Reklama

Polska

„Chrześcijanin głosi Ewangelię w pracy” – czwarty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Kolejny dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego był czasem wizyty dwóch biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej: JE. ks. bpa Stanisława Salaterskiego i JE. ks. bpa Leszka Leszkiewicza. Pośród grup pielgrzymkowych przybyli m. in. nauczyciele i pracownicy oświaty, rolnicy, pszczelarze, Dziewczęca Służba Maryjna, schole i Liturgiczna Służba Ołtarza. Po odsłonięciu cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej o godz. 6.00 odbyła się pierwsza w tym dniu Msza Święta.

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Krzysztof Świderski

Głównym celebransem Eucharystii o godz. 7.00 był o. Tomasz Jarosz CSsR, natomiast homilię wygłosił o. prof. Stanisław Bafia CSsR. Słowo skierowane do wiernych oparł on na biblijnym opisie stworzenia świata. Czytamy w nim: „Uczyńmy człowieka na nasz obraz”. Kaznodzieja rozważał zagadnienie, na czy polega nasze podobieństwo do Boga. Pismo Święte pokazuje najpierw Boga, który pracuje. Człowiek na podobieństwo Boga jest więc człowiekiem pracującym. Jednym z grzechów głównych jest lenistwo, ponieważ sprzeciwia się nakazowi: „czyńcie sobie ziemię poddaną”. Pan Bóg nie chciał, by ziemia była zaniedbana, by człowiek był istotą budzącą lęk. Pierwsze Boże wezwanie: „pracujcie” jest wezwaniem, by odkrywać Boga, który jest stwórcą świata. Boskie dawanie jest inne od naszego dawania – mówił kaznodzieja. Gdy dajemy coś innym, my się tego pozbywamy. Bóg się niczego nie pozbywa. Pozostaje dalej Panem świata i Panem człowieka. Dotykamy Pana Boga, bo dotykając ziemi dotykamy Jego planów, zamiarów, dobroci.

Na Mszę Świętą o godzinie 9.00 przybyli nauczyciele i pracownicy oświaty. Celebransem i kaznodzieją był ks. dr Robert Dytko, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców. W swojej homilii mówił, że Maryja otacza miłością każdego z nas. Gdy doświadczamy trudności i problemów, powinniśmy się do Niej zwracać. Ona nigdy nas nie zawiedzie. Następnie mówił, że młodzi ludzie potrzebują nauczycieli, którzy będą pomagać im stawiać fundamenty pod przyszłe życie. Do przekazania treści wystarczy komputer, aby przekazać pasję i wartości potrzebny jest człowiek. Każdy nauczyciel powinien być apostołem. Kończąc, kaznodzieja zacytował motto z rzymskiego domu dziecka: życie bez mamy nie ma sensu, dlatego właśnie powinniśmy przychodzić do Maryi. Ona chce nam pomóc i wskazać jedyną drogę – Jezusa.

Reklama

Suma odpustowa o godz. 11.00 była czasem pielgrzymki rolników i pszczelarzy. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił JE. ks. bp Stanisław Salaterski. Homilię rozpoczął od stwierdzenia za Janem Pawłem II, że wymagania Ewangelii są trudne. Jej wypełnienie to nie tylko słowa, ale życie zgodne z jej hierarchią wartości. Powinniśmy tak gospodarować dobrami naturalnymi, aby następne pokolenia także mogły z nich korzystać. Troska o świat musi być też troską o ludzi. W siódmy dzień powinniśmy dbać o nasze sumienie. Wiele ludzi uważa, że dawniej bardziej pielęgnowało relację z Bogiem i owoce pracy były lepsze. Nasza troska o chleb musi być roztropna, bo to Bóg darzy nas swoim błogosławieństwem. Na darmo wstawać o północy, jeżeli Pańskiej nie będzie pomocy. Trzeba darzyć miłością i szacunkiem przodków, a także własną pracę, ponieważ gdy zabraknie serca i szacunku, tam gdzie zboże rosło będzie las. Matka Boża uczy nas wrażliwości na drugiego człowieka i na pracę, a także pomocy, zaradności i zatroskania. Taka postawa potrzebna jest nam wszystkim. Swoją homilię zakończył mówiąc, że gdy sercem wypełnimy naszą codzienność, będzie ona chwałą Boga.

Po koronce do Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się Eucharystia z udziałem Dziewczęcej Służby Maryjnej, scholii, a także ministrantów i lektorów. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił JE. ks. bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Zaczął on od pytania: o czym sobie myślisz? Jezus dzisiaj mówi: „nie troszczcie się” – ale to wcale nie oznacza, że nie mam mieć pragnień. Jezus sam ma pragnienia. Pragnie zbawić każdego z nas – zaznaczył biskup. Skłonił on również do zastanowienia się, czy pragniemy iść do nieba. Aby iść i głosić Jezusa wszędzie tam, gdzie jesteśmy, musimy spełnić trzy zadania. Po pierwsze trzeba zadbać o swoje serce, aby było wolne od grzechu. Człowiek, który chce być użyteczny dla Boga to człowiek, który ma serce przepełnione łaską. Drugie zadanie to znajomość Ewangelii. Bez czytania tej księgi będziemy powtarzali tylko od czasu do czasu pobożne zdania, które nie będą miały większego wpływu na nasze życie. Ostatnią cechą, jaką powinniśmy się odznaczać, jest odwaga. Świat przekonał nas, że wiara jest sprawą prywatną każdego z nas. Na koniec ks. biskup zachęcił, aby rozmawiać o Jezusie w domu, w rodzinie, wśród kolegów i koleżanek, a gdy będzie brakowało odwagi, by prosić o nią Matkę Bożą.

Podczas tej Mszy Świętej odbyło się przyjęcie nowych przewodniczek DSM.

Reklama

Ostatniej w tym dniu Mszy Świętej, która zakończyła się procesją eucharystyczną, przewodniczył o. Adam Kośla CSsR. Homilię wygłosił ponownie o. prof. Stanisław Bafia CSsR. Podkreślał on: aby poznać drugiego, słuchamy tego, co mówi, bo nasza mowa jest wyrazem tego, jakimi jesteśmy. Żeby poznać drugiego, trzeba też patrzeć, co czyni. Boga poznajemy najpierw przez Jego czyn, pracę, którą jest stworzenie świata. To wspaniałe, szlachetne powołanie, skierowane do każdego człowieka – mówił kaznodzieja na temat pracy. Gdy będziemy pracować tak, jak Bóg nas do tego powołał, poznamy świat. Bóg składa już przy stworzeniu świata los człowieka w jego ręce. W słowach „rośnijcie i mnóżcie się” są obecne dwa wielkie wymiary pracy człowieka. Jeden odnoszący się do tego, co poza nami, drugi do tego, co w nas. Czym jest pomoc drugiemu? Ktoś dodaje swoją moc, swoją siłę do mojej. Bóg pomaga nam tak, jak my sobie nawzajem. Gdy myślimy o naszej drodze do Boga, nasuwa się myśl: „nasz Bóg jest miłością”, bo tak wiele nam daje.

Wieczór maryjny należał do dzieci z Przedszkola Publicznego w Tuchowie. Jutro natomiast wystąpi Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa. W tym dniu do Matki Bożej Tuchowskiej pielgrzymować będą m. in. członkowie Rycerstwa Niepokalanej, Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Niepokalanego Serca NMP, członkowie róż różańcowych i przyjaciele Radia Maryja.

2017-07-05 07:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Osoro: chrześcijaństwo jest brutalnie prześladowane

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

www.WeisserPhotography.com / photo on flickr / foter.com

„Chrześcijaństwo jest dziś brutalnie prześladowane” – powiedział kard. Carlos Osoro, otwierając obrady Światowej Konferencji Religii w Madrycie. W konferencji, która została zorganizowana przez Fundację Evsen, biorą udział przedstawiciele głównych religii.

„Nie chodzi o to, aby zobaczyć, która religia ma największą liczbę prześladowanych, ale o denuncjację logiki nienawiści i prześladowania z powodów religijnych. Osiągamy niedopuszczalną skalę prześladowań religijnych na świecie” – powiedział kard. Osoro wobec przedstawicieli chrześcijan, muzułmanów i żydów.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję