Reklama

Europa

Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich odwiedził Ukrainę

W dniach 11-16 lipca przebywał na Ukrainie prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri. Odwiedził tam Kijów, a następnie Charków, Kramatorsk i Słowiańsk na wschodzie kraju, gdzie zapoznał się z trudną sytuacją miejscowej ludności, wywołaną toczącą się tam wojną, oraz sanktuarium maryjne w Zarwanicy i Lwów na zachodzie. Chociaż formalnie był gościem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), to przez cały czas swego pobytu pozostawał też w kontakcie z miejscowym Kościołem łacińskim.

[ TEMATY ]

wizyta

Margita Kotas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kijów

Na lotnisku kijowskim gościa z Watykanu powitali 11 lipca zwierzchnik UKGK abp Swiatosław Szewczuk, nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti i grupa księży greckokatolickich. Po krótkim odpoczynku w nuncjaturze kardynał z towarzyszącymi mu osobami udał się na Majdan Niepodległości, gdzie arcybiskup większy kijowsko-halicki przedstawił mu pokrótce najnowsze dzieje swego kraju, związane z tym miejscem, po czym pod krzyżem ozdobionym zdjęciami poległych tam osób odmówiono modlitwę za nich a kardynał złożył wiązankę kwiatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie odwiedzono kompleks memoriałowy ku czci ofiar Wielkiego Głodu z lat 1929-33, jaki dotknął sowiecką Ukrainę na rozkaz Stalina. Tam również odmówiono wspólnie modlitwę za zmarłych i wysłuchano informacji o tym wydarzeniu sprzed prawie 90 lat. Przypomniano również ważne orędzie, jakie św. Jan Paweł II wystosował w 2003 r. na 70. rocznicę tamtej tragedii.

Nazajutrz wysłannik papieski koncelebrował Mszę św. w stołecznej greckokatolickiej katedrze Zmartwychwstania Chrystusa. W kazaniu podziękował na wstępie Panu za dar tej liturgii, po czym oświadczył, że Ukraińcy są wyjątkowo ważni w życiu Ojca Świętego. „Zapewnia on was, że nie jesteście sami, że w jego sercu zajmujecie szczególne miejsce i że szczerze dziękuje wam za wszystkie modlitwy w jego intencjach w czasie niedawnej wielkiej pielgrzymki do bazyliki św. Piotra w ramach obchodów 150. rocznicy kanonizacji św. Jozafata, zamęczonego za umiłowanie Boga i jedności Kościoła” – powiedział kardynał.

Przypomniał, że jest to trzecia jego podróż na Ukrainę, a po raz pierwszy przybył tu w 2001 r., towarzysząc Janowi Pawłowi II w jego historycznej pielgrzymce do tego kraju, która wywarła na nim niezapomniane wrażenie. „Do tej pory pamiętam słowa papieża, gdy przypomniał on tradycję, wedle której apostoł Andrzej, odwiedzając te miejsca, w których z czasem miało powstać to miasto [Kijów], pobłogosławił je, mówiąc: «Na tych wzgórzach zajaśnieje chwała Boża!»” – podkreślił kaznodzieja. Dodał, że apostoł przepowiedział, iż Dniepr stanie się nowym Jordanem dzięki wodom chrztu księcia Włodzimierza, a Kijów – nową Jerozolimą jako matka chrześcijaństwa słowiańskiego na Wschodzie Europy.

Reklama

Po Eucharystii koncelebransi nawiedzili grób zmarłego niedawno kard. Lubomyra Huzara, znajdujący się w krypcie soboru katedralnego.

Charków i Ukraina Wschodnia

13 lipca na lotnisku w Charkowie powitali kardynała i towarzyszące mu osoby bp Wasylij Tuczapeć – greckokatolicki egzarcha charkowski i Jan Sobiło – biskup pomocniczy łacińskiej diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Pierwsze kroki goście skierowali do miejscowej siedziby oddziału "Caritas Charków". Zapoznali się tam dokładniej z jego działalnością oraz spotkali się z grupą osób poszkodowanych w wyniku działań bojowych na wschodzie kraju i z pracownikami tej instytucji. Goście interesowali się szczególnie losem dzieci, pytali je, czym się obecnie zajmują i w jakich przedsięwzięciach uczestniczą.

Abp Szewczuk poświęcił tam także cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dolną świątynię budującej się tam katedry św. Mikołaja Cudotwórcy. Przypomniał, że gdy w 2012 po raz pierwszy przybył do tego miasta jako głowa Kościoła, budowa tej świątyni była zablokowana, a na przeszkodzie stały procedury biurokratyczne, które wydawały się nie do przezwyciężenia, „ale dzięki wieloletniej pracy i waszym modlitwom mamy dziś to święto”.

W czasie liturgii kard. Sandri powiedział w kazaniu, że w wymiarze ludzkim i chrześcijańskim umiłowanie prawdy, przekazane nam przez obu apostołów, nie pozwala milczeć o sytuacji na Ukrainie, o cierpieniach zadanych setkom tysięcy ludzi. „Nie możemy udawać, że nie widzimy wdów i sierot, dzieci z utrudnionym dostępem do nauki i które rosną, bardziej wsłuchując się w świst strzałów karabinowych niż w dzwonek szkolny, ani emerytów, którzy ledwo mogą przeżyć” – powiedział kardynał.

Reklama

Dalszy ciąg jego pobytu w tej części Ukrainy objął miasta Kramatorsk i Słowiańsk, gdzie także spotkał się on m.in. z uchodźcami i rodzinami ofiar wojny.

Zarwanica i Lwów

14 i 15 lipca w sanktuarium w Zarwanicy odbyły się główne greckokatolickie obchody setnej rocznicy objawień fatimskich. Z tej okazji przybyli tam liczni pielgrzymi obu obrządków, a wśród obecnych tam hierarchów był gość z Watykanu.

W wywiadzie dla greckokatolickiej telewizji „Żywe Tełebaczennia” podkreślił, że pielgrzymowanie do Matki Bożej łączy wszystkich Ukraińców – z jej wschodniej części, cierpiących z powodu wojny i z zachodnich regionów kraju, żyjących w warunkach względnego pokoju. Wyraził uznanie dla pracy duszpasterskiej UKGK, dodając, że – obok Kościoła syromalabarskiego w Indiach – jest to największy i najważniejszy katolicki Kościół wschodni. Przypomniał też jego męczeńskie świadectwo w czasie prześladowań przez komunistyczną dyktaturę, który porównał do tych, jakie przeżywali pierwsi chrześcijanie.

We Lwowie wysłannik papieski uczestniczył w liturgii w soborze katedralnym św. Jerzego (Jura), po czym wraz z pozostałymi hierarchami modlił się przy spoczywających tam doczesnych szczątkach poprzednich zwierzchników UKGK: metropolity Andrzeja Szeptyckiego oraz kardynałów Josyfa Slipyja i Myrosława Lubacziwskiego.

2017-07-16 17:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador Piotr Nowina-Konopka o audiencji u papieża Franciszka

[ TEMATY ]

wizyta

Franciszek

Sandstein/ pl.wikipedia.org

Na specjalnej audiencji Franciszek przyjął dziś polskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej Piotra Nowina-Konopkę. Była to wizyta pożegnalna, gdyż misja obecnego przedstawiciela naszego kraju przy Watykanie kończy się 15 czerwca. W rozmowie z Radiem Watykańskim tuż po zakończeniu audiencji ambasador podkreślił wielkie znaczenie dla Kościoła nowego powiewu Ducha, jaki otrzymaliśmy z wyborem przez konklawe kard. Jorge Bergoglio na Papieża.

„Ta dzisiejsza audiencja potwierdziła nasze najgłębsze przekonanie, że Duch Święty wiedział co robi. Powiedziałem to zresztą Ojcu Świętemu, że Duchowi Świętemu dziękujemy za wynik tego konklawe sprzed trzech lat, bo te rzeczy, które już się wydarzyły, są niezwykle ważne. I na to Papież mówi: «To nie jest koniec, trzeba iść dalej». Bardzo mnie to ucieszyło dlatego, że ktoś, kto ma taką perspektywę, mówi: zaczynam i będę to pchał dalej, będę konsekwentnie prowadził tę wielką reformę czy odnowę Kościoła. Ten Papież z drugiego końca świata ma jasną świadomość tego, jak dzisiejszy świat potrzebuje Kościoła, który potrafi odpowiedzieć na wezwania tego czasu. W tej audiencji uczestniczyła też moja żona i miała także możliwość zamienienia kilku słów z Ojcem Świętym. Przypomniała trzy słowa, które Papież użył w zeszłym tygodniu, spotykając się z kapłanami. Mówił wtedy: «cercare, includere, gioire», czyli «poszukiwać, włączać i dawać radość». Papież na to zareagował bardzo żywo, powiedział: «No właśnie, bo to jest rola Kościoła». Ja to zachowuję w pamięci jako przesłanie, z którym wyjeżdżamy z Watykanu” – powiedział ambasador Nowina-Konopka.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Artur Tarnowski

2024-04-18 11:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wczoraj w godzinach popołudniowych odszedł do Pana Jan Artur Tarnowski.

Syn ostatnich właścicieli Dzikowa zmarł w Warszawie. Za niecałe dwa miesiące obchodziłby swoje 91 urodziny. Odszedł Człowiek wielkiego serca otwartego zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących, wspierał bowiem wiele instytucji, a zwłaszcza te, które zakładały lub zakładali jego przodkowie, kontynuując tym samym ich niepisany testament, jak Dom Pomocy Społecznej dla Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie, który przed przeszło wiekiem powołali do życia jego dziadkowie Zofia z Potockich i Zdzisław Tarnowski. Wspierał również ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, w tym obywatelki i obywateli Ukrainy, dotkniętych skutkami wojny.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję