli udział m. in. przedstawiciele Kapituły Bazyliki Archikatedralnej, osoby życia konsekrowanego, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W homilii abp Nowak nawiązując do czytań mszalnych przypomniał za prorokiem Joelem, że „trzeba rozdzierać serca a nie szaty” - W czasie pokuty trzeba serca rozdzierać. Serce to istota tego co od Boga pochodzi. Trzeba się bardziej w Bogu zakochać. Wszystko czynić dla oczu Boga a nie dla oczu ludzi. Bóg nie chce pokuty na pokaz – przypomniał abp Nowak.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że „Bóg dał nam ten Wielki Post” i wyznał: „Dziękuję Bogu, że pozwolił mi dożyć tego kolejnego Wielkiego Postu, może już ostatniego”.

Abp Nowak wskazując na gest posypania głów popiołem podkreślił, że „mówi on nam o nawróceniu” – Pamiętaj człowieku, że umrzesz. Każdy z nas umrze, zamieni się w proch. Trzeba, żebyśmy o tym pamiętali – mówił abp Nowak.

„Posypanie głów popiołem mówi nam, żebyśmy wrócili do Boga. Ten gest jest po to, żeby dodać nam ducha, żebyśmy chcieli do Boga się przybliżać” – kontynuował arcybiskup i dodał: „W posypaniu głów popiołem jest ukryta głęboka prawda, która łączy się z tym co było na początku istnienia człowieka. Bóg człowieka uczynił na swój obraz i swoje podobieństwo. Uczynił go z prochu ziemi i tchnął w niego Ducha”.

Reklama

Arcybiskup senior zwracając się do wiernych wołał: „Człowieku uznaj, że jesteś od Boga, że narodziłeś się w Sercu Bożym, wyszedłeś z rąk Bożych. Jesteś stworzony przez miłość”.

Abp Nowak zaznaczył, że „liturgia Środy Popielcowej to upomnienie, żebyśmy nie grzeszyli przeciwko prawdzie, że pochodzimy od Boga, że On nas stworzył, bo w naszych czasach ludzie lekceważą tę prawdę”.

Arcybiskup również wskazał na niebezpieczeństwa jaki płyną od pewnych współczesnych ideologii, prądów myśli i działań – Miedzy innymi takim niebezpieczeństwem jest „selfizm”, który w psychologii mówi o tym, że moje „ja” jest bogiem. Znakiem największego w historii ludzkości pogubienia się człowieka jest ideologia genderyzmu. Znakiem pogubienia się człowieka są działania „in vitro”. A konsekwencji jest to odrzucenie przykazań Bożych – mówił arcybiskup.

„Wielkim przypomnieniem Środy Popielcowej jest to, że człowiek jest wielki bo jest przez Boga stworzony. Człowiek jest prochem, ale prochem Bożym. Dlatego jest wielki” – mówił arcybiskup.

Za św. Pawłem abp Nowak przypomniał,, że „Jezus dla nas stał się grzechem” – To niepojęta tajemnica. Nawet niektórzy mistycy chrześcijańscy podkreślają, że Jezus stał się dla nas popiołem. Też miał grób, złożony został na prochu, ale Ojciec Go wskrzesił – przypomniał abp Nowak i dodał: „Żyjemy dla Boga, dla wieczności”.

„Wielki Post uczyńmy wielką modlitwą o nawrócenie grzeszników. To jest bardzo potrzebne naszemu światu, naszej kulturze. Wciąż mamy popiół naszych grzechów, popiół naszych pokus. Przyjmijmy na nasze głowy popiół z pokorą i prostotą” – zaapelował na zakończenie arcybiskup.

2017-03-01 19:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najlepszy kapitał

2020-09-23 15:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

katolickie liceum

Krzysztof Ułamek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie obchodziło 18 września jubileusz 30-lecia działalności.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który uświadamiał nam, że jubileusz wzywa do zatrzymania się, dziękowania i świętowania, bo jest to powód do radości. Celebrans zostawił nam przesłanie na dziś i jutro. – Jesteście własnością Boga, jesteście z rodu Maryi, i to jest najlepszy kapitał na przyszłość. Bądźcie mu wierni – apelował. Dziękczynną Eucharystię zakończyło uroczyste zawierzenie wspólnoty szkolnej Matce Bożej Jasnogórskiej.

Na dzień jubileuszu zaplanowanych było więcej wydarzeń, m.in. spotkanie z absolwentami, które ze względu na warunki epidemiczne musiało zostać przełożone na późniejszy czas.

Jubileusz to nie tyko świętowanie, to świadomość wspólnoty, więzi, sukcesów, ale i trudnych, wspólnie przeżywanych chwil. Przez 30 lat wiele się zmieniło, jednak pozytywna energia, nadzieja i przyjazna atmosfera towarzyszą uczniom i nauczycielom od początku istnienia szkoły. Katolickie liceum niesie ze sobą dużo dobra. Wykształciło wiele wspaniałych osób i przyciąga do siebie licznie kolejne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed „fasadową" religijnością

2020-09-27 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

youtube.com/vaticannews

Przed „fasadową" religijnością, rozumieniem religii jedynie jako praktyki zewnętrznej i wypływającej z nawyku, nie wpływającej na życie i postawy osób - przestrzegł Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

"Wiara w Boga wymaga ponowienia każdego dnia wyboru dobra a nie zła, wyboru prawdy a nie kłamstwa, wyboru miłości bliźniego a nie egoizmu" - zaznaczył papież dodając, że ci, którzy nawrócą się na ten wybór, po doświadczeniu grzechu, znajdą pierwsze miejsca w królestwie Niebieskim.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii św. Mateusza (por. 21, 28-32), przypowieści o dwóch synach, z których pierwszy na wezwanie ojca do pracy w winnicy odpowiada „nie”, ale potem okazuje skruchę i idzie tam. Natomiast drugi syn, który natychmiast odpowiada „tak”, w rzeczywistości tego nie czyni. Przypowieść mówi królestwie Bożym, w której "Jezus występuje przeciwko religijności, która nie obejmuje ludzkiego życia, która nie stawia pytań sumieniu i jego odpowiedzialności w obliczu dobra i zła".

"Poprzez ten prosty przykład Jezus chce przezwyciężyć rozumienie religii jedynie jako praktyki zewnętrznej i wypływającej z nawyku, nie wpływającej na życie i postawy osób" - wyjaśniał papież.

Franciszek przypomniał, że przedstawicielami tej „fasadowej” religijności, której Jezus nie aprobuje są arcykapłani i starsi ludu, którzy w królestwie Bożym zostaną wyprzedzeni przez celników i nierządnice. Zastrzegł, że stwierdzenie to nie powinno prowadzić do przekonania, że dobrze czynią ci, którzy nie przestrzegają przykazań Bożych i zasad moralnych.

"Jezus nie wskazuje na celników i nierządnice jako wzorce życia, ale jako wymowne przykłady zbawienia, które Bóg oferuje każdemu, kto się otwiera i do Niego nawraca. Osoby te bowiem w istocie słuchają Jego orędzia, okazały skruchę i zmieniły swe życie" - powiedział papież.

Franciszek podkreślił, że Bóg daje nam wolność nawet oddalenia się od Niego i popełniania błędów oraz "niecierpliwie czeka na nasze `tak`, by przygarnąć nas na nowo w swe ojcowskie ramiona i napełnić nas swoim bezgranicznym miłosierdziem". "Wiara w Boga wymaga ponowienia każdego dnia wyboru dobra a nie zła, wyboru prawdy a nie kłamstwa, wyboru miłości bliźniego a nie egoizmu" - zaznaczył papież dodając, że ci, którzy nawrócą się na ten wybór, po doświadczeniu grzechu, znajdą pierwsze miejsca w królestwie Niebieskim.

Franciszek podkreślił, że nawrócenie jest procesem oczyszczenia z zanieczyszczeń moralnych, nigdy nie jest bezbolesne, a droga nawrócenia zawsze przechodzi przez krzyż. "Nie ma świętości bez wyrzeczenia i bez walki duchowej. Rozwój duchowy obejmuje ascezę i umartwienie, które stopniowo prowadzą do życia w pokoju i radości Błogosławieństw" - powiedział Ojciec Święty zastrzegając, że życie chrześcijańskie nie polega na marzeniach czy pięknych dążeniach, ale "konkretnych działaniach, aby coraz bardziej otwierać się na wolę Boga i miłość wobec naszych braci i sióstr".

Na zakończenie Franciszek wezwał: "Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam być posłusznymi działaniu Ducha Świętego. Jest On tym, który kruszy zatwardziałość serc i skłania je do pokuty, aby zyskać życie i zbawienie obiecane przez Jezusa".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież rozmawiał o sytuacji na Kaukazie ze zwierzchnikiem Ormian

2020-09-27 20:57

Copyright: Vatican Media

W dniu wybuchu walk między siłami Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach papież Franciszek przyjął zwierzchnika Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekina II. Niedzielna audiencja, planowana od dawna, nabrała dramatycznego znaczenia - mówią komentatorzy.

O porannej audiencji poinformowało watykańskie biuro prasowe, nie podając szczegółów.

Następnie w południe, w czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański, papież wystosował ogólny apel o pokój na Kaukazie, nie wymieniając z nazwy stron konfliktu. Wezwał je do dialogu i negocjacji oraz zapewnił o swej modlitwie za ten region.

Watykaniści podkreślają, że spotkanie papieża ze zwierzchnikiem Kościoła Ormiańskiego miało nadzwyczajny przebieg ze względu na wiadomości napływające z Armenii i Azerbejdżanu, które były tematem ich rozmowy.

Karekin II według mediów poprosił Watykan o pomoc i opisał sytuację w regionie.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" powiedział, że papież wyraził ból z powodu tego, co dzieje się na pograniczu obu krajów. Jak dodał, powiedział Franciszkowi, że to Turcja wspiera Azerbejdżan, by "wywołał wojnę".

"Celem jest umocnienie pozycji militarnej Turcji w regionie" - dodał duchowny. Podkreślił też: "Boimy się".

W niedzielę doszło do walk między siłami Azerbejdżanu i Armenii. Oba kraje oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję