Reklama

Polska

I Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

media

pielgrzymka

dziennikarze

BOŻENA SZTAJNER


„Dziennikarze są świadkami codziennych zmagań o prawdę w sercach i umysłach ludzi”- mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który 13 października przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej z racji I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Dziennikarzy na Jasną Górę.

W pielgrzymce wzięli udział m. in. redaktorzy naczelni pism katolickich ks, inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Marek Gancarczyk redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”,redaktorzy i dziennikarze innych tytułów prasowych, pracownicy radia i telewizji, publicyści m. in. Piotr Semka, Krzysztof Czabański, Wojciech Reszczyński. Obecny był również Krzysztof Skowroński prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dziennikarzy powitał w kaplicy o. Dariusz Cichor definitor generalny zakonu paulinów.- Maryja ukazuje Jezusa Drogę, Prawdę i Życie. Powołanie dziennikarza to nie tylko przekazywanie informacji,ale to służenie prawdzie- mówił o. Cichor.

W homilii abp Wacław Depo odnosząc się do Roku Wiary podkreślił, że „jest to czas walki duchowej o prawdę w nas samych i o prawdę w dzisiejszym świecie”- Miarą naszej przynależności do Chrystusa jest wiara- mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył,że „w obliczu ateizacji i liberalizmu trzeba ufać w godność narodu, który buduje na Ewangelii i na fundamencie Krzyża”- Maryja chce nam dzisiaj powiedzieć, że prawda i mądrość powinny być istotą pracy dziennikarza- mówił abp Depo.

„Prośba Salomona o mądrość i serce rozumne pozostaje zadaniem dla nas wszystkich”- kontynuował abp Depo. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski odnosząc się do dzisiejszych czasów, budujących cywilizację bez Boga pytał za bł. Janem Pawłem II „jeśli Boga nie ma, to czy ty człowieku jesteś?”. Metropolita częstochowski wskazał również dziennikarzom na słowa Apelu Jasnogórskiego: „Jestem, pamiętam, czuwam”. - Potrzebne jest wołanie o serce rozumne i nieustraszone. Sumienie i rozum pełnią rolę światła Bożego i rolę dzwonu bijącego na upomnienie- mówił abp Depo. Po Mszy św. pielgrzymujący na Jasną Górę dziennikarze spotkali się w Sali Różańcowej, gdzie podjęli dyskusję m. in. nad jakością polskiego dziennikarstwa, miejscu prawdy w przekazie medialnym oraz miejscu mediów katolickich w polskim społeczeństwie- Dziennikarstwo związane z prawdą zawsze będzie wartością- mówił Piotr Semka.
2012-10-15 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wirtualnie na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

internet

pandemia

transmisje

Karol Porwich /Niedziela

Z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń, na Jasną Górę w minionym 2020 roku przybyło ok. miliona pielgrzymów. To zdecydowanie mniejsza liczba w porównaniu z latami poprzednimi. Znacznie wzrosło jednak zainteresowanie transmisjami nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej, co pokazuje raport z działalności jasnogórskiego kanału na YouTube.

Raport za 2020 r., przekazany przez kustosza Jasnej Góry o. Waldemara Pastusiaka, wykazuje:

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję