Reklama

Chrześcijanie najbardziej prześladowani

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

BOŻENA SZTAJNER


Chrześcijanie różnych wyznań są nie są tylko tą grupą religijną, która z racji swojej wiary jest krzywdzona, lecz cierpi najczęściej na świecie, doświadczając religijnej dyskryminacji lub prześladowań. Mówi o tym najnowszy raport międzynarodowego katolickiego dzieła Pomocy Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) „Wolność religijna na świecie 2012“.

Publikacja ukazująca się co dwa lata bada przestrzeganie wolności religijnej w 196 krajach. Badanie odnosi się do sytuacji wszystkich wyznań, które są reprezentowane w każdym z monitorowanych krajów.
Raport wskazuje na wzrost świadomości prawa do wolności religijnej w niektórych krajach. Dowodem na to są między innymi stanowcze interwencje w sprawie wolności religijnej rządów i parlamentów różnych europejskich państw, jak i decyzji Parlamentu Europejskiego. Najbardziej problematyczne jest badanie sytuacji w krajach, które uznały w swoich konstytucjach tylko jedną religię za państwową i nie pozostawiły żadnej przestrzeni dla innych wyznań, jak choćby w Arabii Saudyjskiej, bądź w państwach, gdzie ludzie wyznający inną religię prawnie zostali wypędzeni, jak ma to miejsce w Tadżykistanie.

Raport jasno pokazuje, że nadal w wielu krajach pozostawia wiele do życzenia przestrzeganie prawa do wolnego wyboru religii, czy publicznego wyznawania wiary. Dla przykładu: wzrost społecznej presji na niemuzułmanów poprzez prawo o bluźnierstwie w Pakistanie; wzrastająca presja islamskich ekstremistów w krajach afrykańskich jak Kenia, Mali, Nigeria i Czad, próby grup laickich wprowadzania w niektórych krajach europejskich własnych zsekularyzowanych poglądów jako powszechnie obowiązujących; wprowadzanie praw zabraniających zmianę religii jak ma to miejsce w wielu indyjskich stanach.

Jak na razie raport został opublikowany w językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i portugalskim. Jest też dostępny na płytach. Poprzedza go wywiad z Peterem Sefton-Williamsem, przewodniczącym komitetu redakcyjnego Kirche in Not, które wydało raport.
2012-10-17 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Warudni: sytuacja w Iraku jest tragiczna, błagamy o miłosierdzie!

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Keoni Cabral / Foter.com / CC BY

Krew niewinnych nawadnia naszą ziemię. Myślałem, że gorzej już być nie może, ale w ostatnich tygodniach sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna. Tak o losie irackich chrześcijan mówi Radiu Watykańskiemu bp Shlemon Warduni, wskazując na szczególnie tragiczną sytuację uchodźców. Chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu apeluje zarazem do ludzi dobrej woli o dialog i miłosierdzie, bo bez nich, jak zauważa, nie da się powstrzymać islamistów i przywrócić pokoju.

„Wojna oznacza przegraną. Zwycięstwem jest dialog, ponieważ dzięki niemu osiąga się porozumienie, rozejm, zawieszenie broni… Również bojownicy Państwa Islamskiego mają żony, siostry, matki, dzieci! Dlaczego nie zastanowią się, co by się z nimi stało, gdyby wygnano je z domów? Jak wyglądałoby wówczas ich życie? Jeśli każdy będzie obstawał przy swoim, dojdziemy donikąd – podkreśla bp Warduni. - Trzeba działań, które naprawdę wezmą w obronę niewinnych: kobiety, dzieci, chorych i starców. Przecież nawet muzułmanie mówią, że «Bóg jest miłosierny». Jednak w praktyce brakuje tego miłosierdzia, brakuje serc, które prawdziwie chcą dialogować. Trzeba ludzi, którzy będą mieli odwagę powiedzieć: «dość»; powstrzymają spiralę przemocy i zaczną podnosić nasz kraj z gruzów. Nie ma lepszego narzędzia, niż dialog, spotkanie i miłosierdzie”.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję